Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Film Iron Sky vsadil na nacisty a sexy blondýnu. Až přespříliš

Martin Peška

Martin Peška

20. 6. 2012

FOTO: Iron SkySci-fi komedie finského režiséra Tima Vuorensoly s názvem Iron Sky si získala už během šesti let příprav fanoušky po celém světě. Téma nacistické invaze z temné strany Měsíce se zdálo být příslibem zaručené zábavy, u filmu se ale zasmějete spíše z povinnosti.

video
play-sharp-fill

Námět je dostatečně kontroverzní na to, aby přilákal do kin slušné množství lidí. Zpracování je ale současně tak špatné, aby všechny diváky vyprovodilo ze sálu naprosto zklamané.

Iron Sky vezme diváka na přirozenou družici Země, kam po 49 letech od přistání prvního člověka přiletí i model James Washington (Christopher Kirby). Ten se má stát historicky prvním černochem na Měsíci a podpořit tak politickou kampaň za znovuzvolení americké prezidentky Sarah Palinové (Stephanie Paul).

Ke svému překvapení je na Měsíci zajat nacisty, kteří zde na odvrácené straně od roku 1945 vystavěli vojenskou základnu Schwarze Sonne (Černé Slunce) ve tvaru hákového kříže, vybudovali vesmírné loďstvo vesmírných vzducholodí a létajících talířů a chystají se na tzv. meteor-blitzkrieg.

Nacisti v čele se svým führerem Kortzfleischem (Udo Kier) afroamerického astronauta vybaveného mobilním telefonem považují za předvoj invaze pozemšťanů na Měsíc, proto Jamesi Washingtonovi podají lektvar zvaný Albinizér a vydávají se společně s ním pro další iPhony na planetu Zemi.

FOTO: Radek LangOčima Radka Langa: Iron Sky přichází s precizním námětem, který ničí velmi slabý scénář. Trapná snaha o jakýsi parodický nadhled končí v křeči a pitomosti. Čím déle se na film budete dívat, tím více se budete nudit, gradace rádoby ironických debilit a pitvoření je ke konci vskutku bezbřehá. Škoda. Škoda!

Hodnocení: 2**

Přes na hollywoodské poměry poněkud nízký (a na finské poněkud vysoký) rozpočet, který činil 7,5 milionu eur, si snímek diváky okamžitě získá velmi slušnou úrovní efektů a dokonalým vykreslením základny nacistů na Měsíci. Získá si diváky, aby je vzápětí mohl ztratit kvůli scénáři – na ten už pravděpodobně z financí vybraných částečně i z řad natěšených fanoušků nic nezbylo.

Poté, co se děj přesune na Zemi, film jako by ztratil svůj náboj a diváka už nemůže snad nic překvapit. Následuje výčet několika hloupých vtipů, které střídají další a další gagy a narážky zejména na americkou a mezinárodní politiku či jiné filmy. Velká část z nich působí hodně nuceně a kvůli velmi chudé slovní zásobě hlavních protagonistů se stávají jen přehlídkou hlášek obsahujících za každou cenu co nejvíce sprostých slov. Lépe řečeno jednoho vulgarismu používaného za každým slovem.

Vzniká tak podivná směska dílčích scének, kterým nepřidává na vtipnosti ani střih; divákovi jakoby nechává vždy několik sekund navíc (asi na smích), a není pak jisté, zda už daná scénka skončila (nebo nedejbože bude pokračovat). Na druhou stranu pokud se vypravíte do kina na sci-fi komedii o nacistech z Měsíce, musíte počítat jen s absurditou, takže tvůrcům odpustíte řadu nelogických chyb, zvlášť když je na place sexy nacistická učitelka (Julia Dietze).

Julia Dietze jako Renata Richterová

Ačkoliv se Julia Dietze narodila ve Francii, v Iron Sky si zahrála sexy nacistickou učitelku Renatu Richterovou

Režiséru Vueronsolovi záleželo nepochybně víc na dokonalém vykreslení základny nacistů na Měsíci a jejich létajících strojích než na scénáři, což Iron Sky jednoznačně řadí mezi fanouškovské snímky, které za dnešní běžnou cenu vstupenky do kina nestojí.

Iron Sky by mohl být učebnicovým příkladem toho, jak využít internetovou komunitu pro marketing i její zapojení do financování filmů, nebo že i za málo peněz se dá při dnešní dostupnosti technologií vytvořit slušné efekty. Současně ale potvrzuje limity filmu, který točí sami fanoušci.

Nejzajímavější je vše okolo

Na Iron Sky tak zůstává nejzajímavější vše okolo něj a jeho vzniku než film samotný. Dnes je zřejmé, že počáteční pozitivní ohlasy po únorové světové premiéře na Berlinale a po dubnové premiéře ve Finsku a Německu pocházely z řad fanoušků uvedených v závěrečných titulcích, kteří na film přispěli na základě zhlédnutí teaseru během pre-produkce.

Nepřehlédněte: Tvůrci filmu Iron Sky dali první 4 minuty zdarma online, podívejte se

Jako špatný vtip působí prohlášení režiséra Vuorensoly (mimo jiné zpěvák blackmetalové kapely Älymystö), který už chystá prequel a sequel k Iron Sky, že by se rád věnoval psaní.

Ve vesmíru není slyšet smích, ani v kinech při projekci Iron Sky ho moc často neuslyšíte.

Šanci na výraznější úspěch filmu v Česku nepřispívá ani fakt, že si Iron Sky je už několik měsíců možné zakoupit na DVD i Blu-ray v e-shopu na stránkách ironsky.net a do české kinodistribuce jde opravdu pozdě. Premiéra je stanovena na 12. července, ještě předtím ho ale diváci uvidí na Festivalu fantazie na Vysočině.

Iron Sky

Sci-fi / Komedie
Finsko / Německo / Austrálie

Režie: Timo Vuorensola
Hrají: Julia Dietze, Götz Otto (Schindlerův seznam, Pád Třetí říše), Christopher Kirby (Matrix Reloaded, Matrix Revolutions), Udo Kier (Dogville)

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Film Iron Sky vsadil na nacisty a sexy blondýnu. Až přespříliš

Hide picture