Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Jen aby ze sborníku Peanuts nevyšel šťastný pouze Snoopy

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

28. 3. 2014

Peanuts tvoří mezi komiksovými stripy kamenný milník. Spolu s Garfieldem a Calvinem a Hobbsem jde o prazákladní učivo v této kategorii. Ale dovede pobavit čtenáře i dnes, nebo si už zub času vybral svou daň? A cílová věková skupina?

uvodni Charles M. Schulz: Peanuts

Charlie Brown trpí klasickými civilizačními problémy. Musí psát úkoly, musí poslouchat (neviditelné) rodiče, musí vydržet kibicování svého filosofického psa Snoopyho, musí vyhrávat (ne že by se mu to dařilo) v baseballu. A musí bavit čtenáře.

Charles M. Schulz
Charles M. Schulz je komiksový scenárista a výtvarník, který proslul především díky svým stripům se psem Snoopym, s Peanuts. Ale nepřišlo to hned, čekal na to nějakých deset let každodenního novinového tvoření. A pak přišel známý raketový start.

Buráková série vedle humoru přináší i stripy, které se nesnaží jen pobavit, ale donutit třeba i k zamyšlení. Především co se běžných životních strastí týče.

Ale pověst bohužel není vše. Přestože se Peanus pyšní legendárním statusem, jejich kvality tomu neodpovídají. Občas člověk narazí na něco opravdu chytrého či vtipného, třeba i na celou řádku, ale ve valné většině jde o fádní nudu. Čím to?

Nejspíše se na Peanuts podepsala nemodernost, svět se vyvíjí, vytvořené věci nikoli. Vtipy už nějak nepobaví, ale hlavně působí celý komiks zastarale. Chybí nějaké kopání, něco, co by čtenáře opravdu odrovnalo.

Charles M. Schulz: Peanuts

Nejblíže ze všeho mají Peanuts k novinovým stripům z Metra a mnohých dalších tiskovin. Však to také původně byl novinový strip. Ale trpí právě jejich symptomem jsem na to zvědavý, rychle to chci přečíst. Jé, aha, tak nic moc.

Lépe vyznívají nedělní třířádkové stripy. Jenže i ty mají své neduhy. Protože Peanuts vycházely ve vícerých novinách a ne všechny si mohly dovolit tolik prostoru, často se otiskovaly jen řádky dva. A tak je první řádek ten, který by se mohl vypustit, naprosto zbytečný. Možná by bylo lépe ho vynechávat vždy.

Povinný kousek komiksového kunsthistorika

Je pěkné, že se Plus rozhodl vydávat Peanuts chronologicky, minimálně z kunsthistorického hlediska jde o velice záslužný počin, ale možná by si tenhle projekt zasloužil odlišný přístup. Knihy stejného zpracování jako předchozí výběrové, po celých ročnících či lépe dvojicích ročníků. A od opravdového začátku, ne od šedesátých let.

Fanoušci komiksů, jásejte, tohle ve vaší knihovničce chybí a opravdu jde o zásadní kousek. Vy, kteří hledáte dobré komiksy, střežte se, tohle není nic pro vás.

Originální název: Peanuts
Český název: Peanuts: Sebrané spisy – Šťastný Snoopy
Scénář a kresba: Charles M. Schulz
Překlad: Michal Jareš
Počet stran: 64
Vazba: paperback
Vydal: Albatros Media – Plus, Praha 2014
Doporučená cen: 99 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jen aby ze sborníku Peanuts nevyšel šťastný pouze Snoopy

Hide picture