Nevstoupíš dvakrát do hejna vran. Vyšlo čtvrté vydání komiksu Vrána

Vrána je komiksová legenda. I u nás se její tři vydání v podstatě vyprodala. Nyní konečně v Americe vyšlo nové vydání, tentokrát prý s definitivními rozšířeními. A jeho českou verzi servíruje Comicscentrum.

[album: https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-vrana-ukazky/|width=660]

James O’Barr stvořil svou Vránou naprostý kult. Do svého životního díla přetavil všechnu svou beznaděj, všechnu zoufalost a trýzeň a napsal (a nakreslil) nesmrtelné dílo. Takováto legenda doprovází i české vydání, jak jinak si vysvětlit to, že se v zemi s tak malým komiksovým zázemím téměř vyprodala tři vydání jednoho komiksu? Na tom něco bude.

O co vlastně ve Vráně jde? Autor komiksu přišel o snoubenku. To naštve snad každého. Svůj příběh přetransformoval do komiksové podoby o fantastickém milenci, který se vrací svou drahou pomstít. A vzhledem k tomu, že O’Barr komiks tvořil za poslechu kapel jako Joy Division či The Cure, je jasné, že to extrémní slaďárna nebude. Spíše naopak.

A v čem je vlastně nové vydání tak výjimečné? Konečně vyšlo v původní kompletní podobě, jak ho sám autor zamýšlel, ale kvůli cenzurám atd. ho nemohl vydat (jistě, tohle se váže v podstatě ke každému novému vydání, ale tentokrát prý fakt). Obsahuje tak novou předmluvu, nově zpracované ztracené pasáže a hlavně třicet nových stran, které poskytují i naprosto nový závěr. Kdo nekoupil staré vydání, má štěstí a pochutná si na definitivní verzi. Z těch vlastníků starého zřejmě jen skalní fanoušci a sběratelé, nicméně vychází v paperbacku i vázaná, tak si snad každý vybere.

Čtěte také: TOP 5 zrození komiksových hrdinů. Sado-maso kostýmky a modré penisy vítězí

A vzhledem k tomu, že cokoli s Vránou spojené s sebou nese velké nesnáze (O’Barrova snoubenka, smrt Brandona Leeho při natáčení filmové adaptace) i v Čechách (někdy vypadla tiskárna, jindy zmírali známí), nejen Comicscentrum zřejmě s žádným dalším vydáním nepočítá. Zřejmě.

Knihkupectví začala komiks prodávat od 13. 4., ale vázaná verze je už téměř vyprodána. Spěchejte!

Nevstoupíš dvakrát do hejna vran. Vyšlo čtvrté vydání komiksu Vrána
Ohodnoťte tento článek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.