Menu
FANZINE.cz
Komiks

Strážci jsou za námi. Co bylo před nimi? To objasní série prequelů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

25. 2. 2012

Komiksový opus Watchmen-Strážci je naprostý kult. Svůj post si ovšem vydobyl právem. Po více než čtvrtstoletí připravuje DC sérii prequelů. Jak dopadnou? Kdo za odvážným počinem stojí?

Režie filmové adaptace příběhu o netradičních superhrdinech se ujal Zack Snyder Zdroj: distributor filmu

Kdo nečetl komiks Watchmen-Strážci, není člověk. Nebo alespoň ne fanoušek komiksů. Na poli tohoto umění drží jasný post legendy. Svým přístupem nadobro změnil pohled na komiksy. Jeho kvalitu a přesah dokazuje dokonce i rozbor na FANZINE.cz. A nyní na jeho pověst naváží příběhy nové.

Kdo bude střežit strážce?

  • Dr. Manhattan (4 sešity): J. Michael Straczynski /Adam Hughes
  • Hedvábný přízrak (4 sešity): Darwyn Cooke /Amanda Connerová
  • Komediant (6 sešitů): Brian Azzarello /J.G. Jones
  • Minutemen (6 sešitů): Darwyn Cooke
  • Ozymandias (6 sešitů): Len Wein /Jae Lee
  • Rorschach (4 sešity): Brian Azzarello /Lee Bermejo
  • Sůva (4 sešity): J. Michael Straczynski /Andy Kubert & Joe Kubert
  • Crimson Corsair (1 sešit): Len Wein /John Higgins
  • Before Watchmen: Epilogue (1 sešit): Kolektiv autorů

O co přesně jde? O sérii prequelů nazvanou suše Before Watchmen. Přesněji o sedm minisérií, které se vzájemně budou zřejmě dotýkat. Každá z minisérií bude rozvíjet život jedné z postav (přičemž jedna minisérie se věnuje Minutemenům, superhrdinskému týmu předcházejícímu Strážcům) a měl by vycházet co týden jeden sešit. Vše započne od letošního léta.

[album: https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/before-watchman-covers/|width=660]

Tyto série by měl uzavřít ještě Before Watchmen: Epilogue. Co bude jeho náplní, to zatím mocnosti tají. Což pořád ještě není vše, v každém sešitě bude poslední dvoustrana určena pirátské povídce Crimson Corsair, jíž by měl být věnován celý jeden sešit. Ovšem toto bude zřejmě jediný znak společný s původními Strážci. Včetně autorů. Crimson Corsaira obstarávají Len Wein (původní redaktor) a John Higgins (původní editor, jehož práce byla na Moore/Gibbonsových Strážcích kladně znát).

Smlouva s ďáblem

Zatímco Dave Gibbons tento projekt posvětil (a není divu, komu by takováto pocta neudělala radost?), u scenáristy Alana Moora se už vydavatelství setkalo s horší odezvou. A také není příliš divu, maestrova nevraživost k vydavatelství trvá už zhruba dvacet pět let. Ten se také tři roky zpátky (panejo, to už je taková doba?) nechal vyškrtnout z titulků filmového zpracování.

Ukázka z komiksu Minuteman Autor: Darwyn Cooke

Sám Moore tvrdí, že tento akt upozorňuje na neschopnost megalomanského DC vymýšlet nové dobré komiksy. Olbřímí vydavatelství svůj úspěch staví na zajetých legendách, jejichž příhody neustále dokola rozvíjí. Právě toto je také jeden z rysů superhrdinského komiksu, proti kterému Strážci jako uzavřeným grafickým románem bojoval. Nyní tento boj přichází vniveč. Což samozřejmě panu scenáristovi není příjemné.

Čtěte také: Superman je mrtvý, alespoň podle komiksu Alana Moora

Za vším vidí touhu po komerčním zisku a takové umění není umění, případně nemá cenu ho provozovat. Umění musí vycházet z nitra. (Ano, jak moc Moorovo tvrzení připomíná Zprávu o třetím hudebním obrození nedávno zesnulého Magora? A jak moc si jsou oba tito pánové podobní?) Což samozřejmě rozvíjení cizího nápadu (navíc vystihujícího dobové pocity autorů) moc nesplňuje. Dokonce sám Moore tvrdí, že nevlastní jediný výtisk Strážců, ačkoli je na ně pyšný.

Na internetu kolují obálky dalších sešitů, například Bubastis či Seymour. Ze strany DC o nich zatím však nejsou žádné zprávy

Fanouškovská základna už se rozděluje na dva tábory. Na ty, kteří se na prequely těší, a na ty, kteří je předem odsuzují. Jedno je však jisté: Zvědavost určitě hryže v každém z nás a jen málokdo z fanoušků Before Watchmen alespoň nezkusí. (Jen aby to opravdu nedopadlo tak, jak Watchmánkům před několika lety předpověděli Simpsonovi.)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strážci jsou za námi. Co bylo před nimi? To objasní série prequelů

Hide picture