Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Emigrujte do alegorie němého Nového světa, komiksového ráje

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

3. 12. 2012

Mnohovrstevnatý komiks Nový svět od Shauna Tana přináší alegorii emigrace, cizosti společnosti a finanční nezajištěnosti. A strachu. Jak by vypadala krásná literatura v komiksu? Na to vám odpoví Nový svět.

Emigrace. Téma utečenectví není Čechům přespříliš vzdálené. Od doby, kdy skýtal útěk téměř jedinou možnost, jak se zachránit před diktátem bolševiků, neuplynula dlouhá doba. A ve světě tento námět stále v mnohých zemích nevyprchal, někteří nemají jinou možnost i v takzvaných svobodných státech, na což upozorňuje komiks Nový svět, jednoznačně jeden z nejlepších letošních počinů.

Shaun Tan
Malajskému imigrantovi se v Austrálii narodil roku 1974 syn Shaun. Právě poté, co Shaun vystudoval výtvarné umění. Začal ilustrovat cizí knihy, později přešel na tvorbu vlastních, které i sám doplňoval kresbami. Věhlas a ceny mu však přinesl až komiks Nový svět, jehož tvorbou strávil také čtyři roky.

Motiv emigrace rozhodně nepůsobí nijak originálně. Knihy zabývající se tímto tématem plní knihovny. V čem se tedy Nový svět odlišuje? V čem opotřebované příběhy převyšuje?

Jak už napoví podivná obálka, Shaun Tan ve svém slavném počinu nepředkládá klasický příběh o hledání lepších zítřků v novém světě. Opravdový příběh halí do hávu fantastična. Přes první stránky z našeho kouta se scény převalí do surrealistického vyprávění s pevnými základy.

Nový svět na hrdinu působí podivně, industriální a steampunkové parostrojové výjevy v naprosto fantastickém a nereálném prostředí mají účinek cizosti. Kdokoli může přijet do jakékoli neznámé země a setká se s tím samým. Nabízí tak alegorii k absolutně jakékoli cestě za lepším, ne jen deníkový záznam jedné vytyčené cesty. Bílé a studené neznámé okolí a v něm maličký človíček, udivený a osamocený.

Jedinou možností je úprk do surreality

Avšak nedává jen takovéto náhledy na věc. Příběh pana Tana si každý může dále vykládat po svém. Může v něm také vidět například malost odlišného jedince vůči obrovské a masivní společnosti, odcizení člověka, ale také cokoli jiného.

Důležitým prvkem stavby komiksu jsou, jak už bylo výše naznačeno, emoce. Stesk po rodině, ochladnutí, beznaděj a neschopnost domluvit se, tíživost, úzkost. Přesto po opravdu srdceryvných momentech přichází i jakés takés přátelství, radost neutralizující smutek.

Autorovu zručnost podtrhuje, že tak silné pocity dovedl do komiksu vtěsnat bez využití jediného slůvka. V celém komiksu se nemluví. Nicméně vedle toho, že kvalitně, ale náročně klade němostí důraz na city, především zde zvýrazňuje cizost. I čtenáře zasáhne bezmoc domluvit se, nikdy neslyšené blekotání mu dává stejně jako mlčení. Skvělý tah.

K někdy melancholické, ondy podivné náladě pasuje kresba. Shaun Tan tužkou vykreslil každý obrázek k dokonalosti. Každou stránku vytvořil ve vlastním rozpoložení, každá dýchá vlastní atmosférou. Přesto všechny spojuje sépiové zabarvení. Komiks dýchá letitým, archivním duchem, fasádou z přelomu devatenáctého a dvacátého století, což podtrhuje i perfektně zvládnuté ztvárnění parostrojů.

Krásná literatura v komiksové formě

Uvolnit na stránkách umělecký důvtip  umožňují také jejich velké rozměry. Autor jich využívá jak ke kulometné palbě krátkých úderných obrázků, tak k celostránkovým a někdy i dvojstránkovým gigantickým vyobrazením. A přestože postavy ani nehlesnou, člověk se u těchto zjevení dovede pozdržet na ohromně dlouhou dobu. Umělecká díla, za která by se nikdo nedokázal stydět. Úchvatné, citlivé. Chci je na zeď!

Vedle tohoto faktu, ohledně vnitřní i vnější krásy, zaslouží zmínku zpracování. Nejenže pozadí za a mezi obrázky drží vlastní důvod, celá stránka coby arch působí jako celistvý výtvor, ale ta vizáž! Stránky s tiráží i pouhá úvodní stránka se jménem titulu, vše krásné, půvabné, kouzelné. Rovněž tak obálka. Hřbet vytvořený jako hřbet starobylého spisu, na obálce rámeček obrázku vytlačený… Tento počin se dočkal přesně takového zpracování, jaké si zaslouží.

Anotace praví, že Nový svět osloví čtenáře od 10 do 100 let. Pravdu dí. Nicméně pravé kvality ocení především starší čtenář, jenž má tu odvahu, tu chuť, tu touhu ponořit se do nejednoznačného příběhu, do světa skýtajícího vlastní výklad pod alegorickým emigrantským příběhem. Uchvacující. A za tu cenu…

Název originálu: The Arrival
Český název: Nový svět
Scénář a kresba: Shaun Tan
Obálka: Shaun Tan
Počet stran: 216
Vazba: vázaná
Rozměry: 235 x 310 mm
Vydal: Labyrint, Praha 2012
Doporučená cena: 395 Kč

Hodnocení: ***** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE: Emigrujte do alegorie němého Nového světa, komiksového ráje

Hide picture