Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Antonín Dvořák hrdinou komiksu. Ideální pomůcka pro školy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

9. 6. 2014

Nakladatelství Práh vydává sérii Největší Češi. O čem bude, vyplývá nejspíše už z názvu. A jaký díl nám padl na stůl, to z titulku. Vyplatí se přečíst si komiks o Antonínu Dvořákovi? A zaslouží si v této edici své místo?Renata Fucikova: Antonin Dvorak

Roku 2012 se probral Antonín Dvořák s nápadem stvořit komiks o Renátě Fučíkové. Zmapovat její životní příběh, popsat její díla, zkrátka komiks čistě o ní a její rodině. Počkat… to jsem zkazil… ech… tak znovu.

Renáta Fučíková
Česká ilustrátorka a komiksová autorka. Její obrázky se vyznačují nápaditým vizuálem, její příběhy jsou určené především pro děti a mládež. Spojující prvek všech prací Renaty Fučíkové tvoří silný edukativní, naučný charakter.

Renáta Fučíková stvořila něco, co se svým způsobem vymyká zaběhlým zlozvykům. Byť se většina naučných komiksů setkává s neduhem zvaným práce na zakázku a dopadá to jako Anne Franková, ne tak Antonín Dvořák.

Obvyklé odfláknutí kresby, která se u takových komiksů pohybuje někde mezi něčím nekovatelným a něčím odporným, se zde nekoná (spíš naopak, kresebně je komiks krásný). A nejednou k tomu došlo i na poli scenáristickém, vzpomeňme nechutný počin Evropské unie nazvaný Můj svět.

A teď už k samotnému hodnocení: Největší překvapení – kresba. Možná spíš malba. Očím lahodící, hravé a neokoukané, osobité. Vlastní styl. Ani se nedá říct, že by se hodil k Antonínu Dvořákovi, ale on se možná hodí k čemukoli. Sice občas u nějakého toho obličeje čtenář zamračí čelo, ale jinak paráda. Oči plynou a nechají se unášet lehkostí nápaditého vizuálu.

obalka Renata Fucikova: Antonin Dvorak

Vrchol? Jednoznačně těch pár dvojstránek, které se v knize nachází. Dvojstránková ilustrace bez textu sice s komiksem nemá nic společného, ale jen těžko od její snové atmosféry odtrhnete oči.

Po scenáristické stránce se nejedná o takovou přehlídku krásy, ale když si člověk uvědomí, s čím by měl porovnávat, přimhouří klidně obě oči. Komiks obsahuje zajímavé informace o interesantní osobě, informativní sekci tedy zvládá. Jen dějovou ne.

Komiks se nesmí moc natahovat, aby bavil dětské čtenáře, a tak trpí strohostí a suchou stručností. Pak opravdu působí jako vyučovací pomůcka a ne jako něco, co by někdo měl jen tak číst pro zábavu.

Jestli ne Největší Čech, tak Největší z Největších Čechů

Jako celek působí Antonín Dvořák dobře. Mezi Největšími Čechy jednoznačně nejlepší díl. Možná se nehodí do knihovničky fanoušků komiksu nebo zábavně faktografické literatury, ale kdyby obohatil školní lavice namísto nudných a nekovatelných produktů, školství by vykonalo obrovský krok vpřed. Stejně tak je ideální na noční čtení dvou stránek svému dítěti.

… anebo si Dvořáka pořiďte domů alespoň na prohlížení obrázků.

 Název: Antonín Dvořák
Autor: Renata Fučíková
Vazba: Vázaná
Rozměry:
240 x 315 mm
Vydal: Práh, Praha 2014
Doporučená cena: 299 Kč


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Antonín Dvořák hrdinou komiksu. Ideální pomůcka pro školy

Hide picture