Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Aprilynne Pike přináší třetí díl Křídel, čtenáří ztrácejí Iluze

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

23. 1. 2013

OBR: Pike Aprillyn 2011Psát recenze na knihy, které přetékají dějem, je složité, ale zábavné. Psát recenze na knihy, kde se v podstatě vůbec nic nestane, na to už je každý autor krátký. A právě takový problém staví před recenzenty i kniha Iluze, třetí díl ságy Křídla.

OBR: Pike Aprillyn 2011

Aprilynne Pikeová, spisovatelka, co dala světu Křídla. Zdroj: Youtube.com

Po prvním díle s názvem Křídla, kdy Aprilynne Pikeová vystavěla zajímavý vílí svět i postavy, zůstali čtenáři napjatí, kam se bude děj ubírat. Útlum v druhém díle se dal očekávat, druhé díly bývají odrazové můstky. To však nevysvětluje, proč se z příběhového útlumu stalo ve třetím díle příběhové vakuum.

OBR: Life after TheftPo úspěšné sáze s názvem Křídla autorka Aprilynne Pikeová rozhodně nezahálela. Její nový román s názvem Life after Theft má vydání ohlášeno už na 30. dubna 2013. Příběh by měl pojednávat o dívce, která nejenže je kleptomanka, ale ke všemu je ještě mrtvá. A jejího ducha může vidět jediný mladík, Jeff. Který by ji nejraději neviděl.

Obsahové vakuum. Ve třetím díle s názvem Iluze se totiž stanou pouze tři věci. Slovy tři! Upozorňuji, že následující věta bude obsahovat spoiler, ale nebojte, bude to jen jedna věta. Tamani ve škole, nová studentka a rozchod. Konec spoileru i celého třetího dílu.

Utekl Vám předchozí díl? Přečtěte si recenzi na díl Kouzlení

Přijde vám to málo? Nejste jediní. Aprilynne Pikeová samozřejmě přidala několik milostných peripetií a nezbytný útok trollů, pro celkový obraz to je však stejně důležité jako přidání vody do koktejlu. Pro konzistenci nezbytné, na chuti to příliš nepřidá.

OBR: Aprilenne Pike - San Diego Comic-Con 2012

Aprilynne Pike na ComicConu 2012 v San Diegu. Zdroj: Youtube.com

Autorka opět vsadila na svůj trumf, kterým je úžasná čtivost. Styl psaní je lehký a nevtíravý, takže oči kloužou po stránkách a čtenář dorazí k cíli, ani to nepostřehne. Při zpětném ohlednutí si však uvědomí, že buď musel na první stránce usnout, nebo se během 300 stránek nic neodehrálo. Bohužel, to druhé je pravdou.

Čekání na Godota, vlastně na vrchol

Iluze - Aprilynne PikeO obsahu knihy Iluze se nedá říci, zda je špatný či dobrý. Osud Laurel se přesunul od jednoho muže k druhému, od akce k citovým peripetiím, předchozí děj se několikrát objeví v recyklované podobě  a vůbec celé se to stále točí dokola bez většího startu i cíle.

Můžeme samozřejmě připustit, že se třetí díl stal odrazovým můstkem pro závěrečný díl s názvem Destined, čímž by se vysvětlovala řada drobných náznaků, nevysvětluje to ale, proč na onen velký skok čekají čtenáři už od druhého dílu.

Na druhou stranu si Aprilynne Pikeová zaslouží úctu, že dokázala rozepsat jednostránkový děj na celou knihu a to ve skutečně čitelné podobě. A to se zkrátka musí ocenit!

Název originálu: Ilusions
Název: Iluze
Autor: Aprilynne Pikeová
Počet stran: 377
Rozměry:216 x 150 mm
Vazba: pevná
Vydal: Fortuna Libri, Praha 2012
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Aprilynne Pike přináší třetí díl Křídel, čtenáří ztrácejí Iluze

Hide picture