Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Nádherné bytosti. Co je dobré vědět o knize, než půjdete do kina

Marek Hofman

Marek Hofman

13. 2. 2013

Zítra, na svatého Valentýna, vstoupí do českých kin snímek Nádherné bytosti. Příběh mladého Ethana, jehož neveselý život plný útrap změní příchod nové tajemné spolužačky Leny, vznikl na základě knižní předlohy. O čem Nádherné bytosti a celá série Kronika prokletých zaklínačů vypráví, si nyní můžete přečíst.

Stejně jako za mnohými také za filmem Nádherné bytosti stojí knižní předloha. Zdroj: distributor filmu

Stejně jako za mnohými také za filmem Nádherné bytosti stojí knižní předloha. Zdroj: distributor filmu

Pán prstenů, Harry Potter, Píseň ledu a ohně, Hunger Games. Jedny z mnoha titulů, které získaly věhlas už jako literární díla. Mnohem výraznější kult, nebo chcete-li fenomén, z nich udělaly až filmové – v případě Písně ledu a ohně seriálová – adaptace. Zda se ve stejných stopách vydá i nový film Nádherné bytosti, se brzy ukáže.

Než se tak stane, následující článek připomene či přiblíží jeho knižní předlohu, Kroniku prokletých zaklínačů.

Sérii napsaly dvě autorky

Dva spisovatelé podepsaní pod jednou knihou už v současnosti nepatří mezi absolutní rarity. Přesto nejde o úkaz zcela běžný. Také na románu Nádherné bytosti pracovala dvojice autorek. A to Kami Garciová a Margaret Stohlová. V případě obou znamenaly Nádherné bytosti první krok na pole literatury. Jejich debutové dílo se setkalo s příznivými ohlasy, a tak na ně navázaly dalšími třemi svazky.

Spisovatelky však nespojuje pouze práce na sérii Kronika prokletých zaklínačů. Obě jsou vdané, mají dvě děti a život jim z(ne)příjemňuje párek psů.

Garciová, která se živí jako učitelka, momentálně rozjíždí vlastní knižní sérii s názvem Legie (Legion). První díl, román Nezničitelný (Unbreakable), vyjde ve Spojených státech letos v říjnu.

Čtvrtá kniha příběh uzavře

Nádherné bytosti, úvodní díl série, vyšly v České republice na jaře roku 2011. Čtenáře seznamují s prostředím, v němž se bude příběh odehrávat. Tedy s městečkem Gatlin v Jižní Karolíně. Zde žije středoškolský student Ethan Wate. Jeho osud by obchody nabízející životní štěstí a spokojenost do výloh nevystavily. Přišel o matku, truchlící otec se uzavřel sám do sebe a syna ignoruje. Nadějné vyhlídky přináší až nová spolužačka Lena Duchannesová, o níž se Ethanovi pravidelně zdává. Dívka však není stejná jako ostatní. Ona i celé její příbuzenstvo disponují zaklínačskými schopnostmi. Nad Lenou se však vznáší i osten kletby.

Pokračování s názvem Nádherná temnota dostává svému pojmenování. Leně umřel strýc Macon. Lena se stahuje do svého nitra, stává se tajnůstkářskou. Vztah s Ethanem tak dostává první vážnou ránu. Mladík začíná pátrat po minulosti rodného města, zemřelé matky i svého jmenovce, dezertéra z války.

Kronika prokletých zaklínačů - obálky

Třetí v sérii následuje román Nádherný zmatek. Městečko Galin zasáhla katastrofa starozákonních rozměrů. Úmorné vedro, sucho a záplavy hladových kobylek. Vše se podílí i na změnách v chování místních obyvatel. Ethana navíc pronásledují Lenini příbuzní z řad Temných a noční můry, v nichž mu jde o život.

Kroniku prokletých zaklínačů uzavírá kniha Nádherné vykoupení. U nás vyjde letos v březnu. Po tragických událostech chce dvojice hlavních aktérů jediné – opět najít cestu k sobě. Nebezpečí však na sebe nehodlá nechat dlouho čekat, naplnění Ethanova a Lenina osudu tak nebude jednoduché.

Nejsou zaklínači jako zaklínači

Ačkoli se jedná o Kroniku prokletých zaklínačů, název série může být poněkud zavádějící. Čtenáři Andrzeje Sapkowského a Petry Neomillnerové by v knihovnách či knihkupectvích měli raději přejít o regál vedle. Lena ani nikdo z její rodiny se mečem po vzoru Geralda z Rivie neohání. Taktéž nedisponují drze prořízlými ústy a nepeleší s každým třetím jako blonďatá zaklínačka Lota.

Nepřehlédněte recenzi prvního dílu knižní série

Namísto akční fantasy přinášejí Garciová se Stohlovou paranormální lovestory, v níž si přijdou na své spíše fanynky příběhů Laurell K. Hamiltonové, Patricie Briggsové a dalších jim podobným spisovatelek.

Přesto i Nádherné bytosti a jejich tři následovníci mají po magické stránce co nabídnout. Autorky ve svých knihách popisují zaklínače jako jakousi obdobu kouzelníků, kteří ale nedokážou ovlivnit způsob, jakým magii praktikují. V určité době si musejí vybrat, zda se přidají na stranu Světlých nebo Temných zaklínačů. Což může evokovat Hlídky ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka.

Podobnost se Stmíváním se nedá přehlédnout

Stejně jako se Tolkienovo dílo stalo inspirací pro mnohé spisovatele věnující se klasické fantasy, Twilight sága Stephenie Meyerové vytvořila jakési archetypy pro v současnosti velice oblíbené paranormální romance. V knihách některých autorů – lépe řečeno autorek – je její vliv patrný více, u jiných méně. Také v Nádherných bytostech narazí čtenáři na známé schéma.

Komu se líbilo Stmívání, bude z Nádherných bytostí nadšen. Zdroj: distributor filmu

Komu se líbilo Stmívání, bude z Nádherných bytostí nadšen. Zdroj: distributor filmu

Život Ethana Watea změní přistěhování nové tajuplné spolužačky. Černovlasá Lena je nejen krásná, ale ostatním ve škole připadá i záhadná, a hlavně jiná. Dívka opředená tajemstvími se tak stává trnem v oku ostatních spolužáků, kteří ji začnou nenávidět. Ethan však k Leně pociťuje náklonnost a rozhodne se ji chránit. A také se dozvídá, že je zaklínačkou.

Kdo četl nebo viděl Stmívání, tento motiv mu připadne opsaný. Následující události v knihách se ale od Twilight ságy v mnohém liší. Cílová skupina čtenářů, potažmo diváků však zůstává stejná. Nádherné bytosti si tak užijí a náležitě vychutnají hlavně dívky s romantickou duší.

Čtěte také další články o paranormálních romancích

Celá tetralogie zabrala 1.888 stránek. Stala se velmi populární, což dokazují žebříčky prodejnosti, umisťování na prvních místech v čtenářských výběrech a řada ocenění.

Zda se filmové adaptace dočkají i ostatní díly Kroniky prokletých zaklínačů, záleží na úspěchu snímku Nádherné bytosti. Ten do českých kin vstupuje zítra, tedy ve čtvrtek 14. února.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nádherné bytosti. Co je dobré vědět o knize, než půjdete do kina

Hide picture