Menu
FANZINE.cz
Technologie

Podívejte se, jak TOP 6 legendárních stříleček časem zkrásnělo

Martin Mašek

Martin Mašek

3. 1. 2012

TOP žebříčky akčních her je téma, které bylo všude propráno už nespočetněkrát, většinou se stejným výsledkem. Proto se právě na tyto legendární střílečky podíváme trochu jinak. Říká se, že nové je vždy lepší, často tomu tak i je.

Wolfenstein

8bitová grafika vs. grafický engine idTech 4. Těžko rozhodnout, který je lepší zdroj: Martin Mašek, topzine.cz

Nemá cenu hodnotit, která hra je lepší. Všechny si zaslouží své místo mezi nejlepšími střílečkami, o tom není vůbec pochyb. Nelze ani objektivně posoudit grafické rozdíly mezi jednotlivými díly, jelikož rozestupy jak grafické, tak technologické jsou obrovské. Všechny tyto střílečky měly na svou dobu převratnou grafiku a i doteď mají své kouzlo.

Upozornění: Složené obrázky jsou trochu větší a majitelům starších počítačů nebo pomalejšího připojení by se mohly načítat o chvíli déle.

Wolfenstein (1992-2009)

Jedna z prvních pořádných akčních stříleček z pohledu první osoby, co se kdysi dávno mihla na obrazovkách. Agent B.J. Blazkowicz a jeho věčný boj proti náckům zabavil a ukojil touhu po zabíjení. Absence příběhu, potažmo jakéhokoli děje nikomu nevadila. Wolfenstein 3D byla prostě čistá akce s tunami nepřátel a robo-Adolfem na konci.

VIDEO: NeverDead je šíleným příběhem rozpadajícího se lovce démonů

Po necelých dvou dekádách se Wolfenstein dočkal prozatím posledního herního zpracování na enginu id Tech 4. Graficky si hodně polepšil a oproti Wolfenstein 3D se do všeho zamíchal i trochu propracovanější příběh. A aby to nebyla taková nuda, přimíchala se do toho i velká dávka nadpřirozena a mystiky.

Wolfenstein 3D a 2009

Nový háv Wolfensteinu skutečně sluší zdroj: Martin Mašek, topzine.cz

Wolfenstein byl a je čistokrevnou střílečkou, kde hlavní hrdina je napůl Superman, napůl Chuck Norris, ale to nikomu nevadí, protože to je ohromná zábava.

Doom (1993-2004)

Legenda. Doom je jednou z nejděsivějších her, kterou může hráč na monitorech potkat. Dalo by se sice namítnout, že Doom a Doom 2 jsou už staroušci a nevyděsí se u nich ani ti nejlekavější. Ale na druhou stranu, ve své době měly oba díly dost děsivou atmosféru a každá příšera, co vykoukla ze tmy, donutila nadskočit nejednoho hráče. Starší hráčské publikum si doteď jistě pamatuje IDDQD a IDKFA jako magická zaklínadla.

Doom 3, který vyšel v roce 2004, sliboval neskutečnou hororovou podívanou, úchvatně zpracované nepřátele a skutečně zoufalou atmosféru. To vše splnil a ještě trochu přidal. Hra se prostě nedala hrát v noci a mnoho trenýrek končilo v koši na prádlo, stejně jako předtím.

DOOM

Poslední Doom je o dost děsivější než ty první dva

Nedá se říct nic jiného než že Doom a jeho pokračování jsou jednou z nejlepších herních sérií. Měl úplně všechno – příběh, strach, napětí a BFG. Hodně potěší i možnost, že je ve vývoji Doom 4.

Half-life (1998-2004)

Další z legend, jejíž grafický engine jak prvního, tak i druhého dílu se použil do nespočtu her, modifikací i kultovního Counter strike. Half life ukázal, že vědci nejsou žádní poseroutkové, a doktora Freemana poslal na nebezpečné mise, ve kterých nemusel říct ani slovo. Snad jen se naučil dávat si pozor na odhalenou hlavu. Holt, headcrab je mrcha nevyzpytatelná.

Half life

Mezi oběma díly je jen 6 let a změna je skutečně znát

Jak tajemně skončil první díl, stejně tajemně začal díl druhý. Vysloveně skvělá grafika, vozidla, brouci, zombie a všechno to kolem se slilo do brutálního herního zážitku. Ten poskytoval jak čistokrevnou střílečku, hororové momenty i trochu romance s úžasnou Alyx v hlavní roli. I po stránce originality si vede dobře, Gravity gun zabavila na dlouhé hodiny a dalo se s ní krásně projít hrou bez jediného výstřelu.

Deus Ex (2000-2011)

Unikátní střílecí RPG, které tak trochu definovalo další vývoj všech podobných her. Možnost vybrat si svou cestu a přístup si získala mnoho hráčů, stejně tak i technické zpracování a spousta drobných vychytávek včetně originálních nano-implantátů. Na svou dobu měl Deus Ex i výbornou grafiku a příběh, který vydal na několik desítek hodin. Nebylo vůbec výjimkou několikanásobné dohrání.

Deus Ex

Zlatavý nádech nového Deus Ex vypadá lépe než temný první díl

Poslední Deus Ex s podtitulem Human Revolution herním světem zamával taky. Byť byl příběh o trochu kratší, všechny ostatní aspekty tenhle nedostatek vynahradily a díky zázraku jménem DLC se i příběhový nedostatek trochu ztratí.

RECENZE: The Sims Medieval: Pirates & Nobles přináší pirátky milující alkohol

Série Deus Ex má svoje viditelné kvality a drží si je i po desítce let. I v době, kdy originalitu přebíjí technologie a grafika, má dost originálních nápadů.

Quake (1996-2005)

Quake jako jedna z mála stříleček může svou náplní konkurovat Doomu nebo třeba Half-lifu. I když první Quake byl čistokrevnou střílečkou o záchranu světa proti drsným Strogům, byl přinejmenším stejně strašidelný jako Doom. Nicméně zase až tak děsivý nebyl a dal tak průchod zběsilému střílení po všem, co se pohnulo.

Quake má stejnou atmosféru jako Doom

Oproti tomu Quake 4 sázel trochu víc na temné chodby a strašidelná překvapení. Boj proti Strogům se dostal do uplně jiné dimenze a hra až moc připomínala Doom. Našly se sice momenty, kdy to všechno bylo jen o boji a střílení, ale nebylo to nic moc.  I přes fakt, že Quake 4 nebyl nijak originální, našlo se spousta fandů, kteří hororovější stránku hry přivítali. A pro ty, co rádi pořádný multiplayerový masakr, tu je Enemy territory.

Unreal tournament (1999-2007)

Unreal tournament byla odjakživa multiplayerová hra a singleplayer byl jen tak bonus pro ty, co doma neměli žádné připojení k síti. Příběh nikdy nehrál nějak důležitou roli, všechno bylo jen o futuristických bojových arénách a dost zajímavých zbraních. Unreal tournament oproti Quake 3: Arena byl spíš o taktice a týmové soudržnosti. Navíc vypadal a i hrál se skvěle.

Na Unreal Tournament je změna nejznatelnější

Poslední Unreal postavený na nejnovějším enginu Unreal, který využívá i Gears of War, se předvedl v plné kráse. Velmi detailní textury a grafické efekty neustoupili hratelnosti a perfektně do sebe zapadali. Když se k tomu přidal i duchaplný příběh o pomstě, úspěch byl zaručen.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podívejte se, jak TOP 6 legendárních stříleček časem zkrásnělo

Hide picture