Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: DMZ popáté prezentuje Skrytou válku, válku mezi civilisty

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

1. 8. 2013

Brian Wood: DMZ #5Brian Wood si ve své pamfletové sérii o druhé občanské válce dává menší pauzičku a tak čtenáře v díle nazvaném Skrytá válka čeká šest jednosešitových příběhů o známých i neznámých vedlejších postavách.

Sprejer, který do světa hlásal svá poselství a jenž byl nakonec nevinně uvězněn. Mrtvá reportérka žijící pro svou práci. Kdysi řadový šéf čínské mafie, nyní její vůdce. DJ snažící se zabránit uměle vyvolanému reklamnímu konfliktu. Ti a další obyvatelé DMZ vypoví své zdánlivě nezávažné příběhy.

Brian Wood
Autor scénáře, Brian Wood, není na poli komiksu žádným začátečníkem. Na svém kontě má už několik význačných sérií (Demo, Northlanders), v nichž si zatím však své umění jen tříbil. Naplno jeho zkušenosti s politickými thrillery a kritikou společnosti vykvetly jako květy zla právě až v sérii DMZ.

Možná některé čtenáře rozčílí, že se příběh nepohnul dál. Jenže DMZ není o příběhu. Jistě, nějaký příběh se sleduje a je důležitý, ale rozhodně to není to hlavní. Síla tkví v myšlenkách, ve většinou okaté, někdy skryté kritice společnosti. Talbota čtete pro posun umění, Brunettiho pro dávku depresí a misantropie, Wooda pro kopání do zadku.

Brian Wood ukazuje další příběhy, v kterých se lidé rozhodli přestat zbaběle utíkat a začali se prát. Problém těchto příběhů však tkví v jejich rozsahu. Na čtyřiadvaceti stránkách se těžko rozvíjí story, která by vás opravdu nakopla, hltali byste ji a byla by opravdu chytrá. A tak bohužel až příliš často povídka končí právě v momentě, kdy vás opravdu zaujme.

Kniha tak jako celek sice funguje kvůli celkové náladě a celkovému duchu, nicméně povídky samostatné tolik jako menší celky nefungují. Proč tedy přesto působí silně? Síla je v detailech.

obalka Brian Wood: DMZ #5

Tentokrát je celkové poselství příliš abstraktní, a tak se člověk musí zaměřit na zajímavé detaily, do kterých Wood svou kritiku umístil. Například když člověk v rádiu slyší o atentátnickém útoku a on se odehraje až půl minuty poté. Ano, Wood média asi opravdu nemusí.

A stejně tak asi nemusí komerční obří firmy a nehumánní reklamu. Velice působivě a naneštěstí i velice reálně vystihne touhu po prodejnosti, po níž se jde i přes mrtvoly, přes uměle vyvolané a cool konflikty, přes zbytečné násilí.

Díra v panoramatu industriální radosti

Oproti předchozí knize nejsou naštěstí ani tolik rušivě změny na postu kreslíře. Samozřejmě působí stále nejlépe Riccardo Burchielli, ale tentokrát to není tak do oka bijící. Možná tomu pomohlo, že se každá povídka vypráví z pohledu někoho jiného, možná se to jen lépe povedlo.

Možná pátý díl přinesl malinkatý sestup dolů, ale opravdu jen malý. Stále se najdou silné a krutě pravdivé momenty a pořád DMZ představuje asi jednu z nejlepších středněproudých sérií u nás. Takhle vypadá chytrý mainstream.

Jenom došlo k té nepěkné a trapné chybě na hřbetě. Proč se proboha neposunul záběr dál? Dosud na hřbetech pěkně odbíhalo panorama, a teď se na to zapomnělo a použilo se pozadí ze čtyřky. Ts ts ts, tak velká firma jako BB/art a tak amatérská chyba.

Originální název: DMZ #5: The Hidden War
Český název: DMZ #5: Skrytá válka
Scénář: Brian Wood
Kresba:
Riccardo Burchielli, Nathan Fox, Danijel Zezelj
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Brian Wood
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: DMZ popáté prezentuje Skrytou válku, válku mezi civilisty

Hide picture