Menu
FANZINE.cz
Literatura

Ray Bradbury píše o budoucnosti, ale dodnes odmítá počítače

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

29. 9. 2011

FOTO: Ray Bradbury (2006)!Profil autora!Proslavil se sbírkou povídek o osídlování Marsu a příběhem hasiče z utopické budoucnosti. Od dvanácti let byl rozhodnutý, že se stane spisovatelem a přese všechno dodnes odmítá počítače i internet. Řeč je o americkém spisovateli Rayi Bradburym, vrcholném představiteli utopických povídek.

Spisovatel Ray Bradbury

Raymond Douglas Bradbury se narodil Guyovi a Mildred Montagovým. Otec byl požárník, a proto Ray od dětství miloval pálení knih a prohánění se s elektronickým ohařem. Tedy… pardon, to je jiný příběh. Začněme znovu, Ray Bradbury  se narodil v roce 1920 v Waukegan. Matka ho od dětství vedla k umění, knihy tedy nikdy nepálil. Naopak si vypěstoval lásku k divadlům, cirkusům a komiksům.

Od mládí trávil volný čas v knihovnách, miloval Edgara Allana Poea, přivydělával si jako kamelot místních deníků. Ve dvanácti se s rodiči přestěhoval do Tusconu v Arizoně, život zde miloval. Hrál v ochotnickém sboru, v rozhlasové stanici předčítal pro děti a poprvé se pokoušel psát. K šestnáctým narozeninám dokonce dostal od rodičů svůj první psací stroj. Roku 1938 dokončil střední školu, ve svých 18 letech byl pevně rozhodnut stát se spisovatelem.

Čtěte také: Utopie v literatuře. Od Platónovy Ústavy po Thomase Morea a zase zpátky

První povídky vyšly v časopise Weird Tales začátkem čtyřicátých let. Mnoho jeho děl nese autobiografické prvky, především z rodného Illinois. Například povídka The Jar je založena na zážitku, kdy v dětství viděl naložené lidské embryo při karnevalovém představení. O rok později se s rodinou přestěhoval do Los Angeles, kde žije dodnes, tedy více jak šedesát let.

Od povídky na prkna světa

První povídka Pendulum, kterou vydal v magazínu Super Science Stories, je důkazem obdivu k Allanu Poeovi.

Následující rok vyšla další The Lake, která byla první prací vyznačující Bradburovými charakteritickými rysy – utopickými prvky a lehkým popisným stylem. Povídku The Big Black and White Game čtenáři zvolili jako Nejlepší americkou krátkou povídkou. Plnohodnotný spisovatel se z Raye stal až v roce až dva roky před válkou, kdy na plný úvazek přispíval do mnoha časopisů svými fantaskními povídkami. Ty byly o několik let později vydány v Bradburyho prvním sborníku pod názvem Temný karneval (Dark Carnival).

OBR: Marťanská kronika

Přelom však přišel až o v roce 1950, kdy vydal Marťanskou kroniku. Sbírku povídek o osídlování Marsu přijali čtenáři jako úžasné dílo rozvíjející se sci-fi literatury. Hlavním tématem se stal lidský boj o přežití i nejasné budoucnosti. Jen málokterý běžný čtenář si povšimne strachu z atomové války, který se v té době začal šířit světem.

Po Marťanské kronice následovala sbírka Ilustrovaná žena a po ní už Bradburyho zřejmě nejvýznamnější dílo 451 stupňů Fahrenheita. Novela z budoucnosti, kdy lidé žijí v tak povrchní realitě, že se jen baví, užívají si a cenzura jim zakazuje i číst knihy. Z těch by se mohli vzdělávat, a tudíž přestat být snadno ovladatelní. Název díla je odvozen od teploty, při které se vznítí papír, při té se pálí i knihy nezbytné pro vzdělání. Dílo je kritikou nejen konzumní společnosti, ale i politiky a povrchnosti amerických obyvatel.

Sci-fi nejen pro tvrdé čtenáře

Ray Bradbury napsal na 30 knih, přes 600 povídek. Miluje psaní básní a esejí, zabrousil dokonce i do detektivního žánru románem Smrt je osamělá záležitost. Zabýval se dokonce psaním divadelních her. Na 65 svých povídek adaptoval pro televizní pořad Divadlo Raye Bradburyho. Na svém kontě má nominaci na Cenu  akademie za animovaný film Icarus Montgolfier Wright a vítěznou cenu Emmy za televizní hru The Halloween Tree.

Máte rádi utopické a dystopické romány? Sledujte náš speciál

Své čtenáře si získal i mezi lidmi, kteří SF literatuře nejsou zrovna nakloněni. Může za to především jeho lehký, téměř básnický styl a snaha nezacházet hluboko do jádra pudla. Nikdy nekladl důraz na fyzikální přesnost a odůvodňování známého proč. Zabýval se spíše postavami samotnými než jejich prostředím. Často zkoumal lidskou morálku i psychiku, dokázal během několika okamžiků vystavět linii povah i charakterů. Jeho psychologické popisy jsou úžasné i trochu děsivé tím, jak zobrazují lidské jedince primitivní.

Styl vyprávění je i v románech spíše povídkový, lehký a velmi snadno čitelný. V popisech nezabíhá do zbytečných detailů, a děj se proto nese na klidných vlnách a plyne, aniž by si toho čtenář povšiml.

V roce 1947 se Ray Bradbury oženil s Margueritou McClureovou. Postupně s ní vychoval čtyři dcery, díky kterým má v dnešních dnech i osm vnoučat. Jeho žena však v roce 2003 zemřela. Dodnes žije Ray Bradbury v Los Angeles, těší se dobrému zdraví a jasné mysli. Je stále aktivním spisovatelem, navštěvuje vysoké školy a zapojuje se v hnutích proti cenzuře v mediích a literatuře. Přes svoji lásku k psaní i k pokroku dodnes odmítá internet, mobilní telefon i počítače, nikdy si nepořídil řidičský průkaz. Údajně nic z toho k životu ani psaní nepotřebuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ray Bradbury píše o budoucnosti, ale dodnes odmítá počítače

Hide picture