Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Co dobře zná Goon? Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 12. 2015

Ve čtvrtém díle série Erica Powella Goon se setkáme s mnohým. Vše ale bude pečlivě zabalené do již známé teplákové soupravy sestávající z komedie, hravosti, absurdna, parodie a přehnaného tvrďáctví.

uvodni Eric Powell: Goon #4

Dr. Slitina se vrací zpět do svých zlodušských let a Goon se snaží zachránit své město. Ale to ho čeká nejedna nesnáz, Goon se bude muset probít přes Dickensovu pohádku, lidožravé bulvy a slepice z jiné dimenze a nakonec i pobyt ve vězení.

Eric Powell
Eric Powell se narodil roku 1975 v Tennessee. Ačkoli tvořil komiksy pro Dark Horse, DC Comics i Marvel, proslavil se až sérií Goon pro menší Avatar Press. Záhy Goona odkoupilo Dark Horse a k Powellovi se začaly hrnout mnohé nabídky. V ČR kromě minimalistických zásahů (například obálka Crwe) vychází jen Goon.

Třetí díl byl v dosavadním českém vydání Goona tím nejujetějším a nejzábavnějším kouskem. Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí pak pokračuje v nastolené vlně absurdního humoru a překombinovaných hlášek.

Ale tentokrát nefunguje vše tak, jak by mělo. Sice se v bublinách ulítlá přirovnání vrství jedno na druhé ve stylu Monthy Python nebo Červeného trpaslíka, ale něco tomu tentokrát chybí.

Eric Powell: Goon #4Příběh z Goonových mladších let je zajímavý, alenásledující parodie na Vánoční koledu už není ani zajímavá, ani zábavná. Přijde delší příběh se Slitinou. Neurazí, ani nenadchne. Sice se znatelně šplhá k potrhlému humoru třetí knihy, nedosáhne tak vysoko.

Čtvrtá kniha ale oslní mnohem nápaditější kresbou. Ve Vánoční koledě se objeví Powellův efektivní sépiový styl, superretro Atomový hněv a v povídce Dimenze masožravých bulvev! (ať už bulvev znamená cokoli) přijdou skvěle (především díky barvám) ztvárněné haluškové scény.

Vole do těch bulvev jako říznem jo!

Čtvrtý svazek se vyjímá povídkou Thomase Lennona Jimmy Turtle a legendární vagón kvalitních dámských lodiček. Klasická knižní (rozuměj nikoli komiksová) povídka očima sympatického trotla Frankyho. Prvotřídní tempo, silný humor, vše, jak má být.

Čtvrtý Goon tvoří Darwinův hrbolek, jde o regresní stupeň v Powellově sérii. Nezbývá než doufat, že tenhle mafiánský ňouma zakolísal zcela ojediněle a opět se dostane do svých kolejí mířících kamsi do hvězdných výšin. No tak, Goone, předveď nám zase, že si ty Eisnery zasloužíš. Zatím z předchozího úspěchu plyne jen neblahá konsekvence

Název originálu: The Goon: Virtue and the Grim Consequences Thereof
Český název: Goon: Čest a neblahé konsekvence z ní plynoucí
Scénář a kresba: Eric Powell
Překlad:
Hana Studeničová
Počet stran: 160
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2015
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Co dobře zná Goon? Čest a děsivé konsekvence z ní plynoucí

Hide picture