Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

RECENZE: Animák Norman a duchové předstihl Pixar. A není jen pro děti

Redakce

Redakce

6. 9. 2012

Zombie animák s úctou k hororovým klasikám je jedním z nejlepších animovaných filmů, kterých jsme se zatím letos dočkali. Směle poráží i pixarovskou Rebelku.

Že animované filmy nemusí být jen pro děti, už víme pár let. Takovou pozici pro ně vybojoval Pixar – děti byly spokojené a dospělí přestali být v kině otrávení. Přesto animáky pořád chápeme jako filmy, na které se chodí do kina s dětmi a nikoli bez nich.

Za snímky Koralína a svět za tajnými dveřmi a Norman a duchové stojí studio Laika, které sídlí v Hillsboro v Oregonu. Studio se specializuje na stop motion animace. Koralína byla první, ve které se zkombinovala právě stop motion animace a 3D technika.

Norman a duchové, nebo také ParaNorman, vzešel od stejných tvůrců jako Koralína a svět za tajnými dveřmi z roku 2009. Stejně jako u Koralíny i tady vsadili na technologii stop motion, jen přidali navrch moderní kabát třidéčka. Základními kameny nového animáku jsou obliba Scooby Doo a touha mluvit s mrtvou babičkou.

Norman je outsider. A nemůžou za to jeho nezvladatelné vlasy, ale fakt, že mluví s mrtvými. Z čehož ostatně není nadšený ani jeho otec. Šikanovaný kluk je ale nakonec jediný, kdo může zastavit zombíky vstávající z hrobů a odvrátit kletbu, kterou kdysi pronesla místní popravená čarodějnice.

Očima Nely Christovové: Technika stop motion dokáže udělat divy i s průměrným námětem. Každý detail je propracovaný, ale i když se snímek zdaleka nepodobá ostatním animákům, postavu Normana jako by ukradli z kolekce filmových stereotypů. Kolikrát jsme už viděli šikanovaného špunta, který chce dokázat něco nemožného? Ne, nebudu to vypočítávat, ale tohle (na pohádkové poměry) temnější zpracování by si zasloužilo trochu komplikovanějšího hlavního hrdinu. Celkově je Norman a duchové vtipná podívaná nejen pro děti, která patří k tomu lepšímu, co jsme mohli v kině za poslední dobu vidět.

Hodnocení: 4****

Ano, samozřejmě. Animované filmy prostě nejsou pro všechny. A i když právě pixarovky zasáhly i dospělé publikum, výraz dospělý přece jen není přesný. Jsou to dospělí, kterým zůstalo něco z jejich dětské duše. Pokud tedy namítnete, že animák o klukovi a o zombících není nic pro vás, nuže. Ale udělali byste velkou chybu.

video
play-sharp-fill
01:21

Norman je totiž skvělá podívaná, která míří jak na děti, tak na dospělé. A kupodivu mu tahle nevyhraněnost cílovky nepřekáží. Nutno dodat, že pro nejmenší není nejvhodnější, protože v některých momentech straší až moc. Pro ty odrostlejší je ale zábavně strašidelný a pro starší možná ještě více, a to díky různým narážkám na hororovou klasiku.

Beze studu do kina

Chytrý humor vládne první půli. Druhá sází na poučení, přičemž na tom trochu strádá, ale ne tolik, aby sklouzávala k průměru. Vypráví o lidech, kteří jsou nepoučitelní a po dvou set letech dělají tu samou chybu. O zákonitostech davu a křižování těch odlišných. A nakonec i o odpuštění těch, kterým bylo ukřivděno. V závěrečném proslovu Normana k čarodějnici pak zaznívá až patos.

Přes to všechno má ono ponaučení publika (pokud se jedná o děti, a koneckonců některým dospělým taky neuškodí) nějaký smysl, na rozdíl od zeleného poselství, které na jaře přinesl Lorax. Proč dětem zábavnou formou neříct, že lidstvo se zmýlilo už několikrát, a účast v davu je tedy nutné zvážit?

Hlavní plus Normana je právě jeho humor, se kterým vše podává. Navíc je obrazově bezchybný. Bohužel mu body ubírá český dabing a zbytečné 3D. Jinak je ale snímkem, na který mohou jít dospělí do kina, aniž by se museli cítit trapně, že za sebou netáhnou pětiletou ratolest. A ano, je opravdu jedním z nejlepších animovaných filmů letošního roku.

Norman a duchové (ParaNorman)

Animovaný/Dobrodružný/Komedie/Fantasy
USA, 2012, 93 min

Režie: Sam Fell, Chris Butler
Hrají: Anna Kendrick, Leslie Mann, Christopher Mintz-Plasse, John Goodman, Casey Affleck, Kodi Smit-McPhee, Bernard Hill, Jeff Garlin, Tempestt Bledsoe, Elaine Stritch

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Animák Norman a duchové předstihl Pixar. A není jen pro děti

Hide picture