×
FANZINE.cz

RECENZE: Gudrun a chrám z mramoru s nadhledem i vážností o hlazení židů

Byť už u nás není plnohodnotný a dlouhý český komiks takovým nedostatkovým zbožím jako před pár lety, pořád si každý zaslouží pozornost. A když se zaběhlým stylům vymyká jako Gudrun a chrám z mramoru, o to více. Bude příběh z Jihlavy z druhé světové války stát za pozornost? To ano. 

pavel-pleskac-gudrun-a-chram-z-mramoru-460-x-300

Gudrun Ensslinová byla od přelomu šedesátých a sedmdesátých let členkou Frakce Rudé armády. Dokonce jde o jednu ze zakládajících členek, o Baaderovu milou a spolu s ním a Ulrike Meinhofovou o základní trojlístek RAF. Bomby v obchodních centrech, žhářství, boj proti konzumu a kapitalismu. Pryč s okupovateli, v ideologii vidíme svobodu a revoluce docílíme za pomoci nejen letákové kampaně, ale také pistolí a výbušnin!

Přímo o Ensslinové tento komiks nebude, odehrává se přeci za druhé světové. A v Jihlavě. Ale nemyslete si, že Ensslinovou zmiňujeme jen kvůli stejnému křestnímu jménu.

Marx, Engel, Beatles, to je můj rytmus

V komiksu Gudrun a chrám z mramoru před čtenáře autor Pavel Pleskač staví náctiletou dívku Gudrun, která vzhlíží jen k Marxovi, Engelsovi a Luxemburgové (aha!), komunismus blažen jest. Zdá se jako normální středoškolačka, takže si falšuje omluvenku, s radostí prolézá se čtyřkami a těší se jen na prázdniny. Ale když se objeví nacisté, nehodlá jen stát v pozadí, proti utlačovatelům pozvedne výbušniny a pistole (ahá!). I když si projde krásné věci a podlehne kouzlu sexu (á-), asi víte, jak takové příběhy končí (-há!).

Ač se většinou náctiletí a dětští hrdinové objevují v dětských knihách/komiksech, tentokrát tomu tak není. Jistěže náctiletí komiks skousnou, ale to oni všechno. Pleskač rozehrává příběh plný nadsázky a humoru, ale také vážných momentů a popisů nacistických zel.

Humor sice čas od času nefunguje, ale čtenář by se občas uchechtnout mohl. Větší kámen úrazu je ve faktografických momentech, kde příběh padá do nádrže těžké nudy.

A nejlepší nápad? Jednoznačně stránkování pomocí utíkajícího ježečka.

Po kresebné stránce připomíná něco mezi androšovými věcmi od Divusu a něčím z magazínu Aargh!.

Co se týče postav, tam přichází silné zlehčení, ikonizace. Občas až příliš, člověk má problémy od sebe občas postavy rozpoznat a občas vypadají spíš retardovaně než zjednodušeně. U opravdových míst, lokalit Jihlavy a jejího okolí, do toho Pleskač pořádně pleskl. Perfektně vystižené, věrohodné a opravdu pěkné obrázky.

Exkurze po Jihlavsku

Občas sice opakování některých motivů a neustálé poukazování na jejich lokální charakter působí trochu otravně, ale naštěstí stále ne tak vlezle, jak u komiksů podporovaných nějakým městem či organizací bývá zvykem.

A dokonce se člověk může i zamyslet, jestli nejde o určitý druh sebeironie, jestli občas tohle poukazování autor schválně nepřehání a nedohání do vágně vtipných/vtipně vágních absurdit. Pokud je tomu opravdu tak, jde o v českém komiksu nápaditý a dobrý krok (kdyby zde nebylo to pokud).

Jako celek působí komiks Gudrun a chrám z mramoru rozporuplně. Občas nadsázka, občas přehnaná vážnost. Jde o politické vyjádření autora, nebo jde jen o umělecký záměr? Gudrun je přesně ten typ komiksu, pro který se najdou dva typy čtenářů. Ti, které bavit nebude ani trochu, a ti, které bavit bude náramně.

A nebylo to tak i s nacisty?…

Název: Gudrun a chrám z mramoru
Autor: Pavel Pleskač
Počet stran: 112
Vazba: Vázaná
Rozměry: 215 x 303 mm
Vydal: Garamont, Praha 2014
Doporučená cena: 330 Kč


Hodnocení redakce:Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..