Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Pán císařů Guye Gavriela Kaye. Historie oceli a krve ještě nikdy nebyla tak zničující

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

26. 6. 2011

Guy Gavriel Kay: Pán císařůMozaikář Crispin odplul do Sarantia, aby tam vytvořil své životní dílo. Tehdy však ještě netušil, že mu v císařském městě půjde o život hlavně v původním slova smyslu. Takové věci se však člověk naučí rychle. Kolem nebohého Crispina se stahují smyčky intrik. Někteří lidé musejí zemřít, aby jiní mohli žít. Jakou roli na tomto jevišti dostal obyčejný řemeslník?

Guy Gavriel Kay: Pán císařů (ilustrační)

Jedním z hrdinů knihy je i oblíbený vozataj Ilustrace: Milan Dubnický

Caius Crispus býval nevrlým mozaikářem ze západu, kterého do hlavního města říše Sarantia povolal samotný císař, aby vyzdobil kupoli tamního chrámu. Než se však umělec stačil ve městě rozkoukat, stal se figurkou ve hře mezi mocnými tohoto světa. Během své cesty, zobrazené v románu Plavba do Sarantia (2010), sice poznal několik osob, na něž se může spolehnout, ani ty jej však nedokážou ochránit před nenechavými spáry osudu. Dualogie Sarantská mozaika vrcholí velkolepým finále, v němž smrt drží všechna esa a Crispin neumí blafovat.

Hráči hrbící se u této mocenské hry jsou čtyři – císař toužící po ovládnutí světa, jeho nádherná žena, jejíž krása si ničím nezadá s jejím intelektem, zoufalá barbarská královna v exilu, kterou se její lid pokusil zabít, a chladná aristokratka toužící po rodinné pomstě. Především mezi touto čtveřicí se Crispin učí kličkovat jako vozataj na hipodromu mezi svými soupeři. Kdyby si mohl vybrat, do tohoto závodu by se vůbec nepřihlásil. Jenže on na výběr nemá a dějiny píší jen vítězové. Poražení navíc často končí i přeražení.

Zrcadlo antického světa

Guy Gavriel Kay se vrací do světa, k němuž našel inspiraci v raných evropských dějinách. Intrikaření mezi aristokratickými rody i šílenství diváků na hipodromu přesunul do svého fiktivního obrazu Byzantské říše s až pedantickou autentičností. Nechává čtenáři před očima vstát z popela celou kulturu jedné epochy, aniž by zavdal jediný důvod k pochybnostem, že je stejně pravá jako zlatá mince v rukou krále.

Pohnutá doba existence východořímské říše za císaře Justiniána se stala živnou půdou pro příběh vpravdě mistrovských rozměrů. Několika desítkám postav dokázal autor vtisknout výrazné rysy, osobitý charakter i motivaci k činům, jež nejsou vždy ve shodě s božími zákony. Postavy přitom nejsou téměř vůbec polarizované. Každá z nich má pochopitelné důvody pro své jednání a i postava se zrádnými úmysly si dokáže nejednoho svou lidskou povahou a pohnutkami získat.

Dualogie Sarantská mozaika

  • Plavba do Sarantia (1998, Sailing to Sarantium, č. Talpress 2010)
  • Pán císařů (2000, Lord of Emperors, č. Talpress 2011)
  • Vzájemné vztahy spletl Kay do tak složitého obrazce, že je to i na mozaikáře se skvělými pozorovacími schopnostmi přespříliš. Naštěstí čtenáře vede ruka pevnější, než je ta Crispinova, a tak mílovými kroky míří ke zdrcujícímu rozuzlení celého příběhu, v němž není nouze o lásku, hrdinství, utrpení ani krutý trest.

    Nic pro dýchavičné starce

    Jestliže Plavbě do Sarantia místy chyběla lehkost a svižnější průběh, tentokrát autor skládá povedený reparát. V Pánovi císařů se na nic a na nikoho nečeká, předchozí děj připomíná Kay jen citlivě, čímž se obloukem vyhne pasážím, které by mohly nudit. S rostoucím napětím poctivě stoupá i dynamika samotného děje, zásadní zvraty a jednotlivá dílčí odhalení se střídají častěji než slunce a měsíc a zdánlivě v krátkém okamžiku čtenář otočí poslední stránku románu a je po všem.

    obálka Guy Gavriel Kay: Pán císařů

    Kayova kniha je neuvěřitelně barevnou mozaikou, z níž přechází zrak, aniž by kdekoliv chyběl jediný drahokam. Pokud v současnosti existuje cena pro fantasy spisovatele, kteří dokážou překonat i sebelepší očekávání svých čtenářů, pak by Guy Gavriel Kay měl být minimálně nominován. Svým vypravěčským umem a schopností získat si čtenářovu absolutní pozornost může směle o takové ocenění usilovat. To vše přitom činí v prostředí dějově neuvěřitelně skutečném, až z toho mrazí v zádech.

    Název originálu: Lord of Emperors
    Český název: Pán císařů
    Autor: Guy Gavriel Kay
    Překlad: Milena Poláčková
    Obálka: Milan Dubnický
    Počet stran: 480
    Vazba: brožovaná
    Rozměry: 130 x 200 mm
    Vydal: Talpress, Praha 2011
    Doporučená cena: 389 Kč

    Hodnocení: ***** (90%)

    Ohodnoťte tento článek:
    0
    Právě čtete

    RECENZE: Pán císařů Guye Gavriela Kaye. Historie oceli a krve ještě nikdy nebyla tak zničující

    Hide picture