Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Jediný Autobus, který vás zaveze do úplně jiné dimenze

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 9. 2015

Už roky si fanoušci alternativního komiksu stýskají po vydavatelství Mot. Na chvíli sice tuto obrovskou mezeru zaplnilo Al Dente, ale zdá se, že i za ním se zavřela voda. Nyní přichází Trystero se svým prvním počinem, knihou stripů Autobus, a zdá se, že Mot má úctyhodného nástupce.

ukazka Paul Kirchner: Autobus

Muž připomínající nejspíše úředníka čeká na autobus. Možná nastupuje. Možná platí jízdné. Možná se veze, možná hledá místo k sezení, možná je obklopen dalšími pasažéry, možná vystupuje. Banální situace? Možná. Dokud se na ně nepodíváte pohledem Paula Kirchnera.

Paul Kirchner
Paul Kirchner začínal jako ilustrátor a kreslíř obálek, například pro pornografický časopis Screw. Poté už se dostal do komiksové party a začal pracovat jak na stripech (psychedelický Dope Rider, Autobus), povídkách (Shaman) i rozsahově delších počinech jako Murder by Remote Control. Nehledě na to, že si zvládl odskočit i k věcem jako Strážci vesmíru nebo He-Man.

Autobus představuje opět jiný druh stripů. Nejde o pokus rozesmát čtenáře, zaútočit na něj vytříbeným vtipem, jak se snaží typ Garfield, Calvin a Hobbes, nejde ani o milý, úsměvný strip typu Macanudo. Autobus pracuje se surreálnou, komplexnější složkou, jde mu o zmatení čtenáře, o pohrávání si s jeho vnímáním.

I to lze ale provádět s humorem a nadhledem. Z prosté situace dokáže Kirchner vykouzlit hravý konvolut snu a skutečnosti. V jeho základu vidí každý sám sebe, ale časem uniká do jiného světa, do jiné dimenze, v jejíž podivnosti si Kirchner očividně libuje.

Paul Kirchner: Autobus

Kirchner tvrdí, že rád vypráví příběh bez dialogu, protože si pak čtenář musí domýšlet, co se děje. Dále tvrdí, že pokud se vynechá klíčový prvek, čtenář má větší radost z rozklíčování. Zde to přesně tak působí. Mlčenlivé ovzduší jen podtrhuje atmosféru podivné němé grotesky. Slova jsou zde nadbytečná.

Přesto po nich občas autor sáhne. To když líčí historii autobusů nebo naopak nové vymoženosti, když něco paroduje… Nutno říci, že po tichém vyprávění komiks v takových momentech útočí mnohem více, čtenáře pobaví zase na jiné úrovni, ovšem brilantně.

Časopis Time poprvé zvolil osobností roku autobus

Co se týče Kirchnerova stylu, zřetelně se zde odráží typický vizuál alternativních komiksů semdesátých a osmdesátých let. Člověk občas zahlédne odlesky Burnse, Heavy Metal či trochu z Clowese. Perfektně, přehledně vede příběh a nápaditě rozvíjí komiksové médium. Využívá komiks svébytně a způsoby, jakými byste nemohli využít žádné jiné médium.

Trystero zaplňuje černou díru (ahoj, Charlesi!), která zde po Motu vznikla. A k první ráně si vybralo titul nejvhodnější. Nezbývá než držet palce, ať se vede dál, protože věci jako Autobus tu už bohužel chyběly a fanoušci je postrádaly.

A nelze přehlédnout, že Kirchner už udělal pár nových pokračování. Hmm, že by mohlo být za pár let materiálu na nový sborník?

Název originálu: The Bus
Český název: Autobus
Autor: Paul Kirchner
Překlad:
Martin Svoboda
Počet stran: 96
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Trystero, Praha 2015
Doporučená cena: 389 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jediný Autobus, který vás zaveze do úplně jiné dimenze

Hide picture