Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE druhého dílu komiksu Legendy o Myší hlídce

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

1. 12. 2018

Hlad. Hlad po Myší hlídce. Co s tím? Jirka Babica říkává: Když nemáte roštěnec, prdněte tam kečup. Na první pohled možná stejný přístup – pokud není Myší hlídka, prdněte tam povídky z toho světa od jiných autorů – ale nemusí vždy vyústit v takovou katastrofu jako kečupy. Dokonce může být občas až překvapivě chutný.

Jednou majitelka taverny rozhodla, že přistoupí na zajímavou hru: Každý z hostů odvypráví příběh, v na němž bude jak špetka pravdy, tak špetka lži, a autorovi toho nejlepšího bude odpuštěn dluh. Obchod výhodný jak z hlediska kulturního obohacení, tak z hlediska obchodního. U máločeho se víno či pivo popíjí tak příjemně jako u dobrého příběhu. Proč tedy takové klání nezopakovati?

David Petersen
David Petersen se narodil v Michiganu roku 1977. Vždycky rád vyprávěl dětem příběhy a vytvářel pro ně jako dárky celé knížečky, s komiksovou sérií Myší hlídka ale přišel roku 2006 zlom. Bajková fantasy série pro Archaia Studios se stala hitem, který si čtou děti i jejich rodiče po celém světě. Podíl na tom má i Petersenova kouzelná kresba.

S podobnými antologiemi to bývá ošemetné. Až příliš často zavánějí pouhým těžením značky nebo vyplněním mezery ve vydávání, zatímco autoři nestíhají nebo mají na práci něco jiného. Vyplatí se proto přistupovati k nim se zvýšenou obezřetností.

První Legendy o myší hlídce tento trend narušily. Ať už pro vhodný výběr autorů, nebo pro trochu pozměněný přístup – na každém příběhu musí být špetka pravdy a špetka lži – šlo o velice příjemný kousek. Jistě, nevyrovná se základní řadě, ale stále příjemný. Na druhý díl se tedy čekalo.

I druhé Legendy mile překvapují tím, že se vymykají běžným povídkářským kouskům nabušeným buď akcí, nebo vtipy. Žádné těžkopádné hnaní se za pointou, prostě si jen užijme příběh.

Recenze Legend o Mysi hlidce #2To můžeme vidět i na vítězných povídkách. První příčku obsadila lovestory Christiana Sladea, která má ke komplexnosti opravdu daleko. I přes svou jednoduchost, i přes svá klišé jde o dojemný příběh s prvotřídním vizuálem.

Právě kresba je ovšem tím důvodem, proč si Legendy o Myší hlídce pořídit. Autoři se nijak nesnaží napodobovat Petersenův styl a tvoří tak, jak je jim to nejpřirozenější. Právě Slade vás udeří do očí hned na první zběžné prolistování, následován Jacksonem Szem (pro jehož povídku mám jakožto vystudovaný kartograf subjektivní slabost) a Nickem Tapalanskym se sytější modří, než jakou naleznete kdekoli jinde na světě.

Osvěžujícím způsobem, ač příběhově jde o propadáky, působí také dívčí či animační kresba Bena Caldwella nebo Jemmy Salume.

Zdá se, že se peníze po cestě do mého měšce někam zatoulaly

Příběhově bohužel tentokrát povídky kulhají mnohem více než v předchozím svazku. Vedle Sladea a Szea se dají vyzdvihnout jen dva kousky: Willinghamův příspěvek o síle psaného slova a vychytralosti a epilog, na němž spolupracoval i samotný Petersen. Ano, konec doslovu má sice k překvapení daleko, ale na takovém rozsahu to vůbec nevadí; nadto se podařilo skloubit formu připomínající dřevořezy se samotným příběhem. Jednička.

Druhé Legendy o Myší hlídce bohužel nepřinesly příliš zajímavých příběhů, všehovšudy pouhé čtyři (a příjemný popěvek), zato ale představují publikaci, do níž je radost pohledět. Tolik rozmanitých stylů, z nichž každý funguje svým soukromým kouzelným způsobem, nenajdete v jedné knize každý den.

Originální název: Mouse Guard: Legends of the Guard #2
Český název: Legendy o Myší hlídce #2
Scénář: David Petersen, Ben Caldwell, Eric Canete, Rick Geary, Cory Godbey, Stan Sakai, Jemma Salume, Dirk Shearer, Christian Slade, Jackson Sze, Nick Tapalansky, Bill Willingham, Charles Paul Wilson III
Kresba: Ben Caldwell, Eric Canete, Alex Eckman-Lawn, Rick Geary, Justin Gerard, Cory Godbey, David Petersen, Stan Sakai, Jemma Salume, Dirk Shearer, Christian Slade, Jackson Sze, Bill Willingham, Charles Paul Wilson III
Překlad: Jan Kantůrek, Alexandra Niklíčková
Počet stran: 144
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2018
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE druhého dílu komiksu Legendy o Myší hlídce

Hide picture