Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Dr. Proktor potřetí, Jo Nesbo zachraňuje svět před katastrofou

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

11. 9. 2013

Jo Nesbo - rozhovorSedminohý pavouk, měsíční chameleón, švédská popová kapela BABA či balanční boty. Že nic z toho neznáte? Tak to jste ještě nečetli třetí díl Dr. Proktora. Sbalte karamelový puding, prdonautí prášek a startujeme. Do Norska.

OBR: Jo Nesbø

Jo Nesbø představuje nejnovější díl Doktora Proktora. Zdroj: Youtube.com

Bulík s Lízou prožívají další běžný zimní semestr, který jim nemůže znepříjemnit ani spolužačka Analfabeta, ani otravná pěvecká soutěž v televizi. Jenže něco by mohlo, něco, co krade mokré ponožky, hypnotizuje lidi pohledem a pořádně to neumí gramatiku.

Dr. Proktor je knižní postavou z pera norského spisovatele a hudebníka Joa Nesbøho. V České republice zatím vyšla tři pokračování pod názvy Prdicí prášek doktora Proktora, Doktor Proktor a vana času a Doktor Proktor a konec světa, možná. Čtvrté pokračování s názvem Doktor Proktor a velká zlatá loupež by měl dorazit na trh příští rok. Tento díl neměl autor původně v plánu, k jeho napsání se uvolil po celosvětovém úspěchu třetího dílu.

 Že takového tvora neznáte? Tak to jste zřejmě už dlouho nebrouzdali v Zví.Je.E.B.R.N aneb Zvířata, jejichž existenci byste si raději nepřáteli. Tam totiž naleznete děsivého tvora, který svojí přítomností předurčuje konec světa. Nebo při nejmenším válku s Dánským královstvím.

Unikl vám předchozí díl? Přečtěte si recenzi na Doktora Proktora a Vanu času

 Líze s Bulíkem tak nezbude nic jiného, než popadnout motorku upravenou pro celý orchestr, nasadit jezdecké brýle a vydat se za hranice, kam byl deportován samotný norský král. Ten byl totiž zbaven funkce, aby na jeho místo mohl nastoupit lidmi zvolený zpívající chiropraktik Leo Tenorsen. Přijde vám to šílené? Oprávněně.

 OBR_ Doktor Proktor a konec světa. Možná - přebal knihyPotřetí do stejné řeky?

Jo Nesbø se potřetí vydal do vod dětské literatury. I když je nutné zmínit, že od prvního dílu příběhy Dr. Proktora ztrácejí na dětinskosti. Přestože se stále jedná o příběhy psané odlehčeným a humorným stylem, tak jazyková stránka i složitost zápletky už zavání spíše světem dospělých.

 Lehký dotek politických intrik, vyhlašování válek, technické konstrukce vyvažovacích bot i odkaz na slavné hudební kapely a jejich ještě slavnější hity jako třeba dencink kvín. Znáte?

Některým dětským hlavinkám však podobné spojitosti mohou unikat, což je nebetyčná škoda. I proto bych Dr. Proktora a konec světa doporučila spíše starším mladším nebo i mladším starším.

Zapojte mozkové závity

Dr. Proktor si nic nezadá se svými předchozími díly. Neschází napětí, ani trochu šílený humor tolik typický pro „proktorovky“. Děj je sice složitější, ale zase nevyžaduje například znalost dějepisu, jako tomu bylo u předchozího dílu Dr. Proktor a vana času.

Čtení jednotlivých stránek příjemně ubíhá a ani Bulík není tak otravný, jako byl v předchozím díle. Což je rozhodně bod k dobru. A nad některými vynálezy šíleného profesora vám opět zůstane rozum stát.

Přes všechny klady je hodnocení tohoto kousku složitou záležitostí. I když vyrovná předchozímu dílu, je nutné přihlédnout k faktu, že už se nejedná o knížku pro děti. Což je u knížky určené dětem trochu problém a zaslouží si malou stážku. Pokud se vám však předchozí díly líbily, nebudete zklamáni.

Originální název: Doktor Proktors og verdens undergang. Kanskje.
Český název: Doktor Proktor a konec světa. Možná…
Autor: Jo Nesbø
Překlad: Jiří Vyorálek
Počet stran: 303
Obálka: Per Dybvig, podle originálu René Senko
Vazba: pevná vazba s přebalem
Rozměry: 145 × 210 mm
Vydalo: Jota, Praha 2013

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dr. Proktor potřetí, Jo Nesbo zachraňuje svět před katastrofou

Hide picture