Menu
FANZINE.cz
Fantasy seriály

Uvádíme 7 důvodů, proč se těšit na třetí sérii Hry o trůny. Jen pro odvážné

Matouš Márai

Matouš Márai

26. 11. 2012

Už 31. března 2013 se dočkáme premiéry třetí série Hry o trůny a je, na co se těšit. Příběh bude mapovat přibližně první polovinu knihy Bouře mečů. Zde uvádíme sedm důvodů, proč se opravdu těšit (částečně i na sérii čtvrtou). Pozor, jsou ale plné spoilerů!

Tyrion Lannister dlouho slunce neuvidí. Zdroj: HBO

Nejprve jedno důrazné varování. Článek obsahuje obrovské spoilery, a pokud si nechcete kazit překvapení, přestaňte číst právě teď! Třetí kniha se svými 1216 stránkami je považována za vůbec nejlepší počin série. Mezitím seriálová verze nasadila vysokou laťku a vzbudila velká očekávání. To už je samo o sobě mnoho důvodů, proč se na novou sérii Hry o trůny těšit, my vám však přinášíme ještě sedm dalších.

Čtěte také: Hra o trůny získala 12 nominací na Emmy

Kromě kvalitní literární předlohy stojí za zmínku například navýšený rozpočet a samozřejmě očekávané události. Než začnete číst, zvažte ještě jednou, zda si raději nepočkat. V následující části budou odkryty zásadní události příběhu.

1. Joffreyho zločin a trest

Ve filmech a seriálech jsme se setkali s mnohými zápornými hrdiny. Spousta z nich v nás vyvolala lítost, někteří dokonce sympatie. Například oblíbený antihrdina Joker v podání Heatha Ledgera. Pak jsou tu nesympatičtí a nenávidění záporáci, na jejichž smrt se těšíte.

A pak někde daleko za nimi je Joffrey. Jeho krutost a násilí měly za následek smrt, ponížení a válku. Diváci již dlouho čekají na jeho smrt. Ve třetí sérii se konečně dočkáme. Pro zástup lidí, kteří by chtěli mít jeho hlavu jako součást dekorace hradeb, bude jeho smrt zklamáním. Přijde totiž v den svatby s Margaery, před zraky všech hostů. Ze zrady proti koruně bude obviněn Tyrion Lannister.

2. Muž za oponou

Kdo opravdu vládne království Westerosu? Byl to skutečně Šílený král, Robert Baratheon, a Joffrey, nebo byli jen loutkami postav v pozadí? Manipulace je hlavní příčinou i následkem událostí. Války nevyhrávají místo na trůnu a právoplatní dědicové už vůbec ne.

Malý prst, ale dlouhé drápy.

Joffreyho smrt nebyla náhoda nebo práce rozzuřeného obyvatele. Stejně tak Tyrion nebyl zodpovědný za jeho vraždu. Překvapivá práce Malíčka, který se jedním krokem zbaví Joffreyho a Tyriona a získá si náklonnost mladé Sansy, je ukázkou té pravé hry o trůny.

3. Píseň ohně

Mezitím se události za mořem posunují blíž, než obyvatelé hlavního města tuší. Daenerys Targarian se zdánlivě loajálním Jorahem Mormontem se blíží k naplnění plánu znovuzískání trůnu. Draci jsou stále příliš mladí, ale bohatství získané od Xaro Daxose zajistí armádu nejlepších bojovníků, jež je možné získat, takzvané Neposkvrněné. S nimi Daenerys nabývá prostředků k naplnění konečného cíle. S nově získanou mocí však vyvstávají i morální dilemata, s nimiž se kdysi nevinná utlačovaná dívka nově setkává.

4. Události za Zdí

Nic není jednoduché ani na severu. Noční hlídka má nedostatek mužů na obranu Zdi před Bílými chodci. Divocí nechtějí být v zemi, kde se probouzí Bílí chodci. A království Westerosu problémy za Zdí nezajímají.

Zatímco Jon Snow bojuje o získání důvěry u Divokých lidí, jejich vůdce Mance Rayder se připravuje na pochod. Do této role byl obsazen charismatický Ciarán Hinds, který se stává jednou z hlavních postav. Epické obléhání Zdi bude provázáno zradou a vzpourou, zatímco Bílí chodci stále pochodují…

Jon Sníh bojuje o důvěru Divokých.

5. Davis vs Goliáš

Zrada je alfou a omegou, začátkem i koncem událostí v Bouři mečů a bouře mečů skutečně přijde. Spiknutí proti Skřetovi má dalekosáhlé důsledky. Tyrion je zrazen svou láskou Shae, sestrou Cersei, radou krále, ale i svým někdejším ochráncem Bronnem. Cersei se navíc chce ujistit, aby se její bratr nedostal na svobodu po právu souboje, které uplatnil již v první sérii.

Královna proto jmenuje svým šampiónem Sera Gregora Cleganea (přezdívaného Hora). Volí tak s jistotou, že mimo Bronna není rytíře, který by se mu vyrovnal. Do hlavního města však přijíždí Oberyn Martell (přezdívaný Rudá zmije), jemuž znásilnil sestru a neteř právě Ser Clegane. Oberyn se chopí naděje na pomstu a staví se za Skřeta. Epický souboj muže proti muži začíná.

6. Pomsta je nejlepším lékem na zlomené srdce

Talmud praví, že nejlepší pomstou je žít dobrý život. Zrazený a opuštěný Tyrion Lannister tento názor nesdílí. Vzpomínáte si, kdy Skřet vyprávěl o své první lásce, která mu zlomila srdce? Lord Tywin, otec Tyriona, najal prostitutku jménem Tyša, aby se o mladého syna postarala. On ji pojal za ženu, což Tywina přimělo, aby mu řekl pravdu.

Ve snaze dokázat svou pointu o bezcitnosti Tyshi řekl svému synovi, že Tysha dostala jeden stříbrný za každého strážného, se kterým se vyspala. Tyrion uvěřil chladnému pohledu otce i v momentě, kdy mu s lhostejností ve tváři vypráví o tisíci strážných, kteří spali s ženou, již tolik miloval.

[youtube_660]vsmUpYIA99o[/youtube_660]

Na konci série se společně s Tyrionem dozvídáme pravdu. Tywin lhal a Tyša skutečně Skřeta milovala. Poté, co Tyrion znovu nabude svobody, chce se mstít. V momentě, kdy najde svého otce s jeho bývalou láskou, oba chladnokrevně zabije.

7. Rudá svatba

Ponaučením Hry o trůny by mohlo být něco ve smyslu: Nefanděte kladným postavám, stejně zemřou. V tomto duchu se bude i pokračovat. Rozhodnutí Robba Starka oženit se s Talisou Maegyr raději než s jednou z dcer lorda Waldera Freye bude mít fatální důsledky.

Robb ve snaze odčinit tento slib chce oženit strýce Edmura s Walderovou dcerou. Vše je připraveno a zdá se, že spor bude vyřešen. Krátce na to je Robb Stark, jeho matka Catelyn a mnoho z jeho vazalů chladnokrevně povražděno. Vše na příkaz lorda Waldera Freye. Populární dějová linie se rozpadá.

Mnoho bylo řečeno a někomu se může zdát, že už jej nic nepřekvapí. Opak je pravdou, několik zásadních událostí zde zmíněno nebylo, stejně jako okolnosti vedoucí k výše uvedeným dějovým zvratům. Proto se těšte, neboť skoro za tři měsíce vypukne skutečná Bouře mečů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uvádíme 7 důvodů, proč se těšit na třetí sérii Hry o trůny. Jen pro odvážné

Hide picture