DLC, neboli Downloadable content se začali objevovat na herní scéně celkem nedávno. Našli jsme pět důvodů, proč jsou DLC větším zlem, než nekonečný zástup zombíků, nebo nedostatek munice.
Nenávistný důvod 1: Nastavovaná kaše
Většina her se v poslední době přímo staví na to, že někdy v budoucnu se přidá nějaké to DLC. Díky tomu pak dochází k takovému malému okleštění příběhu. Dříve vše fungovalo tak, že hra byla celá, příběh úplný a vše končilo tak, jak mělo, zanecháním hrdiny svému osudu.
VIDEO: Neprůstřelná lidská kůže už není sci-fi. Kulky se od ní odrážejí
Když se chtěl příběh rozvinout, vyrobil se datadisk s několika dalšími misemi, nebo dokonce další díl. Teď se příběh přímo staví na možném zasazení DLC a příběh je tak rozkouskován na několik dílů. Chcete vědět, co se stalo potom, předtím nebo během původní hry? Zaplaťte si. Je to stejné, jako kdyby jste si koupili mobil, ale za další peníze si koupili písmenko „a“.
Nenávistný důvod 2: Copak jsme jen chodící peneženky?
Ano, i peníze hrají obrovskou roli. Někteří z nás to možná nepocítí, ale finanční krize nutí lidi šetřit a DLC, které rostou po vydání úspěšné hry jako houby po dešti, rozhodně prohlubují díry v peněženkách.
Byť by nebyla drahá, nejsou prostě zdarma. Nejen, že si zaplatíme původní hru v ceně kolem 1200 korun, musí se platit i DLC, jejichž cena se pohybuje mezi 2-10 dolary, což je zhruba 40-200 Kč. Pokud je těch DLC víc, dokáže se cena hry vyšplhat až přes 2000 korun. A to není zrovna málo.
Nenávistný důvod 3: Nevyváženost hry
Když hrajeme hru poprvé, bez jakýchkoliv DLC, je hra příjemně vyvážená a nic nenarušuje chod tak, jak vývojáři zamýšleli. Občasná smrt, nedostatek herní měny, to nevadí, to k tomu prostě patří. S příchodem DLC se to ale mění a extra předměty jsou většinou dostupné už od začátku a z obyčejného hrdiny-loosera dělají rázem super-nabušeného ramba.
Ano, na druhou stranu, nové předměty a zbraně jsou požehnáním a trochu i zpříjemní zážitek ze hry, ale za cenu toho, že hru výrazně ovlivní už od začátku. To není zrovna ideální. Samozřejmě, není to u všech předmětových DLC, ale ve většině ano.
Nenávistný důvod 4: Moc peněz za málo muziky
Přesně o to jde. Některé DLC jsou skvělá zábava, jako třeba Overlord pro Mass Effect 2. Byl dlouhý, byl náročný, byl skvělý. Ale pak jsou tu DLC, která za stejnou cenu nabídnou jen ztěží čtvrtinový obsah. Ten, kdo rozhoduje o jejich ceně by si zasloužil vytrhat chloupky v nose.
Poměr ceny a délky nebo množství předmětů je hodně nevyvážené. To někdy to má za důsledek nižší prodejnost některého DLC, nebo dokonce úplné zastavení výroby dalších. Závisí jen na titulu a hlavně na vývojářích, a jak se vůči tomu postaví.
Nenávistný důvod 5: Nutnost updatů, patchů a kdo ví čeho ještě
Tohle možná není ani tak nenávistný důvod, ale přesto. Sice už většina domácností je k internetu připojena a ne zrovna tím nejpomalejším připojením, ale i tak se najdou domácnosti bez netu. Každé vydané DLC je vesměs doprovázené nějakým tím updatem nebo patchem, který, kupodivu v mnoha případech, není součástí.
Nové DLC Missing link pro Deus Ex vyplní mezeru v příběhu
Takže nezbyde, než mimo DLC stáhnout i dalších několik desítek megabajtů dat, které jsou nutně potřeba. A v tom mají domácnosti, nebo lépe řečeno hráči, bez připojení smůlu.
Samosebou, že o DLC by se dalo říct i na druhou stranu spousta krásných věcí, ale těch několik ošklivých dokáží až moc často hráče znechutit, nebo dokonce přivést na temnou stranu – k počítačovému pirátství. Bez DLC by hernímu světu bylo dost možná lépe.