Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Avengers: Age of Ultron připravují půdu epickému závěru

Nela Christovová

Nela Christovová

29. 4. 2015

Tak jsme se konečně dočkali. Modrá planeta zase jednou potřebuje zachránit, a tak se parta neohrožených a cynických Avengerů vrací na filmová plátna. Zachraňovat nás budou opět ve velkém stylu.

video
play-sharp-fill

Když v roce 2012 do kin vtrhli první Avengers, snad všichni milovníci marvelovského univerza se zaradovali. Vidět takovou spoustu oblíbených superhrdinů na jednom plátně byl zkrátka svátek. Tři roky od první společné akce se Avengers vrací, jenže kouzlo neokoukaného mezitím už vyprchalo. Jak se s touhle výzvou tvůrci vypořádali?

Především je nutné upozornit, že Avengers: Age of Ultron nenavazují na svého staršího bratříčka, takže pokud jste jako poslední marvelovský film viděli právě Avengers, pravděpodobně se nebudete moc chytat. A to prakticky celou dobu. Tvůrci totiž sázejí na to, že diváci budou znát i následující filmy, které po Avengerech vypustili do světa.

Ze strany Marvelu jde o logický tah – díky tomu se děj na tři roky nezašprajcnul a bylo možné pokračovat v natáčení filmů o jednotlivých Avengerech. A koneckonců i těch pár set milionů, co jim tyto filmy přinesly, se vcelku šiklo.

Proto než poběžíte do kina na nové Avengery, není na škodu doplnit si případné mezery ve vzdělání. Děj totiž značně poznamenal rozpad špionážní agentury S.H.I.E.L.D. a také šokující zjištění o jeho záměrech. Zároveň s tím ze scény logicky zmizel úhlavní nepřítel superhrdinů – Hydra, takže bylo nutné dostat na scénu nového padoucha. A tím je, jak název filmu napovídá, Ultron.

Avengers vtipkují ve zběsilém tempu

Už jen způsob Ultronova vzniku je podobně ironický jako jeho stvořitel. Tím je překvapivě Tony Stark (Rober Downey Jr.), který se po předešlých událostech snaží dosáhnout světového míru, a robotický Ultron mu v tom má pomáhat. Jenže to by nebyly Stark Industries, kdyby se v nich něco šeredně nezvrtlo…

Tentokrát se Ultron rozhodne dosáhnout světového míru tím, že vyhladí všechny obyvatele na Zemi. Tenhle robot s pubertálními manýry rozhodně nečeká, jestli ho taťka Stark za jeho super nápad pochválí, a rovnou se rozhodne plán realizovat. Sekundovat mu přitom budou dvojčata Pietro alias Quicksilver (Aaron Taylor-Johnson) a Wanda alias Scarlet Witch (Elizabeth Olsen), takzvaní Vylepšení, disponující speciálními schopnostmi.

A tak se do hry vrací staří známí Iron Man, Captain America (Chris Evans), Thor (Chris Hemsworth), Black Widow (Scarlett Johansson), Hulk (Mark Ruffalo) a Hawkeye (Jeremy Renner), aby Ultronově partičce zatla tipec.

FOTO: Avengers: Age of Ultron

Když se do toho tihle dva opřou, nezůstane kámen na kameni. Zdroj: Falcon

Cílem režiséra Josse Whedona bylo podle jeho slov ukázat, jak výbušnou kombinaci tahle skvadra tvoří. A podařilo se, jeden gag střídá druhý. Zároveň ale ve 141minutové stopáži zbývá dost místa na nějaký ten vážnější dialog a do popředí se dostanou příběhy dosud méně viditelných hrdinů Hawkeye a Black Widow. A vězte, že tihle Avengers jsou i přes všechen humor o něco temnější než jejich starší sourozenec.

Klasicky na nás čeká pořádná dávka hi-tech soubojů za hojného využití CGI a podobné porce starých dobrých green screenů. Rozhodně si ale kvůli tomu nemůžeme stěžovat na nějaké laciné triky, Marvel má jako vždy laťku posazenou velmi vysoko.

Naopak, překvapivě nic neubírá na akčním zážitku tolik jako rozlítaný střih, kdy je kvůli rychle střídajícím se záběrům chvílemi těžké zorientovat se v prostoru. Když člověk na plátno mžourá přes 3D brýle a mozek mu jede na plné otáčky, může se situace stát trochu nepřehlednou.

FOTO: Avengers: Age of Ultron

Dějový cliffhager se sice nekoná, Whedon ale přispěchal s kreativní alternativou.

A moc tomu nepomůže ani přehršel hlavních postav, která se probíjí armádou naklonovaných robotů. Že vám to trochu připomíná druhého Iron Mana? Není divu, příběh tak trochu recykluje všechno, co jsme v posledních letech v superhrdinských sériích od Marvelu viděli. Můžeme se ale těšit, že bude líp – ve třetím, respektive čtvrtém díle se na scéně konečně objeví záporák číslo jedna a s ním určitě i pár zajímavých inovací.

Verdikt:

Avengers: Age of Ultron jsou jiní než jejich starší sourozenec. Jsou temnější, v mnoha částech rozvážnější a o chvíli později zase zběsile rychlí. S tím, že už nejsou tak převratní jako první díl, se pokusili vyrovnat zvýšenou frekvencí vtípků a (nejen) slovních přestřelek.

Tenhle roztěkaný mix dokáže kvalitně pobavit, ale k dokonalosti mu chybí sofistikovanější příběh. Do souhrnné dějové linky marvelovského univerza příliš velký zářez neudělá, i když svůj význam v ní mít bude. Zásadní bude ale až následující dvojdíl, na který si počkáme až do let 2018 a 2019, a Age of Ultron mu zatím připravuje půdu. Tahle nepopulární práce se mu vcelku vydařila.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Avengers: Age of Ultron připravují půdu epickému závěru

Hide picture