Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Hotel Transylvánie. Drákula pořádá party, ale baví hlavně mrňata

Nela Christovová

Nela Christovová

5. 10. 2012

FOTO: Hotel TransylvánieJak to asi dopadne, když Drákula uspořádá party plnou zombíků a jiných příšer? Tenhle animák směřuje hlavně k menšímu publiku, takže nemůžeme očekávat žádné zázraky. Přesto se občas pousměje i otrlý cynik.

Už je to tak, oficiální módou letošního podzimu se stala animovaná strašidla. Sotva stačila z kin zmizet zombie komedie Norman a duchové, valí se na nás pro změnu hoteliér Drákula. Ten si kdesi na rumunské samotě u lesa otevřel Hotel Transylvánie, kam se sjíždějí jeho kámoši, taktéž strašidla.

Genndy Tartakovsky je rusko-americký režisér a animátor, jehož jméno českým divákům nic moc neřekne. V zahraničí se ale proslavil jako autor dvojrozměrného Samuraje Jacka, s 3D technologií má ale zkušenosti třeba ze seriálu Star Wars: Clone Wars. Za něj sice získal několik ocenění, nicméně v dalších sériích ho George Lucas vyměnil za jiná jména.

Za dalším zpracováním ohraného tématu o slavném upírovi tentokrát stojí komik Adam Sandler, který se na něm se skvělou lámanou angličtinou podílel po dabingové stránce. Příběh je tentokrát pojatý dost rodinně. Drákula každoročně pořádá oslavu narozenin své dcery, kterou až nezdravě hlídá na každém kroku. Ale protože jí táhne už na 118, je čas si konečně užít života. A proč ne rovnou v bubáckém stylu!

FOTO: Hotel Transylvánie

Taťka upír nemá čisté svědomí. Rozjíždí tak šílenou party plnou nečekaných překvapení. Zdroj: Falcon

Když se sejdou Frankenstein, Mumie nebo podivný želé-týpek, tak nějak se očekává pořádná party. Jenže ta se značnou část filmu nekoná. Po skvělém Normanovi totiž následuje neškodňoučká limonáda, kde by logiku jeden pohledal. Vtíravá zřejmost, s jakou se tvůrci snažili zalíbit dětskému publiku, doslova bije do očí.

Čistě dětská záležitost. Nebo ne?

Zvykli jste si třeba na dvojsmysly, které do animáků zavedla Shrekova parta? Tak na ně můžete zase zapomenout, tyhle krvelačné příšery působí na nějakou tu sprosťárnu tak nevinně, že proti nim i Jeníček s Mařenkou mluví jako kanál. A proč se v dětských filmech musí pořád tolik zpívat? I když proti Loraxovi je Drákula Band slabý odvar.

Dříve hrůzu nahánějící monstra mají pivní pupky a vlastně se chorobně bojí lidí. Logicky nemůže nastat nic jiného, než že se v hotelu objeví právě člověk. A navrch je to takový ten otravný Amík, pro kterého je všechno hustý a fakt vodvaz. A konečně, tenhle Johnny má v zásobě pár opravdu vtipných hlášek, které vytrhnou z letargie i diváky v sále.

video
play-sharp-fill

Tahle uřvaná podívaná není pro každého. A teď nemyslím jenom překvapivě dobrý dabing, který kombinuje ostřílené matadory: Petra Rychlého coby Drákulu nebo Lucii Vondráčkovou jako jeho emo dceru Mavis. Naopak mírným zklamáním je, že téměř všichni mluví překvapivě plynně bez náznaku přízvuku. Výjimkou je třeba vlkodlak Helmut, ztrhaný milionem dravě hravých potomků.

Očima Oldřicha Mánerta: Strašidla všech zemí, spojte se! Drákula s hlasem Adama Sandlera pro vás postavil hotel, kam na vás ti krvelační lidé nemůžou. Kromě zubatého trdla s krosnou, které jede po vaší sto let staré dceři. To vše bez ladu a skladu ředí křik, víření a ještě větší křik. Dospělí se chytají za hlavu, děti jsou radostí bez sebe. Kdo vydrží do konce, budiž mu spásou povedená desetiminutovka, která vám chlupy na ruce přece jen postaví. Nic víc, nic míň.

Hodnocení: 2**

Obecně si stojím za tím, že za rádoby morální poučky v dětských filmech by se mělo střílet. Myšlenka konkrétně tohoto filmu je chvílemi postavená na hlavu. A málem by se žádná nekonala, kdyby Drákula místo toho lhaní jednoduše řekl, že Johnny je sice zhulený pošuk, ale to je tak všechno.

FOTO: Hotel Transylvánie

Cože, Petr Rychlý tu bude taky zpívat?

Zato kuchař Quasimodo, který se snaží zachovat správně, je od začátku za podrazáka. Když už se film snaží být tak politicky korektní, co že si z toho přesně mají ty děti odnést? Na druhou stranu, pak zcela bez varování, infantilní příběh o přípravách narozeninové party protne naprosto odlišná, temnější dějová linie, která se už trochu víc podobá tvorbě režiséra Genndyho Tartakovského.

Tartakovského typicky excentrický rukopis je patrný i v Hotelu Transylvánie. Animace postav ale působí lehce odbytě, na druhou stranu si na některých detailech dal hodně záležet. Zblízka si tak můžete prohlédnout chlupy Bigfoota nebo zjistíte, jak se holí neviditelný muž. Co víc byste si mohli přát?

Hotel Transylvánie (Hotel Transylvania)

Animovaný / Komedie / Rodinný
USA, 2012, 91 min

Režie: Genndy Tartakovsky
Hrají: Petr Rychlý, Lucie Vondráčková, Ondřej Brzobohatý, Tomáš Juřička, Libor Terš, Jitka Moučková, Ludmila Molinová, Jaroslava Brousková, Pavel Tesař, Filip Švarc, Václav Knop

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hotel Transylvánie. Drákula pořádá party, ale baví hlavně mrňata

Hide picture