Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA připravuje průzkumnou misi s cílem detailně probádat planetu Jupiter

Petr Pešout

Petr Pešout

22. 2. 2013

Vědci z NASA na svých oficiálních stránkách informovali veřejnost o aktivní přípravě mise na prozkoumání Jupiteru. Ta by se měla uskutečnit v roce 2030.

FOTO: Jupiter

Největší planeta sluneční soustavy bude zkoumána agenturou NASA. Zdroj: nasa.gov

Americká vládní agentura pečlivě vybírala příspěvky od Evropské kosmické agentury. Ty by měly být součástí mise, která bude studovat Jupiter a tři jeho největší měsíce. Zkoumání bude probíhat skutečně detailně, neboť o těchto tělesech žádné podrobné informace nemáme. Pod ledovou plochou na měsících Jupiteru se mohou skrývat obrovské vodní oceány. I to bude předmětem bádání a objevování.

Čtěte také: Sonda Curiosity dělá pokroky. Nyní analyzuje vzorek horniny z Marsu

V minulosti bylo na Měsíc (Zemský) odesláno několik desítek družic s názvem Explorer. Nejfrekventovanější výzkum probíhal mezi lety 1960–1969 a všechna výzkumná zařízení se soustředila na jedinou přirozenou družici naší planety. Sonda s označením JUICE by se částečně těmto misím měla podobat. Na dráze spolupracovaly vědecké týmy z 15-ti evropských zemí, Spojených států a Japonska.

JUICE se zdrží na oběžné dráze Jupiteru tři roky a bude zkoumat měsíce Callisto a Europa, později i Ganymed – největší měsíc ve sluneční soustavě. Na své cestě má také možnost se dozvědět něco nového o vesmíru, případně odhalit nějaké další obyvatele sluneční soustavy.

Další podrobné informace o výzkumu na Jupiteru můžete nalézt zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA připravuje průzkumnou misi s cílem detailně probádat planetu Jupiter

Hide picture