Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Gudrun a chrám z mramoru s nadhledem i vážností o hlazení židů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 6. 2014

Byť už u nás není plnohodnotný a dlouhý český komiks takovým nedostatkovým zbožím jako před pár lety, pořád si každý zaslouží pozornost. A když se zaběhlým stylům vymyká jako Gudrun a chrám z mramoru, o to více. Bude příběh z Jihlavy z druhé světové války stát za pozornost? To ano. 

pavel-pleskac-gudrun-a-chram-z-mramoru-460-x-300

Gudrun Ensslinová byla od přelomu šedesátých a sedmdesátých let členkou Frakce Rudé armády. Dokonce jde o jednu ze zakládajících členek, o Baaderovu milou a spolu s ním a Ulrike Meinhofovou o základní trojlístek RAF. Bomby v obchodních centrech, žhářství, boj proti konzumu a kapitalismu. Pryč s okupovateli, v ideologii vidíme svobodu a revoluce docílíme za pomoci nejen letákové kampaně, ale také pistolí a výbušnin!

Přímo o Ensslinové tento komiks nebude, odehrává se přeci za druhé světové. A v Jihlavě. Ale nemyslete si, že Ensslinovou zmiňujeme jen kvůli stejnému křestnímu jménu.

Marx, Engel, Beatles, to je můj rytmus

V komiksu Gudrun a chrám z mramoru před čtenáře autor Pavel Pleskač staví náctiletou dívku Gudrun, která vzhlíží jen k Marxovi, Engelsovi a Luxemburgové (aha!), komunismus blažen jest. Zdá se jako normální středoškolačka, takže si falšuje omluvenku, s radostí prolézá se čtyřkami a těší se jen na prázdniny. Ale když se objeví nacisté, nehodlá jen stát v pozadí, proti utlačovatelům pozvedne výbušniny a pistole (ahá!). I když si projde krásné věci a podlehne kouzlu sexu (á-), asi víte, jak takové příběhy končí (-há!).

Ač se většinou náctiletí a dětští hrdinové objevují v dětských knihách/komiksech, tentokrát tomu tak není. Jistěže náctiletí komiks skousnou, ale to oni všechno. Pleskač rozehrává příběh plný nadsázky a humoru, ale také vážných momentů a popisů nacistických zel.

Humor sice čas od času nefunguje, ale čtenář by se občas uchechtnout mohl. Větší kámen úrazu je ve faktografických momentech, kde příběh padá do nádrže těžké nudy.

obalka Pavel Pleskac: Gudrun a chram z mramoru

A nejlepší nápad? Jednoznačně stránkování pomocí utíkajícího ježečka.

Po kresebné stránce připomíná něco mezi androšovými věcmi od Divusu a něčím z magazínu Aargh!.

Co se týče postav, tam přichází silné zlehčení, ikonizace. Občas až příliš, člověk má problémy od sebe občas postavy rozpoznat a občas vypadají spíš retardovaně než zjednodušeně. U opravdových míst, lokalit Jihlavy a jejího okolí, do toho Pleskač pořádně pleskl. Perfektně vystižené, věrohodné a opravdu pěkné obrázky.

Exkurze po Jihlavsku

Občas sice opakování některých motivů a neustálé poukazování na jejich lokální charakter působí trochu otravně, ale naštěstí stále ne tak vlezle, jak u komiksů podporovaných nějakým městem či organizací bývá zvykem.

A dokonce se člověk může i zamyslet, jestli nejde o určitý druh sebeironie, jestli občas tohle poukazování autor schválně nepřehání a nedohání do vágně vtipných/vtipně vágních absurdit. Pokud je tomu opravdu tak, jde o v českém komiksu nápaditý a dobrý krok (kdyby zde nebylo to pokud).

Jako celek působí komiks Gudrun a chrám z mramoru rozporuplně. Občas nadsázka, občas přehnaná vážnost. Jde o politické vyjádření autora, nebo jde jen o umělecký záměr? Gudrun je přesně ten typ komiksu, pro který se najdou dva typy čtenářů. Ti, které bavit nebude ani trochu, a ti, které bavit bude náramně.

A nebylo to tak i s nacisty?…

Název: Gudrun a chrám z mramoru
Autor: Pavel Pleskač
Počet stran: 112
Vazba: Vázaná
Rozměry: 215 x 303 mm
Vydal: Garamont, Praha 2014
Doporučená cena: 330 Kč


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Gudrun a chrám z mramoru s nadhledem i vážností o hlazení židů

Hide picture