Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Ilona Anrews v knize Magie útočí přináší rozpálený písek, krev a gladiátory

Olga Buriánková

Olga Buriánková

10. 12. 2012

Kate Danielsová je zas až po uši v problémech. Vlkodlačí přítel Derek ji požádal o předání vzkazu své milované a vzápětí byl nalezen polomrtvý. Zapletl se do gladiátorských her. Stal se obětí vyřizování účtů tajemných božských bytostí. Pokud ony v aréně zvítězí, je se všemi kožoměnci amen. A u nich to zřejmě neskončí. 

K obvyklému pátrání v ulicích Atlanty nedojde. Zato milovníci mytologie si přijdou na své. Zdroj: ilona-andrews.com

Další pokračování fantastické série Ilony Andrews pod názvem Magie útočí je důstojným nástupcem skvělých prvních dvou dílů. Příběhy o Kate Danielsové si našly mnoho příznivců. Tahle žoldačka nemá jen pěknou tvářičku a sexy křivky. Dokáže se ohánět stejně účinně ostrým jazykem jako chladnou ocelí.

Ilona Andrews, ve skutečnosti manželská dvojice Ilony a Andrewa Gordonových, sklidila se sérií o Kate Danielsové ohromný úspěch. Magii mrtvých (2011) následovaly Magie spaluje (2011), Magie útočí (2012) a dvě povídky v antologiích. Kromě této série se manželé pustili i do psaní romantického fantasy cyklu The Edge.

Ilona pochází z bývalého Sovětského svazu, Andrew je Američan, který sloužil u námořnictva a v americké armádě. Rozšířily se fámy, že Andrew je tajný agent a Ilona ruská špionka, která ho svedla. Dvojice tvrdí, že se potkali na vysoké škole. Nyní bydlí v Oregonu se dvěma dětmi, třemi psy a kočkou.

Vlkodlačí teenager Derek se zamiloval do nesprávné bytosti a po Kate jí poslal vzkaz. Dostal nakládačku, kterou nejspíš nepřežije. Všechny nitky vedou do gladiátorské arény, v níž bojují nejrůznější magické bytosti. Kate se snaží vyřešit případ, aby pomohla zachránit Dereka. Nesmí se dostat do drápů naštvanému lvímu dlakovi, který účast Smečky v aréně zakázal pod trestem smrti. Musí přežít pátrání úhlavního nepřítele. Zvítězit v aréně nad jejími šampiony jen s pomocí pár přátel. Hlavně otravného Currana. Pohodička!

Urban fantasy vítězí na celé čáře

Stále populárnější fantastický subžánr městské fantasy – v tomto případě je možná přesnější označení paranormální romance – úspěšně překonává všechny ostatní. Předkládá dychtivým čtenářům stále nové díly již osvědčených knižních sérií i vyprávění zcela nová. Představuje jim další a další autory i autorky. Jen málokteří se však mohou řadit mezi ty nejlepší a nejoblíbenější.

Přečtěte si: V knize Letní rytíř bojuje Harry Dresden o život s elfí královnou

Série o Kate Danielsové, která nejde pro drsnou hlášku nebo ještě drsnější kletbu daleko a snaží se přežít ve světě periodicky ničeném zápasem magie a techniky, k nim však jistě patří. Autorky, které rozhojňují řady těchto kříženců klasické městské fantasy (k níž pravidelně přispívají novými svazky například Jim Butcher, Sergej Lukjaněnko, Simon R. Green či Kat Richardsonová) a romancí, získaly zástup oddaných fanoušků a fanynek z mnoha důvodů.

Klasika říznutá sexem a lákadly našeho století

Kořeny paranormálních romancí jsou jak v klasické fantasy, jíž dominují chladné zbraně, magie a společnost přibližně středověkého ražení; mnohem specifičtější urban fantasy se vyznačuje dějem zasazeným do ulic měst v podstatě současné civilizace. Zpestřená je výskytem fantastických bytostí a kouzel, která se v ní též běžně užívají.

Hlavní postavou těchto magických romancí bývá silná, charismatická, sexy hrdinka často postižená ztrátou svých blízkých a nějakým paranormálním či magickým talentem. Kvůli zmiňovaným skutečnostem se neustále pohybuje v nebezpečí a v ohrožení života, ve společnosti podobně založených lidských i magických postav. Usiluje o ni jeden či více alfa „samců“ anebo samců, jejichž pozornost je jen zřídka vítaná.

FOTO: Ilona Andrews Magie útočí

Čtenáře, nejspíš zejména čtenářky, možná překvapivě lákají právě tato nebezpečí a dramatická líčení zvratů i akce. Už jim nestačí obyčejné příběhy červené knihovničky. Pouze příběh seznamování, zpestřený několika peripetiemi, korunovaný svatbou, je rozhodně pasé.

Včera není dnes

Milovnice fantastických příběhů dnes již také neuspokojuje čtení o zarostlém hromotlukovi ohánějícímu se mečem, vlkodlakovi lovícím za úplňku nevolníky a mágovi s dlouhým plnovousem. Chtějí vše výše uvedené a ještě ke všemu v pěkně a úhledně baleném dárkovém balení. Jednoduše meč, magii, sex a svatbu v jednom. Mají to mít.

Protože je přitahují jak příkopy plné mrtvol, jejich útrob či částí, vůně korditu a oleje na čištění zbraní, tak živočišné sexuální jiskření, které přímo kape z břitkých dialogů, i skutečná láska. Tohle vše se v knihách Ilony Andrews a autorských kolegyň dá najít. Mezi ně například patří Laurel K. Hamiltonová, Patricie Briggsová, Rob Thurmanová nebo třeba Kim Harrisonová.

Co díl, to nové božstvo

U čtenářů se ocitá již třetí díl skvělé fantastické série, který obsahuje vše, na co jsou z jeho předchůdců zvyklí. Minulost Kate Danielsové je pomalu po kouscích odhalována a z drobností odkrytých na stránkách Magie mrtvých, Magie spaluje a Magie útočí je totožnost jejího otce stále jasnější. Další magické slovo je vlastnictvím přitažlivé žoldačky a nové božské bytosti se rozhodly, že s ní zkříží zbraně. Jakoby netušily, jak skončili jejich předchůdci.

Čtěte také: Kniha Šíp v zádech čtenáře neoslní. Pobaví ale dokonale

I když je rozvíjeno ústřední téma Katina života a její minulosti i jejího vztahu se samolibým lvím vůdcem Smečky, bylo by zřejmě možné číst tento díl samostatně. Ani tak by o hlavní proud vyprávění, líčící pátrání po léku pro Dereka, souboje v aréně i podrobnosti o nejrůznějších nejneobvyklejších magických stvořeních či dokonce božstvech, nepřišli.

Příběh je opět dynamický, řemeslně se mu nedá nic vytknout. Autoři jsou zkušenými tvůrci napínavých příběhů a přitažlivých zápletek i charakterů. Na rozdíl od předchozích dvou dílů je však děj poněkud sevřenější. Přispívá k tomu zasazení jeho části do uzavřeného prostoru arény, kde bojují bytosti z lidských snů i nočních můr.

Gladiátor vs. Vlkodlak

Autoři čtenáře odřízli od okolního světa, stejně jako hlavní postavy. Vyprávění tak dostalo příchuť oscarového Gladiátora, což je přitažlivý posun, avšak ne pro každého. Koho přitahuje obvyklé rozsáhlé pátrání v ulicích Atlanty, bude zklamán. Zato milovníci exotické mytologie si znovu překvapeně přijdou na své. Zmenšení pole působnosti zamíchá a vyostří vztahy mezi Kate a Curranem, což přináší své plody.

Sexuální napětí mezi nimi by se dalo krájet. Kate se snaží pochopit dlaka většinou stále nesnášeného, občas ale přece chtěného. Charaktery všech dřívějších postav se vyvíjejí podle očekávání, příliš nových je nedoplňuje. Do dalších dílů to předznamenává snad až jistotu, že ústřední dvojice se dá alespoň na čas dohromady. Možná na to ale nebude příliš mnoho času, protože střet Kate a jejího největšího nepřítele se blíží neodvratně.

Co naopak není jasné vůbec, s kým dalším se milovaná drsňačka utká v pokračování jejích příběhů. Nabídka světových mytologií ještě zdaleka není vyčerpaná. Na to vše se mohou milovníci břitké bojovnice i sošného dlaka těšit a jistě nebudou zklamáni. Stejně jako je jistě nemine krásná obálka i praktická záložka, jak tomu je již od prvního dílu.

Název originálu: Magic Strikes
Český název: Magie útočí
Autor: Ilona Andrews
Překlad: Hana Šimečková
Obálka: Adam Dragon
Počet stran: 272
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: FANTOM Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ilona Anrews v knize Magie útočí přináší rozpálený písek, krev a gladiátory

Hide picture