Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Dny krve a hvězdného třpytu – jiný druh války, stejná bolest

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

11. 11. 2014

Před měsícem a něco přistál na pultech českých knihkupectví druhý díl chiméří fantasy ságy Dny krve a hvězdného třpytu. Jak to u druhých dílů bývá, kvality prvního dílu s názvem Dcera kostí a dýmu nedosahuje, originalitu však nepostrádá.

Češi nezvolili nejlepší obálku, ale nenechte se odradit! zdroj: přebal knihy

Češi nezvolili nejlepší obálku, ale nenechte se odradit! zdroj: přebal knihy

Začátek knihy může být pro někoho matoucí. Od chvíle, kdy Karou se svým průvodcem Razgutem, padlým andělem, opustila Zemi, uběhlo již několik týdnů a ona se teď nachází na tajném místě obklopena dalšími chimérami. Stal se snad zázrak a její rasa přežila řádění andělů?

Ne tak docela. To jen hrstka přeživších se snaží nalézt svoji druhou šanci v uprchlickém táboře, kde pro ně Oživovač vytváří nová těla vhodná k boji proti krvežíznivým andělům. A tím Oživovačem není nikdo jiný než Karou.

Dívka, která ze všeho nejvíc touží po míru a šálku horké čokolády v pražské Jedové chýši a válečné běsnění je jí zcela cizí. Pocit viny je však tím nejlepším hnacím motorem. To ona může za smrt tisíců z jejího rodu, to ona vyzradila tajemství. Nezbývá, než držet pusu a krok.

Dny krve a hvězdného třpytuDruhá strana mince

Příběh je vyprávěn i z druhého pohledu, z pohledu Akivy, který je označován za chimérobijce a oslavován jako vůdce války proti tomuto barbarskému národu. Jen málokdo ví, že se tajně vydává varovat celé vesnice, aby alespoň částečně splatil svůj krvavý dluh. Dluh k tisícům chimér, které kvůli němu padly, včetně Karou milovaného Brimestonea a jeho dvou pomocnic.

To vše se však čtenář dozvídá až zpětně, pomocí retrospektivy a vyprávění. I kvůli tomu je začátek hodně pozvolný a do půlky knihy se děj táhne pomalu a trhaně jako žvýkačka na rozpáleném asfaltu.

V druhé polovině vyprávění však autorka nastolila zcela jiné tempo. Pomocí správně utnutých konců kapitol, řádně volených vět i dějových zvratů je druhá část knihy našlapaná tak, že čtenáře chytne a nepustí. Zvláště konečná zápletka s Bílým vlkem a novou postavou, chimérou jménem Ziri, se skutečně povedla na jedničku s hvězdičkou.

Rozcvička na finále

Tento díl už není romantickým příběhem, jako tomu bylo u Dcery. Karou a Akiva jsou rozděleni každý do svého tábora, kde musí bojovat nejen proti nepříteli, ale především proti vlastním lidem i svědomí. Romantické situace tak spočítáte na prstech jedné ruky v palčácích.

Příběh se stává spíše válečným románem dvou lidí, kteří byli vrženi do války, ve které ani jeden nechce být. Jenže jak zjistit, zda je na tom někdo ze spolubojovníků obdobně bez toho, aniž byste přišli o hlavu? Obrazně i úplně doslova.

Jak již bylo zmíněno, Dny jsou o dost jiným příběhem, než byla Dcera. Pomalý rozjezd však kompenzuje adrenalinové finále. Budiž odpuštěno vše, přeci jenom se jedná o druhý „rozjezdový díl“ pro velké finále, které by mělo vyjít přibližně za dva roky pod názvem Dreams od Gods and Monster. Takže ozbrojit křídly a hvězdnými meči a hurá do knihkupectví.

Originální název: Days of blood and Starlight. Český název: Dny krve a hvězdného třpytu. Autorka: Laini Taylorová. Nakladatelství: Knižní klub, 2014. Počet stran: 464. Doporučená cena: 299 Kč. 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dny krve a hvězdného třpytu – jiný druh války, stejná bolest

Hide picture