Menu
FANZINE.cz
Literatura

Nejprodávanější knihy roku 2011. V zahraničí vedou Paolini i Miéville

Marek Hofman

Marek Hofman

12. 1. 2012

Přehledy nejlepších zahraničních i domácích sci-fi a fantasy knih jsme již přinesli. V následujícím článku se můžete podívat na pět titulů, které se v loňském roce staly nejprodávanější.

Na jakém místě se umístil Paoliniho román Inheritance? Zdroj: archiv autora

Jeden z největších a nejstarších internetových obchodů Amazon.com nabízí pravidelné týdenní přehledy knižních bestsellerů. Které romány se ale dostaly mezi pětici nejprodávanějších v roce 2011? Na následující tituly se vyplatí počkat, netrpělivým se pak nabízí možnost přečíst si je v originále.

China Miéville: Embyssytown

Na poslední příčce – přestože v tomto případě neexistuje důvod, proč se za ně stydět – se umístil China Miéville se svým novým románem Embassytown. Miévilla čeští čtenáři dobře znají, jeho knihy se na náš trh dostávají v rozmezí několika málo měsíců po vydání originálu. Také překlad knihy Embassytown má již v plánu nakladatelství Laser-books.

Jde o první sci-fi, o něž se China Miéville pokusil. Vypráví o kolonistce Avice Benner Cho, která se po několikaletém vesmírném dobrodružství vrací na planetu Arieka. Tento svět obývají jak lidé, tak původní obyvatelé nazývaní Hostitelé. Málokdo však rozumí jejich složitému jazyku, a tak poklidné soužití s kolonisty vázne na dorozumívání. Křehký vztah navíc naruší moment, kdy je na Arieku vyslán nový ambasador.

George R. R. Martin: A Dance With Dragons

Letos se mnoho fanoušků George R. R. Martina dočkalo pátého pokračování epické fantasy ságy Píseň ledu a ohně. Martin zapěl další její sloku nazvanou A Dance With Dragons (č. Tanec s draky; plánuje Talpress).

Americký spisovatel se poučil z nespokojenosti čtenářů, a tak se v knize opět objevily tři z nejoblíbenějších postav – Daenerys, John Sníh a Tyrion.

Co se prodejnosti Martinových románů týče, značně jí bezpochyby pomohl i seriál Hra o trůny z produkce HBO. Kromě Tance s draky šly na odbyt také předchozí části série, a to jak v zahraničí, tak na tuzemském trhu.

G. R. R. Martin začne psát pokračování Písně ledu a ohně v lednu

Christopher Paolini: Inheritance

Bronzovou medaili získal jedněmi zbožňovaný, druhými odsuzovaný Christopher Paolini. Ať již čtenáři považují autorovy příběhy za neoriginální, kopírující slavná vyprávění mistrů fantasy, anebo nad jeho knihami tráví bezesné noci, úspěch se mu nedá odepřít.

Román Inheritance ukončil dobrodružství popsaná v předchozích částech ságy Odkaz dračích jezdců. Eragon a jeho dračí společnice Safira již překonali mnohá nebezpečí, to nejdůležitější je však teprve čeká. Musejí se postavit tyranovi, černokněžníku Galbatorixovi.

Čtěte: Paolini přemýšlí o novém románu. V plánu má sci-fi

Lev Grossman: The Magician King

Stříbrným se stal Lev Grossman, který letos získal Cenu Johna W. Campbella pro nejlepšího nováčka. Druhou nejprodávanější knihou loňského roku je jeho novinka The Magician King.

Román navazuje na knihu Mágové, příběh se odehrává dva roky po událostech v ní popsaných. Quentin a jeho přátelé usedli na trůn, přesto si nežijí v pozemském ráji zahrnuti luxusem, jak by si někdo mohl myslet. Nad jejich královstvím se totiž stahuje temný oblak.

Ernest Cline: Ready Player One

Pomyslným titulem absolutní bestseller se může pyšnit působivý debut Ready Player One spisovatele Ernesta Clinea. Částečně se jedná o dobrodružný román, romantický příběh i space operu. V jeho univerzu nechybí mágové, obří japonští roboti, planety inspirované snímkem Blade Runner nebo sportovní auta dosahující rychlosti světla.

Ernest Cline zasadil děj své knihy do roku 2044, kdy se ze světa stalo příšerné místo. Hlavní hrdina Wade Watts, stejně jako většina lidstva, uniká před pochmurným prostředím tím, že si platí za hodiny strávené v OASIS, virtuální utopii, jež uživatelům umožňuje být kýmkoli a ocitnout se na jakémkoli libovolném místě.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejprodávanější knihy roku 2011. V zahraničí vedou Paolini i Miéville

Hide picture