Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Dejte si dvojitou dávku něhy všednosti ve formě Macanuda

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 11. 2014

Poetický Ricardo Liniers a jeho stripy Macanudo tentokrát přicházejí v neobvyklém množství. Meander totiž právě vydává sedmý i osmý díl. Radost, která se dostává dennodenně k argentinským rodákům, si tak nyní můžeme po bohatou dobu infuzovat i u nás.

Roční období se střídají a divák skrze postavy stripů sleduje, co se s tím váže. Ze stromů opadává listí a malá Jindřiška s kocourem Fellinim se snaží nenechat strom vyplešatět. Na Antarktidě nic nepostřehnou. Slunce běhá po obloze. A spolu s tím ve světě Macanuda běhají příšerky, vymyšlení kamarádi a Oliver Oliva.

Ricardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu navštívil Českou republiku.

Ve své podstatě zůstává Macanudo stále stejné. Ústřední témata tvoří poezie všedního dne, naivita, něha a radost, stejně jako běžné starosti. To vše se mísí se silným smyslem pro surrealismus a ať už jde o vtip, nebo o vážnou věc, Liniers vám strip podá s hravostí a lehkostí.

Trochu humorné je, že komiks vychází v rámci programu na podporu překladů „Sur“. Humorné proto, že si člověk ihned uvědomí, jak je to trefné. Jaký program by měl tak surrealismem prosycený komiks podpořit, když ne ten nazvaný Sur?

Ačkoli základní esence se nikdy nemění, každý svazek Macanuda je trochu jiný. Přibývají nové postavy – někdy bohužel nudné (Esteban Colbert), jindy hodné svého místa vedle ostatních klasiků (Křivej chleba, Alexandr Skafandr) – a jiné se pomalu vytrácejí, aniž by ale zmizely úplně. Vždy je velice reálná možnost, že se hrdina vrátí. Také v osmém díle dojde na první macanudovský crossover!

Emmanuel Guibert: Macanudo #7

Klasickým inovativním prvkem jsou speciální části uvnitř. V sedmém díle se podíváme na speciální celostránkové výjevy z života Olivera Olivy. Dobrá, stylem jde o to samé, jako ve čtvrtém svazku, ale tentokrát ilustrace sledují Olivera. A i na jednom obrázku se dá vtipně vystihnout myšlenka na několik okýnek.

V čísle osm přicházejí dvoustránkové povídečky složené z několika stripů. Ty už také netvoří nic tak výjimečného. Občas pobaví, občas vyšumí. Mnohem více je člověk zvědav na stripy na konci, které mají na svědomí jiní autoři. No, co říct… Liniers je jen jeden. Bohužel jeho styl vyprávění nefunguje u každého.

Let’s do it A-Sur!

Kategorií samou pro sebe jsou obálky. Co se týče výjimečnosti, rozhodně všechna ostatní Macanuda drtí sedmička. Oliver Oliva si na fotce, s pozvednutým kloboučkem, vykračuje po stole. Zadní obálka pak tento obraz dovypráví. Z ilustrace jen čiší radost a veselí, působí přesně tam, kde celé Macanudo.

Co se týče osmičky, obálka sice nepůsobí jako výjimka, ale rozhodně vás působivě udeří. Perfektní kontrast s čistou bílou táhnoucí se přes hřbet dozadu má vydatnou atmosféru a silného ducha. Jakkoli se záhadný muž ve stripech už přejídá (výjimkou budiž abstrakce z osmého dílu), na obálce mu to sekne parádně. Člověk si až pod obálkou představí jen tu plejádu krásných obrázků a ne stripy.

Ricardo Liniers: Macanudo #8

Co se tedy týče obrázků, tam už se ani nic nemění. Liniers má svůj styl. Líbivý a milý barevný styl, který přesně sedí k poetismu autorovu. Stále si hraje s tvary panelů, ale už tím tolik nepřekvapí. Což ale neznamená, že by jeho vizuál nepotěšil.

Macanudo vydá za komiks, který si vezměte do tramvaje, do autobusu, do práce… Zkrátka kamkoli. Stačí si přečíst pár kousků a člověk se cítí uvnitř tak nějak zahřátý po celý zbytek dne.

Název originálu: Macanudo #7, Macanudo #8
Český název: Macanudo #7, Macanudo #8
Scénář a kresba: Ricardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Obálka: Ricardo Liniers
Počet stran: 96, 96
Vazba: Paperback
Rozměry: 190 x 190 mm
Vydal: Meander, Praha 2014
Doporučená cena: 268 Kč, 268 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dejte si dvojitou dávku něhy všednosti ve formě Macanuda

Hide picture