Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Jak Jokerovi šlapou králíci s břitvou místo břitkých žertů?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 1. 2013

Jak to dopadne, když Jokera dobrovolně pustí z blázince z důvodu uzdravení? Rozhodne se převzít vládu nad městem. Zapomeňte na vtipného klauna, tenhle chlap se neštítí drastického zabíjení ani prznění. A asi ho ani nezajímá, že ten komiks zas tak dobrý není.

Ta obálka je perfektní! Navnadí nejen každého z Batmanových fanoušků, ale i ty, kteří ho jinak moc nemusí. Sama o sobě dovede vyvolat temnou a krutou atmosféru, bezohlednou až na dřeň. Donutí člověka koupit si Jokera. A pak čtenáře naplní zklamání.

Brian Azzarello
Americký komiksový scénárista specializující se především na detektivky a drsnou školu. Vedle vlastních sérií jako 100 nábojů tvoří i pro zaběhlé značky, například Hellblazera, Supermana a Jokera. Bývá řazen mezi 10 nejlepších scénáristů, a vzal si taktéž komiksovou autorku Jill Thompsonovou.

Brian Azzarello si zde klauna s úsměvem od ucha k uchu přetvořil v ten typ postavy, který mu přesně vyhovuje. Ochutil ho o vtip a obohatil o násilí. I když čas od času nějaký ten slabší žertík Joker prohodí, Azzarello  ho zformoval do řadového zvráceného gangstera.

A přesně to člověka naláká. Sonda do mysli (kdysi?) šíleného despoty. Slova jako noir a bezcitná realističnost.

Čtenář se tak do knihy vrhne s obrovským nadšením a očekáváním. Po několika stranách ale entuziasmus odplouvá. Joker podává plytký, opotřebovaný příběh.

Opravdu se jedná jen o story běžného gaunera, který chce  vládu nad městem a neštítí se ničeho. Nějaká poetičnost, něco víc? Ne. Pouliční kriminálník v průměrném příběhu ztratil kouzlo, jiskru, jeho cesta začne nudit.

Joker fungoval možná právě proto, že nebyl úplně hlavním hrdinou. Toho představoval Batman a tak v Jokerovi zůstávalo něco tajemného, něco nevyřčeného. Duch obálky. Jeho obnažení, navíc natolik obyčejným dějem, jeho šmrnc umrtvuje, pohřbívá ho zaživa.

Ovšem v čem obálka nelhala? Vedle syrové atmosféry je to jednoznačně kresba. Lee Bermejo na vizuálu pracoval dlouhé dva roky a věnovaný čas se vyplatil.

Mrtvej kašpárek, co už se moc nesměje

Náladotvorné a přesto realistické výjevy, čím větší, tím lepší, člověka zasáhnou svými jedovými výpary, všudypřítomným šílenstvím a nadbytečnou krutostí. A Bermejo drsné surovosti vykresluje s fascinací sadisty, pečlivě, plynule, obrázky jako by čtenáře přímo řezaly do očí.

Ovšem občas si Bermejo své linky neinkeruje sám. Ne že by pak byla kresba špatná, těžké a útočné ovzduší stále zachová, nicméně kontrast je naprosto zřetelný. Kdyby měl nějaké odůvodnění než jen zkrácení práce, pak dobrá, ale takhle jen buší do očí.

Průměrný příběh tak zachraňuje především grafická stránka a jí hodné luxusní zpracování. Na jedno přečtení dobré, ale nic, k čemu by se člověk vracel (leda kvůli prohlížení). Ale v knihovničce žádného Batmanofila by neměl tenhle komiks chybět.

Originální název: Joker
Český název: Joker
Scénář: Brian Azzarello
Kresba:
Lee Bermejo
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Lee Bermejo
Počet stran: 128
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2012
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jak Jokerovi šlapou králíci s břitvou místo břitkých žertů?

Hide picture