Menu
FANZINE.cz
Komiks

Nevstoupíš dvakrát do hejna vran. Vyšlo čtvrté vydání komiksu Vrána

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

16. 4. 2012

Vrána je komiksová legenda. I u nás se její tři vydání v podstatě vyprodala. Nyní konečně v Americe vyšlo nové vydání, tentokrát prý s definitivními rozšířeními. A jeho českou verzi servíruje Comicscentrum.

James O’Barr stvořil svou Vránou naprostý kult. Do svého životního díla přetavil všechnu svou beznaděj, všechnu zoufalost a trýzeň a napsal (a nakreslil) nesmrtelné dílo. Takováto legenda doprovází i české vydání, jak jinak si vysvětlit to, že se v zemi s tak malým komiksovým zázemím téměř vyprodala tři vydání jednoho komiksu? Na tom něco bude.

O co vlastně ve Vráně jde? Autor komiksu přišel o snoubenku. To naštve snad každého. Svůj příběh přetransformoval do komiksové podoby o fantastickém milenci, který se vrací svou drahou pomstít. A vzhledem k tomu, že O’Barr komiks tvořil za poslechu kapel jako Joy Division či The Cure, je jasné, že to extrémní slaďárna nebude. Spíše naopak.

A v čem je vlastně nové vydání tak výjimečné? Konečně vyšlo v původní kompletní podobě, jak ho sám autor zamýšlel, ale kvůli cenzurám atd. ho nemohl vydat (jistě, tohle se váže v podstatě ke každému novému vydání, ale tentokrát prý fakt). Obsahuje tak novou předmluvu, nově zpracované ztracené pasáže a hlavně třicet nových stran, které poskytují i naprosto nový závěr. Kdo nekoupil staré vydání, má štěstí a pochutná si na definitivní verzi. Z těch vlastníků starého zřejmě jen skalní fanoušci a sběratelé, nicméně vychází v paperbacku i vázaná, tak si snad každý vybere.

Čtěte také: TOP 5 zrození komiksových hrdinů. Sado-maso kostýmky a modré penisy vítězí

A vzhledem k tomu, že cokoli s Vránou spojené s sebou nese velké nesnáze (O’Barrova snoubenka, smrt Brandona Leeho při natáčení filmové adaptace) i v Čechách (někdy vypadla tiskárna, jindy zmírali známí), nejen Comicscentrum zřejmě s žádným dalším vydáním nepočítá. Zřejmě.

Knihkupectví začala komiks prodávat od 13. 4., ale vázaná verze je už téměř vyprodána. Spěchejte!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevstoupíš dvakrát do hejna vran. Vyšlo čtvrté vydání komiksu Vrána

Hide picture