Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Jak dopadne v Narutovi rodinný souboj Nedži versus Hinata?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 1. 2013

Nindža série Naruto se pomalu dostává k druhé desítce dílů. Což je stále maličký zlomek oproti celé sáze. Devátý díl zatím představuje jeden z těch lepších. Masaši Kišimoto se v něm snaží smísit efektní souboje s emocemi.

Vyřazovací souboje pokračují. Bojovníci padají jeden po druhém a předvádějí se čím dál složitějšími technikami. A konečně na řadu přijde i tragéd Naruto. Ovšem pravý vrchol téhle knihy představuje až titulní sourozenecký (ačkoli ne úplně) souboj Nedži versus Hinata.

Masaši Kišimoto
Jeden z nejvýznačnějších autorů mangy se narodil 8. listopadu 1974 v Japonsku. Navždy bude spojen právě se zřejmě nekonečnou sérií Naruto. Sám se touto ultrasérií proklel – za vše další mu budou fanoušci již jen nadávat. Ne že by na něco jiného měl dostatek času.

Trochu se zde odráží zdlouhavost, nenápaditost série. Už druhá kniha se věnuje jen a pouze těmto soubojům. A podle hangoverového konce se nic nezmění ani v desátém díle.

Kupodivu si ale stále dovede Masaši Kišimoto čtenáře získat a zabavit je. Dovede vypracovat nějaké to napětí a občas (jednou za několik dílů) dokonce čtenáře něčím i překvapit. A  přes stále dokola omílaný leitmotiv a stejné prostředí dát komiksu spád a tempo.

Devátou část okořenil i emocemi. Ačkoli naprosto očekávatelnými, jen imbecil by tento docela jednostranný vztah nevycítil už kdysi dávno. Přesto se jedná o sice dětsky jednoduše podané, nicméně zajímavé zpestření v jinak jednotvárném příběhu.

Jinak o scenáristické stránce platí to, co pro předchozí díly. I když se tahle manga snaží tvářit jako mezigenerační, nejvíce ji ocení náctiletí. Z dospělých čtenářů okouzlí Naruto jen menšinu a to spíš jako odpočinkové, nenáročné čtivo, než nějaká super tutovka.

Bezobratlí ninjové

Kišimotova kresba se lehce vyvinula. Zatímco dříve všechny bojové scény vykresloval těžce nepřehledně a člověk musel dlouho zkoumat, co se vlastně děje, tentokrát tak polovinu obrázků akčních scén čtenář rozpozná na první pohled. Stále nic extra, ale pokrok se počítá.

Ovšem co se anatomie týče, zatím nic moc. Postavy se pořád ohýbají v nepřirozených pózách a svými kruty občas připomínají bezobratlé.

Devátý díl zatím představuje vrchol série, ačkoli to i tak znamená jen lehoulinký nadprůměr. Snad poprvé se Narutovi a jeho druhům i nedruhům podaří zaujmout čtenáře a třeba i fandit některé postavě. Jen tak dál, Naruto, možná v sobě nějaký ten potenciál opravdu máš.

Název originálu: Naruto #9: Nedži versus Hinata
Český název: Naruto #9
Scénář a kresba: Masaši Kišimoto
Překlad: Jan Horgoš
Obálka: Masaši Kišimoto
Počet stran: 186
Vazba: paperback
Rozměry: 110 x 175 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 189 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jak dopadne v Narutovi rodinný souboj Nedži versus Hinata?

Hide picture