Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE David Petersen: Komiks Myší hlídka představuje fantasy nejryzejšího typu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

30. 5. 2016

Myší hlídka Davida Petersena se ve Spojených státech téměř okamžitě stala obrovským hitem. A jak by ne – jde o dobrodružné fantasy tolkienovského typu v té nejčistší formě. Nyní mají čeští čtenáři možnost údajné kvality prověřit v prvním svazku, odehrávajícím se na Podzim 1152.

 

Boris, Straš a Justýn. Tři z největších hrdinů Myší hlídky. Mají na starosti hlídání stezek křižujících Teritoria a ochranu jejich obyvatel. Když se ztratí jeden z kupců, vydávají se ho hledat. Najdou toho ale mnohem víc. A nebude se jim to líbit. Boje s dravci a intriky myší říše začínají plnit stránky.

David Petersen
David Petersen se narodil v Michiganu roku 1977. Vždycky rád vyprávěl dětem příběhy a vytvářel pro ně jako dárky celé knížečky, s komiksovou sérií Myší hlídka ale přišel roku 2006 zlom. Bajková fantasy série pro Archaia Studios se stala hitem, který si čtou děti, i jejich rodiče. Podíl na tom má i Petersonova kouzelná kresba.

Nemohu si pomoci, ale v příběhu vidím záblesky nejen Tolkiena, ale především legendárního Dračího doupěte neboli Dungeons & Dragons. Připomene jej stavba příběhu, postavy, kolize, svět, ale především dodatky – mapy, poznámky, povolání, popis míst ve městech. Kdo DrD hrával, bude nostalgicky vzpomínat. Kdo ne, knihu si stejně užije, ale jeho dětství bylo o poznání chudší.

Přestože kniha jede v kolejích klasického fantasy tolkienovského typu, nevyskytuje se v ní díkybohu nic nadpřirozeného (odmyslíte-li si to, že jsou postavy ze zvířecí říše).

Z fantasy přebírá spíše styl syžetu – dobrodružné vyprávění gradující k finální velkolepé bitvě, zrady a hrdinské činy se vší pompou, komplexní svět. Jistě, příběh je přímočarý a jednoduchý, jistě, tak nějak je jasné, jak vše dopadne, ale to bývá u takových příběhů vedlejší, ne? Jde o tu zábavu, o cestu, kterou se musejí na svých hrdinských stezkách protagonisté probojovat.

David Petersen: Mysi hlidka - Podzim 1152Výhodou Myší hlídky je její multigenerační potenciál. Knihu si užijí především malí, ale jako nenáročnou, zábavnou oddechovku si nad komiksem mohou pomlaskávat i samotní dospělí. Nenajdete tu intelektuální přemítání ani nic o trochu složitějšího, ale na nenáročnou chvilku ideální volba.

Velikým plusem je Petersenova láska k příběhu. Z každé stránky čiší nadšení, zřetelně se na vyprávění podepisuje fakt, že si jej Petersen musel náramně užívat.

Kompletní publikum si ale vychutná Petersenovo zpracování. Je potěšení sledovat jeho myši, hady či kraby, jak prolézají podzimním hustolesem, okouzlí vás pohled na samotáře plavícího se na listu po hladině. Petersen má vskutku poutavý a příjemný rukopis, který táhne příběh někam dál. Čtvercový formát pak magický půvab kresby jen podtrhuje.

Hlídka musí trvat věčně

O překlad se postaral Jan Kantůrek a odvedl výtečnou práci. Je nutno podtrhnout především to, jak se vypořádal s geografickými názvy. Vše opravdu zní jako jména osad, a přitom je z každého cítit jeho přírodní původ. Nelehký úkol, ale umně zvládnutý.

Myší hlídka je doporučována komukoli, kdo hledá nenáročné dobrodružství, a komukoli, kdo má stále tu trochu malého dobrodruha v sobě. Nechtějte čtivo, při kterém musíte přemýšlet, chtějte se nechat unášet na vlnách nebezpečí.

Pro hráče DrD přidaná hodnota dvě kostky bonus.

Originální název: Mouse Guard: Fall 1152
Český název: Myší hlídka: Podzim 1152
Scénář a kresba: David Petersen
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 204
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2016
Doporučená cena: 699 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE David Petersen: Komiks Myší hlídka představuje fantasy nejryzejšího typu

Hide picture