Menu
FANZINE.cz
Horory, hororové knihy

RECENZE: Čtivá kniha Noční rasa od C. Barkera je fascinujícím hororem

Jan Nohovec

Jan Nohovec

7. 10. 2012

Clive Barker: Noční rasa (perex)Horor, v němž lidé jsou ti špatní, nestvůry ti dobří a hlavní hrdinové balancují mezi oběma světy. Noční rasa spojuje svižné tempo Barkerových povídek se všudypřítomným tajemnem a dusivou atmosférou.

Co se skrývá za bránou amerického hřbitova? Zdroj: sxc.hu

„Jsem vrah, nebo ne?“ Asi takovou otázku si pokládá Boone, hlavní hrdina knihy Noční rasa. Psychicky narušený mladík strávil už několik let v péči psychiatra, ten ale nyní přišel s fotkami několika mrtvých, brutálně rozsekaných těl. Udělal to Boone, nebo ne? A kdyby ano, pamatoval by si to vůbec? Jeho mysl si s ním vždycky hrála, ruce klidně mohly vést ty bezbožné řezy, zatímco vědomí by to vytěsnilo…

Čtěte také: Nejsem sériový vrah, hlásá ve své knize Dan Wells

Americký autor Clive Barker kašle na postupné budování hororové atmosféry. Proč také? Stačí čtenáře hned na prvních stránkách usadit do hlavy potenciálního masového vraha a už se jde na věc. Kolem se míhají psycholog, přítelkyně, tajemné nestvůry, které zpočátku vypadají jen jako groteskní výplod pomatené mysli… Jak může čtenář vědět (a hlavní hrdina s ním), co je reálné a co ne?

Příběh naplněný atmosférou a symbolikou

Noční rasa je román horečnatý, přesně v duchu Barkerovy temné fantazie. Výchozí situace, od níž se zápletka odpichuje, o pozadí postav a směřování příběhu prozradí jen minimum. Na útlém svazku je totiž nejdůležitější atmosféra spolu se symbolikou, ukrytou mezi řádky. Podobně jako povídky z autorových slavných Knih krve, i tento krátký román má příběhovou linku jednoduchou a přímočarou a nechává za sebe mluvit obrazy, zde navíc kombinované s tajemnem a mystikou.

Clive Barker

Britský autor, narodil se v roce 1952 v okolí Liverpoolu. Proslavil se šesti sbírkami krátkých a svižných hororových povídek s názvem Knihy krve. Kromě řady románů i krátkých příběhů z tohoto žánru má na kontě také temnou fantasy (například obsáhlý román Imajika z prostředí řetězce světů zvaných dominia, kterým pevnou rukou vládne nikým nespatřený Autarcha) nebo svéráznou dětskou literaturu (dvoudílná série Abarat, kterou si Barker i sám bohatě ilustroval). Žije se svým přítelem, dcerou a hromadou zvířectva v americké Kalifornii.

Zatímco v hlavních rolích krátkometrážního hororu (celá kniha má jen 250 stran) stojí maximálně odosobněné charaktery (o vzhledu padnou sotva dvě slova, povahu autor vyjádří jedině nepřímo), temnotu vyjádřil Barker barvitě. Noční rasa totiž představuje zemřelé duše, nakažené a převtělené myslící kusy masa, jež na slunci umírají. Musí se proto skrývat v podzemí hřbitova, který Boone i jiní hrdinové v průběhu vyprávění navštíví. Autor tyto hrozivé a ve své nestvůrnosti krásné bytosti popisuje do detailů, fascinován jejich nezvyklými podobami. Cílem celé knihy proto není, jak by se dalo čekat, nepřirozenou Noční rasu zničit. Naopak.

Čtivý a krvavý anti-horor

Kniha Noční rasa je vlastně jakýsi antihoror, který považuje za netvory lidstvo. To vraždí a ničí ubohé kreatury, jež se tiše ukrývají pod náhrobky hřbitova kdesi uprostřed Spojených států. Zatímco hlavní hrdinové (Boone, jeho přítelkyně a psycholog) balancují na hraně mezi oběma světy, vedlejším postavám, zástupcům obyčejného lidského davu, je jasné, že tunely pod hřbitovem musí vzplanout jasným plamenem. Noční rasa se totiž provinila tím, že je jiná.

Clive Barker: Noční rasa (obálka)

Svižný hororový román, který obsahuje více než malé množství krve a temna, vychází v českém překladu už podruhé, nyní ve výborném překladu Milana Žáčka a s atraktivní obálkou. Americký spisovatel, který se ve světovém hororu řadí po bok Stephena Kinga nebo Dana Simmonse (ačkoli pracuje úplně jiným stylem), tady představuje příběh, co nechodí dlouho kolem horké kaše a nechává čtenáře nahlédnout za tenkou blánu, za níž se skrývá kombinace šílenství, brutality a éterického fantastična. Jinými slovy, nepopsatelná esence samotného Cliva Barkera.

 

Název originálu: Cabal: The Nightbreed
Český název: Noční rasa
Autor: Clive Barker
Překlad: Milan Žáček
Obálka: Dominic Harman
Počet stran: 272
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2012
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Čtivá kniha Noční rasa od C. Barkera je fascinujícím hororem

Hide picture