Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Banda: Nakládačka je vulgární, ale i originální detektivka

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

6. 9. 2013

Smělá konkurence pro nový Kick-Ass – konečně jsme se dočkali druhé Bandy. Řezník, Ženská, Francouz, Mateřský Mlíko a Hughík se vrací, aby srovnali superhrdiny do latě, a není těžké si představit jak. Není nad trochu mučení a kapku vydírání.

Kdo nečetl první díl? Za trest provinilcům nedojde řada souvislostí a narážek, ale dá se to přežít. Ale jen ať víte, do čeho jdete. Banda podrývá komiksová schémata, zesměšňuje superhrdiny, vlastně je všechny posílá vy víte kam. A nikdo, opravdu nikdo není výjimkou. Máte na sobě barevný plášť? Dříve nebo později dostanete přes držku.

Garth Ennis
Autor hitovek jako Hitman, Kazatel nebo Hellblazer je ověnčený cenami odshora dolů. Klasický superhrdinský žánr nikdy nepatřil mezi jeho oblíbené náměty a v Bandě dokonce ukázal světu, že ho snad přímo nenávidí. Jeden z nejoriginálnějších a nejčtivějších současných autorů.

Nebudeme si nic nalhávat, kdo nečekal od druhého dílu pořádnou akci? Všichni jsme se mýlili! Pomalejší a vcelku upindaná detektivka, to je podtitul druhé Bandy. Ale vůbec není třeba házet flintu do žita, Garth Ennis už se vykecával nesčetněkrát a světe div se, pořád se to dá číst a pořád je to zábava. Chytře vulgární zábava.

Dva příběhy s rodinnými tématy

V první částí komiksu budou nováček Hughík a stará páka Řezník vyšetřovat vraždu. Vraždu mladého homosexuála, kterou pravděpodobně spáchal jeden ze superhrdinů. Srdce plesá už nad zvolenou tématikou dotýkající se sociálních menšin, bezúhonnosti mocných a mstitelů pohybujících se mimo zákon.

obalka Darick Robertson: Banda 2: Nakladacka

Druhá, o trochu zamotanější, se točí kolem ruských převratů, párků lásky, explodujících hlav a paralympiád.

Batman je homosexuál

Jednou z nejsilnějších stránek komiksu je parodie. Hned na prvních stránkách se Technorytíř zpovídá psychoanalytikovi. Vypráví mimo jiné o tom, jak musel vyslat svého náctiletého pomocníčka na cesty, protože ho napadlo, jak by ho nejradši znásilnil.

A tenhle chlápek prosím nemá žádné superschopnosti, jenom jeskyni, brnění a anglického sluhu. Je těžké říct, jestli jeho sexuální problémy odráží nerovnováhu mezi zlem a dobrem v pravém Batmanovi, ale věřil bych, že Ennis byl schopný dojít s paralelami až takhle daleko.

Koho můžeš vydírat, toho nezabíjej

Banda operuje se svými vlastními pravidly. Pozabíjet nebo zavřít všechny zlé padouchy? To nemá smysl, prezident by pak stejně vyhlásil amnestii. Lepší schovat důkazy a mít je pod palcem.

Darick Robertson: Badna 2: Nakladacka

Obcházet, ohýbat, přímo lámat systém a pravidla, takhle funguje svět tam venku a Řezník je v tom mistr. Příběh se koneckonců teprve rozjíždí a je nutné poukázat na to, že tahle válka se bojuje verbálně stejně tak jako pěstí mezi oči. Další ze sociálních témat, které Ennis musí milovat; snad v každém jeho komiksu je zlosyn tak mocný a nedotknutelný, že ho někdo prostě musí zabít.

Pro děti lepší nekupovat

Komiks je velice vulgární. A vtipný. Scény otevřeného sexuálního charakteru nebo jen narážky ve stejném duchu, stejně tak jako neskrývaná brutalita, všeho se dočkáme a je to zkombinované na jedničku s hvězdičkou.

Darick Robertson pokračuje v perfektním ztvárňování scénáře, ke kresbě není moc co dodat, je skutečně příjemná na pohled, netrápí oči zářivými barvami, tady se mínusů nedočkáme.

Je velká škoda, že si v českém překladu nemůže čtenář užít akcenty a slang anglického vydání, ale to už se asi opakuji z recenze o prvním dílu. Komiks prostě stojí za to.

Originální název: The Boys 2: Get Some
Český název: Banda 2: Nakládačka
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Darick Robertson
Překlad: Darek Šmíd
Obálka: Darick Robertson
Vazba: brožovaná
Rozměry: 165 x 255 mm
Vydal: BB/Art, Praha 2013
Počet stran: 192
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Banda: Nakládačka je vulgární, ale i originální detektivka

Hide picture