Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Desátý díl komiksu Leonardo přináší epický Souboj géniů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

25. 1. 2017

Je to tak. Jeden z nejoblíbenějších francouzských dětských komiksů se v Česku opravdu zabydlel a právě vyšlo jubilejní, desáté číslo. Na oslavu trochu výjimečné tím, že v něm Turk a de Groot prostírají jeden rozsáhlý příběh o téměř padesáti stranách.

Den nezačal nijak výjimečně – bylo zapotřebí veškerými dostupnými mučicími nástroji vzbudit pomocníka, aby mohl svůj život (nebo minimálně své zdraví) položit ve jménu vědy. Jenže naproti Leonardovi se přistěhuje nový soused – jistý Albert veliký. Povoláním génius.

Bob de Groot
Rodák z Belgie (1941). Jeho práce mohli čeští čtenáři znát z magazínu Hop. Poté, po dvacetileté pauze, až pomocí jeho největšího hitu Leonarda. Na většině svých humorných komiksů pracoval s kreslířem tvořícím pod pseudonymem Turk. Jeho práce vycházely dokonce i v prestižním časopisu Pif.

Leonardo většinou představuje sbírku gagů. Majoritní počet jeho alb plní jedno- až pětistránkové povídky, kde každá představuje jeden samostatný vtip (skládající se z mnoha dalších). Ale když máme to jubilejní číslo, proč to nerozjet ve velkém a nezopakovat to, co tak zafungovalo v Géniovi na cestách, totiž celoalbový příběh?

A vše šlape, jak má. Spojitý děj ničemu není na obtíž a žene stránku za stránkou neméně šíleným tempem, než jaké známe z povídkových dílů. Jeden vtip následuje druhý a třetí a parodie se vrší na parodii.

Jednolitý narativ prospívá čtení. Zatímco Leonardovy povídky se dají  dávkovat a celé album můžete přežvýkávat několik dní, zde schramstnete 48 stran na jedno posezení. Ale není vám toho líto, protože jde o vydatnou a sytou porci, tak akorát velkou.

Ale člověk se neubrání srovnání s oním šestým dílem, s Géniem na cestách. A v takovém srovnání Souboj géniů neobstojí.

Cesty byly tematicky poutavější a skýtaly mnohem větší prostor pro mezikulturní taškařice, pročež i frekvence vtipů byla větší. A vtipy samotné nápaditější a zábavnější.

Jen tak dál, náš renesanční člověče

Číst levity ale rozhodně nelze Turkovi a jeho kresbě. Stále předvádí hravou a živou, svižnou práci, která komiks sune bez sebemenšího zaškobrtnutí. Tentokrát mu vypomáhal jistý Breton, ale ať jsem byl sebepozornější, jedinou stylovou odchylku jsem nenašel.

Leonardo se dočkal desítky. A čím dál silněji zde upevňuje svou pozici silného a právoplatného nástupce Asterixe, Lucky Luka a Tintina na poli dětských komiksů. Popřejme mu tedy, nechť mu takový elán vydrží ještě alespoň v jedné desítce.

Český název: Leonardo #10: Souboj géniů
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk, Breton
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: Paperback
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2017
Doporučená cena: 149 Kč

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

RECENZE: Desátý díl komiksu Leonardo přináší epický Souboj géniů

Hide picture