Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Edward Gorey vám před očima humorně Čerstvě defloruje dívky

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 1. 2014

Edward Gorey: Cerstve deflorovana divka a jine pribehyEdward Gorey už není díky nakladatelství Dokořán v České republice velkou neznámou. Nyní vychází již jeho třetí výběr. Ve sborníku nazvaném Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy se čtenář setká se třemi povídkami, Čerstvě deflorovanou dívkou, Nebohým dítětem a Velkolepým krvácením z nosu. Bude to velkolepé, nebo vás to dovede ke krvácení z nosu? Dost možná obojí.

uvodni Edward Gorey: Cerstve deflorovana divka a jine pribehy

K dílu Edwarda Goreyho se dá přistupovat dvojím způsobem. Buď ho berete, anebo ne. Nejde o to, že by šlo o něco náročného, o něco těžce proniknutelného, tak to není, jen člověk musí být otevřený Goreyho stanovisku. Buď čtenář přistoupí na autorovu hru a bude ho takříkajíc žrát, nebo se uzavře a nálada knihy ho mine.

Edward Gorey
Edward Gorey (1925-2000) byl americký spisovatel, ilustrátor a komiksový tvůrce. Dá se říct, že měl cákance umění všude kolem sebe. Nevlastní macecha kabaretní zpěvačka, která si zahrála v Casablance, otec novinář. Čeští čtenáři od něho mohou vlastnit Kuriózní lenošku, Octárnu a nejnověji Čerstvě deflorovanou dívku.

Proč je s Goreym takové rozštěpené pořízení? Za prvé, s příběhem se moc nekamarádí. Nevadí naskočit uprostřed. Nevadí absence konce. Nevadí vyskočit na začátku. Nevadí absence děje. Nevadí nelogičnost. Gorey jako by pozřel mnoho stylů dvacátého století. Nonsens, surrealismus, dadaistické hry, nový román. Střiky z ostatního.

A jeho vztah ke komiksu? Také těžko definovatelný. Komiksové tendence tu jsou, rozhodně se to k němu kloní více než k ilustracím nebo literárnímu dílu. Ale čtenář musí počítat s jedním obrázkem na stránku a jedno- až dvouřádkovým popiskem pod ním. A to není vše.

Tentokrát (/tenkrát) Gorey zašel ještě dál. Titulní Čerstvě deflorovaná dívka přináší zhruba čtyřicet stran. Strana obrázek, strana text. Ani ne povídky, spíše anekdoty. Vtipy o odpaněných slečnách.

obalka Edward Gorey: Cerstve deflorovana divka a jine pribehy

Ačkoli se občas zjeví opravdu vtipný nápad, především záměrně překombinované, absurdní situace, při nichž k defloraci dochází, Gorey zde klesl. Zatím nejslabší věc, kterou nám Dokořán přineslo.

Následující dvě, Nebohé dítě a Velkolepé krvácení z nosu, už přinášejí klasické jednoobrázkové stránky plné absurdního a černého humoru. Nebohé dítě dá dokonce vzpomenout na Selbyho Poslední odbočku na Brooklyn, která byla publikována až o tři roky později.

Čtenář přistoupivší na Goreyho hru se nese na vlnách nesmyslně volených kombinací slov. A Krvácení opravdu nese jen vytříbeně seté absurdity, jež přinášejí nádhernou poetiku.

Decentně dekadentní večírek se záměrně obskurním poetou

Krásný požitek přináší také vizuál silně připomínající viktoriánské perokresby. Počkat, ony to asi jsou perokresby. Že se nehodí k poťouchlým a obskurně brakovým odrhovačkám? A v čem pak tkví ta poťouchlost? Krásné na pohled, krásné na počtení.

Je smutné, že se jedná o zatím nejslabší výbor z Goreyho. Je úžasné, že nejslabší výbor z Goreyho je stále skvělou publikací. Máte po krk klasických knih nebo komiksů? Možná i poezie? Gorey do každé rodiny! Jen teď bohužel asi nezbývá než vydržet další dva roky na další výbor…

Název originálu: Recently deflowered girl, The glorious nosebleed, The hapless child
Český název: Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy
Autor: Edward Gorey
Překlad: Jiří (Pilous) Pilucha, Tereza Ješátková
Obálka: Edward Gorey
Počet stran: 120
Vazba: Vázaná
Rozměry: 195 x 205 mm
Vydal: Dokořán, Praha 2013
Doporučená cena: 265 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Edward Gorey vám před očima humorně Čerstvě defloruje dívky

Hide picture