Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

NASA objevila planetu podobnou Tatooine. Vyhlašuje se pátrání po Luku Skywalkerovi

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

19. 9. 2011

Jako na objednávku. Přesně tak by se dala charakterizovat zpráva, kterou uveřejnila NASA. Právě v době uvedení kompletní Star Wars ságy na blue-ray přišla kosmická agentura se zprávou, že objevili planetu podobnou Tatooine.

Stejně jako Tatooine i Kepler-16b obíhá kolem dvou sluncí, Zdroj: NASA

Planeta se nachází v systému Kepler-16 mezi dvojicemi hvězd nacházejících se ve vzdálenosti přibližně dvě stě světelných let od planety Země. Tato nová planeta obíhá obě hvězdy, stejně jako je tomu u domovské planety rodiny Skywalkerových.

Čtěte také:V tichomoří použivají mince Star Wars jako legální měnu

Kepler-16b, jak se nový objev nazývá, je studený, plynný svět a pravděpodobně se na něm nenachází život. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by se po zdejších pouštích proháněl některý z rytířů Jedi.

Vedoucí výzkumu nesoucí název Kepler William Borucki prohlásil: „Tento objev potvrzuje teorii, že existuje nová třída planetárních systémů, kde by mohl být život. Vzhledem k tomu, že většina hvězd v naší galaxii je součástí binárního systému, tedy že obíhají pouze kolem jedné hvězdy, rozšiřuje tento objev možnost pro nalezení mimozemského života. Jedná se tedy o milník, který potvrzuje teorii starou desítky let, ale kterou nemohli vědci nijak dokázat. Až teď.“

Planeta byla objevena pomocí Hubblova teleskopu, Zdroj: NASA

Planeta Kepler-16b byla objevena pomocí Hubblova teleskopu. Vědci si všimli podivného jasu způsobeného vzájemným překrýváním obou hvězd. Vědci budou stále Kepler-16 sledovat a zkoumat, a tak fanouškům Star Wars ságy nezbývá, než se sevřenými palci doufat v objevení skutečné planety Tatooine, a třeba i Hvězdy smrti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA objevila planetu podobnou Tatooine. Vyhlašuje se pátrání po Luku Skywalkerovi

Hide picture