Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Nová kapitola knihy Vichry zimy od George R. R. Martina je na světě

Koncem března zveřejnil George R. R. Martin další kousek ze svého populárního fantasy příběhu.  Jedná se o kapitolu připravované knihy Winds of Winter (zatím volně překládáno jako Vichry zimy) u nás známé jako součást knižní série Píseň ledu a ohně.

FOTO: Arya Stark, vichry zimy

V seriálu Hra o trůny od HBO hraje Aryu Stark mladá herečka Maisie Williams. Zdroj: seriál Hra o trůny od HBO

Tato již šestá kniha série by měla vyjít co nevidět. Martinova nakladatelka Jane Johnson, ale bohužel prohlásila, že určitě nebudou schopni knihu vydat dříve než příští rok. Náruživí čtenáři tohoto všemi obdivovaného bestselleru se tak budou muset smířit s delším čekáním.

Autor uveřejnil nejnovější napínavou kapitolu na svém blogu. Pravděpodobně chtěl tímto nestydatým reklamním krokem podpořit zájem o seriál HBO inspirovaný právě jeho dílem. Čtvrtá série Her o trůny totiž začíná v neděli 6. dubna 2014.

Na co se tedy těšit?

Zmíněná kapitola, kterou autor zveřejnil, je jako obvykle kapitolou vybrané postavy. V tomto případě se jedná o mladou ženu Mercy (v překladu Milost/Slitování). Martin tuto kapitolu napsal již před nějakou dobou. Sám uvedl, že ji mnohokrát přepracoval a teprve nyní, po letech, se mu zdála dost dobrá. Nastiňuje příběh odehrávající se v prostředí roztržky mezi Braavosem a celým Západozemím. Následující odstavec obsahuje spoilery. Takže utíkejte vy všichni, kdo se zásadně bráníte prozrazování děje…

Nečekaná dvojrole vypravěčky příběhu

Originální obálka knihy Vichry zimyMercy je na první pohled pouze jednou z herců a bavičů Západozemí. Mladá dívka, žijící v Braavos. Až do nedávna se snažila žít v klidu a nepovšimnuta. Nejzajímavější je, že většina čtenářů série bude Mercy znát pod jiným jménem, a to Arya Stark. Stal se z ní vycvičený zabiják, a má dovednosti, se kterými by složila i dospělého muže. Mercy se připravuje na roli, ve které má být na scéně znásilněna a zabita.

Na druhé straně si Arya zamýšlí odškrtnout další jméno ze svého seznamu. Plánuje vraždu jednoho z členů stráže Západozemí, se kterým se setkala v minulosti. Dostal se na její známý seznam kvůli své krutosti a spolupráci s Gregorem Cleganem. Bohužel pro něj se právě v této kapitole rozhodne zhlédnout hru ve zdejším divadle. Kapitola svými dialogy naráží na mnoho dalších událostí, které se v Martinově světě právě v té době odehrály.

Už aby to bylo

George Martin podotkl, že nikdo kromě jeho nakladatelů a spolupracovníků, zatím kapitolu nečetl. Proto je také tak unikátní. Martin si k publikování této části knihy sice vybral právě dobu před příchodem další řady seriálu.

Hry o trůny od HBO jsou ale zatím velice daleko v minulosti oproti ději, který se odehrává v knize Vichry zimy. Čtenáři tak mohou doufat, že další věc, kterou Martin uveřejní, bude pevné datum vydání jeho nové knihy. Zároveň na sebe snad nenechá příliš dlouho čekat se zpracováním dílu následujícího.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nová kapitola knihy Vichry zimy od George R. R. Martina je na světě

Hide picture