Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Největší cony na světě: První je v Japonsku, druhý a třetí v Evropě

Martin Peška

Martin Peška

12. 1. 2012

FOTO: 69. CokimetMysleli jste si, že největším srazem fanoušků komiksu, sci-fi, fantasy a jiné pop-kultury je Comic Con v americkém San Diegu? Náš seznam nejnavštěvovanějších conů na světě vás vyvede z omylu.
FOTO: 69. Comiket

1. místo – Comiket (Tokio, Japonsko)

Největším conem na světě je třídenní Comiket neboli Comic Market, který se koná hned dvakrát do roka – v srpnu (letní) a prosinci (zimní) – v japonském Tokiu a navštěvuje ho více než 500.000 lidí. „V Japonsku Comiket s nadsázkou označují za válku – po jeho návštěvě si ale říkám, že té nadsázky tam není potřeba zase nějak moc,“ uvedl pro FANZINE.cz Dominik Šimáček, který Comiket navštívil již třikrát a o své dojmy se stejně jako další fanoušci podílí na webu Konata.

Za zmínku stojí, že od 21. prosince 1975, kdy proběhla první akce s účastí 600 lidí, až donedávna dominovaly mezi návštěvníky ženy. Mezi muži se to pravděpodobně rozkřiklo, protože v roce 2010 jich na festivalu bylo už o 10 % více než zástupkyň něžného pohlaví.

Místem konání je Tokyo Big Sight, jak bývá přezdíváno kongresové centrum Tokyo International Exhibition Center, které bylo postaveno za neuvěřitelných 40.392 milionů jenů, v přepočtu při tehdejším kurzu za více než 11 miliard korun.

Festivalový průvodce jako Zlaté stránky

FOTO: Katalog Comiketu

Zdroj: konata.wakasa.eu

Mezi specialitu tohoto conu patří i pověstný katalog, který je dispozici buď na CD nebo v tištěné verzi, která vyjde v přepočtu zhruba na 500 korun a je údajně tlustá jako průměrný telefonní seznam. Pořídit si tento katalog není podmínkou pro účast, ale pověst, která ho předchází, říká, že bez něj není možné se na celé akci jakkoliv orientovat.

Comiket založil se svými přáteli dvaadvacetiletý student Yoshihiro Yonezawa, který už jako dítě začal kreslit parodie své oblíbené mangy. Při svých studiích na univerzitě se stal jejím kritikem. Získal i nejvýznamnější japonské ceny.

V roce 2007 byl Yonezawa oceněn ve speciální kategorii Seiun Award a v roce 2010 získal zvláštní ocenění Tezuka Osamu Cultural Prize. Ani jednu z cen si už bohužel nepřevzal, na podzim roku 2006 totiž podlehl v 53 letech rakovině. Na jeho počest a památku se na 71. Comiketu držela půlminuta ticha.

Vstupné pro všechny návštěvníky zdarma.

2. místo – Festival International de la Bande Dessinée d’Angoulême (Angoulême, Francie)

OBR: Festival International de la Bande Dessinée d’AngoulêmeDruhé největší setkání na světě bývá každoročně v lednu v jihozápadním francouzském městě Angoulême, jeho originální název zní Festival International de la Bande Dessinée d’Angoulême. Poslední léta láká svým programem okolo 250.000 návštěvníků.

Pro čtyřdenní festival založený v roce 1974 je typické zaměření na komiks a s tím související udělování prestižních komiksových ocenění. Původně se jmenovaly Alfred podle tučňáka ve slavném Francouzsko-belgickém komiksu Zig et Puce, v němž jeho autor Alain Saint-Ogan jako první v Evropě plně přešel na bubliny s dialogy, do té doby bylo zvykem umísťovat text pod obrázky.

V roce 1989 byla cena přejmenována na L’Alph Art na počest belgického komiksového autora a kreslíře vystupujícího pod jménem Hergé (občanským jménem Georges Remi), který zemřel a zanechal po sobě rozpracované dílo Tintin a alf-art. A od roku 2003 se ceny opět přejmenovaly, nyní nesou jméno festivalu, ve francouzštině, tedy le Palmarès Officiel du Festival international de la bande dessinée.

Vstupné na všechny dny festivalu pro osoby starší 18 let a více 30 €.

3. místo – Comics and Games (Lucca, Itálie)

Třetí místo v pomyslném žebříčku drží festival Comics and Games, jehož historie sahá až do roku 1966. Událost nabyla na významu až po letech. Akci, která se koná obvykle koncem října ve starobylém italském městě Lucca (mimochodem v roce 1331 – 1335 patřila Janu Lucemburskému) v Toskánsku, loni navštívilo téměř 155.000 návštěvníků.

[youtube_660]7X0VjPQO1bU[/youtube_660]

Při příležitosti 40. výročí byl v roce 2006 veletrh přestěhován do samého centra města, kde jsou pavilony rozmístěny na náměstích starého města. Návštěvníci tak mají snazší dostupnost dalších služeb a současně se mohou kochat románskou katedrálou San Martino a dalšími památkami v klidném centru chráněném od automobilů historickými městskými hradbami.

Vstupné na všechny dny festivalu pro osoby starší 18 let a více 36,00 €

Comic Con zůstává do roku 2015 v San Diegu, jeden je i v Indii

LOGO: Comic ConComic Con v kalifornském San Diegu, který se letos uskuteční od 12. do 15. července, se do TOP 3 conů na světě se svými 125.000 návštěvníky nevešel. A pokud se zásadně nesníží návštěvnost prvních třech conů, v nejbližších letech se do oné trojky ani neprobojuje. Je totiž limitován prostory tzv. SDCC, tedy San Diego Convention Centerem, které má s 57.200 metry čtverečními výstavních prostor kapacitu právě oněch 125.000 lidí. Sehnat vstupenku (akreditaci) tak není zrovna snadné.

Centrum sice podniká kroky k tomu, aby získalo pro svůj další rozvoj okolní nemovitosti, ovšem výraznější navýšení se očekávat nedá. Přesto San Diegu zůstávají pořadatelé věrní a slíbili, že Comic Con se bude konat v San Diegu minimálně do roku 2015, ačkoliv měli možnost přesunout akci do větších prostor v Los Angeles a Anaheimu.

Za zmínku také stojí, že s názvem Comic Con se loni poprvé odehrála také akce v Indii, tedy Comic Con India, který navštívilo 15 tisíc lidí. Akce v Dillí sklidila nebývalý úspěch, proto pořadatelé letošní ročník prodlouží ze dvou na tři dny, od 17. do 19. února. Největší úspěch tam sklízí tamní hrdinové v čele s typickým indickým komiksovým hrdinou, kterým je stařeček Chacha Chaudhary.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší cony na světě: První je v Japonsku, druhý a třetí v Evropě

Hide picture