Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Český komiks On the Coast of Dreams aspiruje na zahraniční trh

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

27. 11. 2016

Rok 2014 byl pro český komiks důležitý. Český komiks uspěl na kickstarteru, modle světového crowdfundingu. On the Coast of Dreams (Na břehu snů) Michaela Petruse a Viktora Šauera nyní vychází. Podíváte se na komiks, který právě do rukou dostávají též američtí sponzoři?

Ot prochází se svou dcerou po pobřeží. Docházejí mu síly. Dozvídáme se, že dcera ve skutečnosti leží v kómatu a otec se vydal na pouť, jejímž účelem je dceru zachránit; tato cesta však vede krajinou snů. Setkání s vlastním vědomím a nevědomím ale nebude tak optimistické jak si většina z nás myslí.

Michael Petrus
Michael Petrus, studovaný na Západočeské univerzitě v Plzni, není v komiksu žádným abecedářem. Od roku 2008 je přispěvatelem BubbleGunu a na svém kontě má vedle různých edukačních komiksů a ilustrací i seriál pro ABC. Nejnověji mu vyšel vlastní komiks (s Viktorem Šauerem) On the Coast of Dreams.

O scénář se postaral Viktor Šauer, který s Petrusem spolupracoval už na mnoha projektech. Příběh postavil na putování vlastními lucidními sny. K takovému námětu už se dnes pojí spousta klišé a tisíckrát ohraných motivů – a žádnou aberaci nečekejte.

Po dějové stránce se posouváme lineárně, únavně a ke konci, jenž ve čtenáři pro svou omšelost ani zdaleka nevyvolá žádnou reakci. Zamrzí, že komiks vznikající takovou dobu a za takové pozornosti plní postavy až hanebně archetypální a hlavní protagonista nemá charisma ani co by se za nehet vešlo.

Scénář zachraňují snad jen naprosto výjimečné zajímavé nápady jako postava Many (ale tím klíčovým je její kresebné zpodobnění) a Dream Bazaar. Bohužel však zapadnou v kompostu kýče a dialogů, které jsou sice v angličtině, ale i tak jaksi připitomělé (viz neustálý vnitřní monolog hlavního hrdiny).

Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro člověka

Výtvarníka Michaela Petruse jsem zaznamenal téměř před deseti lety ještě jako DevCageRa. Tvořil tehdy především černobílé krátké věci, občas s příměsí červené. Utkvěl mi v paměti a po několika letech, kdy mi pro své působení v ABC a jinde unikal, mi pod nos doplul už jako vykreslený, profesionální autor.

Zřetelně vykonal obrovský krok. Pozadí panelů plní detaily a jeho krajiny dýchají vlastním životem. Vše do nich pasuje, tentam se vytratilo to, že vás něco přímo praštilo přes oko. A přestože například vlny působí až podivně geometricky přesně, nějak to není na obtíž.

Michael Petrus: On the Coast of DreamsVelice mne překvapily barvy. Základní kresbu totiž vybarvuje se zručností mistra. Když se na stránce objeví uchvacující, kontrastní les s oranžovým listím, barevné koule světů nebo dvoustránkový výjev s pestrým stromem stvoření/tvorů, musíte mu vysmeknout poklonu. Zjistíte, že na tohohle výtvarníka byste se měli v příštích letech určitě zaměřit.

Víc mi v černobílé seděly Petrusovy obličeje. Nemohu si pomoci, ale když dojde na lidské postavy, působí neuvěřitelně ploše a uměle, neproporcionálně a nefyzicky. To možná také způsobuje to, že akcím chybí dynamika a pohyb. Nehledě na to, že i po čase stráveném v žaludku obludy pořád hlavní hrdina vypadá vypraný a vyžehlený jako ze škatulky (šlo by to přičíst snovosti světa, ale trochu by mi to přišlo jako alibismus).

Ukázkový příklad, že nemusíte jenom uraženě sedět na zadku

On the Coast of Dream určitě stojí za pozornost minimálně z hlediska přehledu – jak často vyjde český komiks v angličtině? Máme Kotta, české kořeny má Strnad, ale jinak už tápeme. A Šauer s Petrusem se k tomu ani nemuseli stěhovat do Ameriky, ale zkrátka si šli za svým. A to se cení.

Po stránce zpracování by se však přece jen něco dalo vytknout. Stránkám by prospěly nějaké/větší okraje, protože není příjemné, když lezou písmenka až k hřbetu a člověk od sebe musí stránky div ne odervat. Též by se dalo šetřit barevnými bublinami; to je sice efektní, ale ne když se to na stovce stran objeví pětkrát (jinak lettering perfektní).

Na břehu snů představuje obrovský vzor, jak lze věci dělat. Šauer s Petrusem ukazují, že by si každý měl jít svou cestou, že se nemusí každý omezovat na český píseček. Odhlédneme-li od tohohle přesahu, minimálně nejeden obrázek vám z tohohle komiksu v paměti zůstane, když už příběh ne.

Název: On the Coast of Dreams
Scénář: Viktor Šauer
Kresba: Michael Petrus
Počet stran: 112
Vazba: Paperback
Vydal: Artblock Studios, Klatovy 2016
Doporučená cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Český komiks On the Coast of Dreams aspiruje na zahraniční trh

Hide picture