Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Hustej super nářez slíznou ufoni od upírů v Kotletově trilogii

Olga Buriánková

Olga Buriánková

20. 12. 2013

fakt-hustej-narezJan Bezzemek je sedm století starý upír. Vlastně upíří mladíček, užívající si všech výhod nesmrtelnosti. Než zjistí, že nikdo není nesmrtelný. Mimozemští okupanti lusknutím paciček dokážou zhasnout celou upíří Radu. Svého jediného konkurenta.

FOTO:

Ilustrační výřez z obálky prvního dílu nového románu Františka Kotlety Perunova krev.

Zhruba před třemi lety vyšel první díl právem opěvované trilogie Bratrstvo krve. František Kotleta vytvořil nesmírně nebezpečný a zábavný svět. Svět plný vybuchujících min, vesmírných lodí a rozstřílených lebek pozemšťanů i ufounů. Nosným tématem skvělé akční sci-fi je boj upírů s mimozemskými okupanty – kartany.

Hlavní hrdina je sympatický upíří mizantrop, nenapravitelný romantik a nakonec i altruista Jan Bezzemek. Nakonec bude ochotný zachránit své přátele i lidstvo před emzáky, kteří si je podmanili. Byť by musel zaplatit cenu nejvyšší.

František Kotleta

Je autorem poměrně tajemným a o jeho životě se ví jen málo. Civilním povoláním je řezník, narodil se v Bruntále roku 1981. Následují spekulace. Jeho matka prý byla tanečnice, gymnastka a agentka CIA, jeho otcem snad Michail Gorbačov. Od matčina útěku do Polska v jeho šesti letech vyrůstal sám, dva roky měl vinou záměny identit strávit ve věznici Heřmanice. Pravděpodobně nejen tato skutečnost na jeho duši zanechala hluboké šrámy.

Jejich výsledkem je mimo jiné i Kotletova debutová kniha Hustej nářez – Bratrstvo krve 1, který vyšel v roce 2010. Po všeobecně kladných reakcích se fanoušci dočkali i pokračování Fakt hustej nářez a Mega hustej nářez. Z jiného soudku, ale ve stejném duchu se v záblescích výbuchů a svištění kulek odvíjí i první díl jeho nejnovějšího románu Perunova krev.

hustej-narezAbsolutně nejhustější giga nářez dostane i rozdá upíří mstitel

Lidstvo ještě nikdy v historii nemělo tak strašné nepřátele, jako dnes. Počátkem jednadvacátého století naši planetku obsadili kartani. Žlutí ufouni podobní králíkům. Tyhle potvory bezbranně jen vypadají. Ale lidé se kromě zjevné nadvlády z vesmíru již po tisíciletí nacházejí pod kontrolou Bratrstva krve. Bytostí z legend sajících krev. Upírů. Až dosud. Kartani jediným útokem dokázali zlikvidovat téměř všechny vyšší upíry. Jan Bezzemek spolu se svou stvořitelkou Veronikou, bývalým nepřítelem Gerhardem a milenkou Kateřinou přežil. Ne nadlouho. Emzáci jsou horší, než granát v zadku. Mají v rukávu všechna čtyři esa a po kapsách další.

Hustej nářez létajících končetin, krve a dalších tekutin

Když se na pultech knihkupectví ocitl první díl Bratrstva krve, mnoho ze skalních fanoušků drsné fantastiky povytáhlo obočí. Mezi záplavou upířích příběhů není jeho téma příliš originální. I u nás se fascinací dlouhými tesáky nechali ovládnout i nejpopulárnější autoři fantastiky.

Miroslav Žamboch předvedl svůj pohled na krvesaje se svědomím ve Visio in extremis. Jiří Kulhánek pozval čtenáře doprostřed boje upířích ochránců s pekelnými démony ve Vyhlídce na věčnost. Přes prvotní nedůvěru museli během četby i nejzarytější konzervativci uznat, že Kotleta psát umí.fakt-hustej-narez

Hned ve svém debutovém románu Hustej nářez dokázal ze stokrát zpracované látky vyždímat opravdu svéráznou, bláznivou (koho by napadlo smíchat upíry s mimozemšťany), poutavou a neodolatelnou smršť akce. Dokonce i překvapivě logickou dějovou linii (kdo by řekl, že upíři vznikli díky mimozemské trosečnici).

Mnohokrát totéž může být pokaždé jiné

Upíří fenomén je v současnosti velmi oblíbený. V mnoha případech se jedná o romantickou obdobu Twilight ságy (do níž se i František Kotleta na mnoha místech románu strefuje). Jindy se upíři představují jako monstra stravovaná vlastní mnohověkostí (nejedna postava ze série Anita Blakeová). Zbrusu nový autor šel jinou cestou a na hladině naší fantastiky způsobil tsunami.

Kotleta se nenechá zastavit žádným tabu. Bere si na mušku zajetá schémata, nekonečnou řadu fiktivních či žijících osobností, kulturní díla, neoddiskutovatelné pravdy. Jen aby je převrátil a vysmál se jim. Nic mu není svaté. Stejně jako jeho postavám v čele se svérázným, ale okouzlujícím tvrďákem Janem. Je totiž i empatický, čestný a neochvějný, aniž by působil směšně.

Fakt, že znalý čtenář na první pohled či poslech rozezná zahraniční literaturu od té naší, nezávisí jen na oblíbených zeměpisných detailech naší země. I když právě ty svou známostí potěší. Koneckonců, vyprávění přesouvá hrdiny po celém světě i mimo něj. Z pražských uliček se mávnutím kouzelného pera dostávají mezi transvestity Jižní Ameriky, na předměstí albánského velkoměsta, palubu dopravního tankeru nebo dokonce vesmírného korábu.

mega-hustej-narezDomácí kontra hosté deset nula

Tuzemskou tvorbu odlišuje od zahraniční svérázný pohled na svět. Všechny vlivy i zkušenosti formující vnímání mají autoři i čtenáři společnou. Proto mnoho z poznámek, popkulturních odkazů a hlášek pochopí jen rodilý Čech. Kromě toho František Kotleta dokáže vytvořit chytlavou výbušnou atmosféru, uvěřitelné charaktery s reálnými pohnutkami a ohrané téma originálně ztvárnit.

 Autorův osobitý rukopis samozřejmě neuchvátí odpůrce násilí a sexu nebo krve i spermatu stékajících ze stránek. Neosloví intelektuály či hledače pravdy, lásky a míru. Ostatní si tuhle super rychlou jízdu vychutnají do poslední stránky a budou se královsky bavit. Vždyť to je účel této trilogie.

Jako bonus mohou milovníci nejdrsnější akce provoněné střelným prachem, znějící ohlušujícími výbuchy všeho a všech, i výkřiky vášně během živočišného sexu, čvachtající krví a ostatními tělními tekutinami, brát fakt, že další kniha bude asi ještě lepší. Právě vyšel první díl Perunovy krve, který slibuje další chutnou porci ještě propečenějších mrtvol a mnohem brutálnější střety hodných, zlých a ošklivých.

Český název: Bratrstvo krve. Autor: František Kotleta.  Nakladatel: Bratrstvo krve 1 – Klub Julese Vernea Triton, 2010; Bratrstvo krve 2,3 – Epocha (edice Fantastická Epocha) 2012, 2013. Počet stran: 290 – 328. Doporučená cena: 261, e-kniha 159; 259, e-shop od 207; 289, e-shop od 231 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hustej super nářez slíznou ufoni od upírů v Kotletově trilogii

Hide picture