Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Čas čarodějnic přináší druhý díl. I Prahu zahalí Stín noci

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

30. 11. 2013

OBR: Stín nociStín noci, takový název nese rok očekávané pokračování fantasy románu Čas čarodějnic od Deborah Harknessové. Souboje emocí a slov, méně krve, ale stejná porce historie. To vše skrývá stín druhého dílu.

FOTO: Deborah Harknessová

Deborah Harknessová provádí po Londýně místy, kde se odehrává Stín noci Zdroj: Youtube.com

Pokračování úspěšné fantasy Čas čarodějnic začíná přesně v okamžiku, kde končil díl první. Diana s Matthewem se přesunuli do 16. století, které jim má poskytnout nejen bezpečí, ale také schopného učitele magie. A tak se společně s nimi podíváme do alžbětinské Anglie, zavítáme přes kanál k žabožroutům a nakoukneme i pod pokličku rudolfínské Prahy.

Deborah Harknessová je americká profesorka, historička a spisovatelka. Mezi historickými skripty, spisy a monografií o víně  si v roce 2011 vydala první díl své debutové trilogie „All souls“ s názvem Čas čarodějnic. Ten se ihned dostal na 2. příčku New York Times bestseller list. Druhý díl s názvem Stín noci vyšel na konci roku 2012 a tentokrát si na žebříčku vybojoval již první pozici. Třetí díl, Kniha života, je zatím ohlášena na červenec 2014.

Diana si však stejně jako čtenáři musí zvyknout na to, že v centru dění stojí Matthew, její manžel a učenec, který je v 16. století doma. Zcela jiný muž, než jakým byl, když jej potkala jako vědce ve 21. století. Na setkání se vzdělanou Dianou čekají nejen otřesné zvyky hlubokého středověku, ale také Matthewův otec, jeho spolek přátel a možná dorazí s Shakespeare, jakého neznáte.

OBR: Stín noci

Stín noci – přebal knihy

Toulavá výprava do historie

Nečekejte však žádné imaginární toulky historií, Deborah Harknessová je historička každým coulem, a proto se nedivte, že na stránkách knihy najdeme nejen zmínky o doložených historických osobnostech, jako je třeba Christopher Marlowe či Edward Kelley, ale také dějinné události a módní výstřelky popsané do poslední spodničky.

Nakladatelé a autorka si dokonce dali práci, aby na konci knihy uvedli seznam postav a označili, které jsou historicky doložené a které čistě fantaskní. A pokud zabrouzdáte, zjistíte, že autorčiny znalosti jsou vskutku rozsáhlé. A tak se seznámíme se středověkou kuchyní, zúčastníme se stavby chrámu sv. Pavla a necháme se od chlípného císaře Rudolfa plácnout po zadku.

Připravit, pozor…

Stín noci v sobě nese punc prostředního „výplňkového“ dílu. Prostřední části, bez konce a bez začátku, ve které se ve své podstatě nic nestane, jen připravuje půdu pro závěrečnou část. Někomu by se mohlo zdát, že díl nemá děj, takový soud však můžeme vynést až po přečtení třetího pokračování.

FOTO: Deborah Harknessová - Stín noci

Deborah Harknessová v pořadu Book lust Zdroj: Youtube.com

Deborah si pro čtenáře připravila náklad 536 stránek, ale nadšený čtenář to jistojistě slupne jako malinu. A tentokrát ani česká verze nezkazí chuť. Překladatelé a editoři si dali záležet a kromě pár překlepů si i nad českou verzí pošmáknete.

Stín noci rozhodně stojí za přečtení. Kniha sice není tolik nabita akcí, jako tomu bylo u dílu prvního, krev nepostříká, jen občas poteče. O to více se zde řeší vztahy a filozofie o bytí a nebytí. Pro někoho nuda, ale Deborah Harknessová snad nudně psát ani nemůže. Takže hurá do knihkupectví, zalézt pod peřinu a nechat se zahalit Stínem noci.

Originální název: Shadow of Night. Český název: Stín noci. Autor: Deborah Harknessová. Překlad: Martina Neradová. Počet stran: 536. Vydal: Knižni klub, 2013.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Čas čarodějnic přináší druhý díl. I Prahu zahalí Stín noci

Hide picture