Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Berlín představoval Město kouře už před druhou světovou

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

16. 1. 2013

Jason Lutes: Berlín #2Malířka a novinář se hádají. Jazzoví muzikanti a jejich agenti se hádají. Ale ze všech nejvíce se hádají fašisti s komunisty, jejich spory v době mezi světovými válkami se vyostřují. A nad vším visí morbidní duch prvního května 1929.

Všechny tragédie jsou jen reklamní značky. Ať už jde o světovou válku, o nějakou menší válku, nebo o jedenácté září. Vždy se najde spousta cítících lidí, kteří o neštěstí napíšou knihu, komiks, natočí film, nebo o něm složí písničku. A vydělají miliony. Ozkoušený mrchožroutský trik. Proti němu se staví Jason Lutes ve snaze zdokumentovat berlínská léta mezi světovými válkami.

Jason Lutes
Rodák z New Jersey (1967), který pobýval například i ve Francii. Zvlášť evropský komiks se na jeho pracích silně podepsal. Pracoval střídavě jako umývač nádobí a v komiksové branži. Nejznámější práce zastupuje sbírka stripů Jar of Fools a právě historický Berlín. Chybí mu slezina a nosí brýle.

K popisu ducha doby navíc Lutes nepoužívá velkých osobností, ale normálních lidí. S normálními životními osudy. To jen bezcitná doba láme hrdinům páteře a vrhá do Mamonovy tlamy.

I přes silně civilní protagonisty a události má komiks obří dramatický nádech. Na pozadí běžných životů se vyhrocují střety mezi ideologiemi a jejich hlasateli, kancléři se mění, propaganda zní na každém rohu. A novinář reflektuje politickou a společenskou situaci s takovou bystrostí, že se mnohé jeho postřehy dají nakloubit i na dnešek.

obálka Jason Lutes: Berlín #2

Člověk ale ujíždí spíše na těch nestrojených prostých záležitostech, na trablech z bídou pokřiveného industrializačně kulturního města. Pokud si je nezvládne asociovat na svůj život, na někoho z jeho přátel sedí určitě. Historické události jen dotvářejí atmosféru a rovinu zajímavostí.

Atmosféru Města kouře na začátku třicátých let podtrhuje vizuál. Černobílé ztvárnění, v němž na nažloutlém papíře všichni nosí jen kabáty a nikdo nevypadá dvakrát přívětivě a nadšeně. A jde o klasický papír, BB/Art se nesnaží všechno cpát na matný. Bohudík, tomuhle komiksu to takto sluší.

Tak ještě chvíli před koncem světa bylo by príma slyšet jazz

Samotná kresba je realistická (i když zlehčená) a velice detailní. Přestože má  velký smysl pro anatomii, pokud se nějaká postava na scéně objeví poprvé, čtenář si myslí, že jde o někoho jiného. A stejný postih platí pro hrdiny vystupující po dlouhé době. Rozhodně by komiksu prospěl původní formát namísto tohohle zmenšeného.

Berlín je výtečná záležitost. Na pozadí vábivých příběhů se člověk přiučí velice zajímavé a příliš nezmiňované události osvětlující přerod v druhou světovou válku. Jen škoda, že třetí kniha Město světel není kompletní ještě ani v Americe. Už aby byla. Hitler se blíží.

Název originálu: Berlin #2: City of Smoke
Český název: Berlín #2: Město kouře
Scénář a kresba: Jason Lutes
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 216
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 210 mm
Vydal: BB/art, Praha 2012
Doporučená cena: 299Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Berlín představoval Město kouře už před druhou světovou

Hide picture