Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Jestlipak je Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana opravdu zlatá

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

21. 1. 2014

Na souborné vydání cyklu o Žluté planetě se čekalo mnoho let, ba možná i desetiletí. Ale když už je vydavatel v tom, proč rovnou nevydat velký, zlatý přehled Tomanových komiksů? Přichází tak Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana. Nakolik je ale opravdu zlatá?

Vlastislav Toman bývá označován jako český Stan Lee. A kdo by se tomu divil, vždyť jen málokdo na území Českého masivu má na svědomí tolik komiksů (kreslených seriálů, chcete-li). A jeho svět Žluté planety se zdá být taky v České republice tím zřejmě nejrozsáhlejším. Pravé české komiksové univerzum skýtající mnohé možnosti.

Vlastislav Toman
Muž, jemuž spletli při porodu jméno (měl být Vlastimil). Vedle Káji Saudka patří k největším jménům českého komiksu. To on vedl několik desetiletí časopis ABC a za jeho časů vykvetla prodejnost v nepředstavitelné cifry, na něž žárlily snad i noviny. Mezi jeho nejslavnější komiksy patří cyklus o Žluté planetě, Johnu Carterovi nebo o Ztraceném světě.

Toman je ze staré školy (nemyšleno ve zlém). Nějaké novátorství nebo velké experimenty by u něj člověk těžko pohledal, ale má zde ryzí příklad sci-fi. Socialistického sci-fi, jak se dnes vědeckofantastickým příběhům s příměsí Dänikena přezdívá.

I přes značné stáří si komiksy uchovaly své kouzlo. Příběhy stále působí poutavě a člověka osudy hrdinů opravdu zajímají. Jediný šrám času je ukecanost. Na dnešní poměry se komiksy čtou velice pomalu a nějaké ty škrty by jim prospěly. Což je velké mínus pro dnešní děti, které si zvykly na to, že jejich příběhy odsýpají.

V tom jim ale Toman stejně vyjde vstříc. Dokázal, že není jen tím zatvrzelým dědkem a v novějších příbězích předvedl opravdu moderní komiksy, kde svým módním pojetím převálcuje i mladé konkurenty. Na věku nezáleží. Vlastislav Toman navěky zůstal chlapcem v tom nejlepším slova smyslu. Moderní komiks pro děti i dospělé, byť pro ně má občas až moc naivní dějovou linku.

Ty komiksy nestárnou. A Tomanova duše, zdá se, také ne

Od naivnosti se nejvíce odchyluje a opravdu živým a čerstvým dojmem působí Třetí výprava. Krása scénáře a na Tomanovy poměry úžasně nová Petráčkova kresba.

Moderní pojetí doprovází i kresba. Toman se opravdu nebojí svůj styl připodobnit době a jít dál. Byť ne vždy se zdá tento moderní styl dobrý, občas působí až moc… módně. Okoukaný a nudně záměrně líbivý (Kocián, ne Jerie, ten je sice klasicky líbivý, ale rozhodně ne všední a okoukaný).

obalka Zlata kniha komiksu Vlastislava Tomana

Ze všech výtvarníků nejlépe působí klasik František Kobík. Nebýt jeho, těžko říci, jestli by měl Kruan takový úspěch. Po stovce velice zručně vyvedených stran ale přichází zlom. Kvůli zdravotním potížím už to Kobíkovi kreslilo o poznání hůře. Obrázky i písmena se slily v nečitelný a nevzhledný maglajz.

O První výpravě od Jiřího Veškrny, mimochodem akademického malíře, se raději zmiňovat ani nebudeme, protože by nešlo než dštít síru.

Zlatá kniha komiksů. To jako by odkazovalo na legendárnost (zaslouženou, obsažené komiksy mají opravdu kultovní status), která si vynucuje pořádné zpracování. Tak co za rochta vymyslelo ten papír? Tenký papír, který snad není ani průsvitný, ale rovnou průhledný. Záhlaví jsou čitelná na dvě stránky dopředu, občas vám i do obrázku vykoukne hlava z druhé strany listu. Dost velká prasárna.

Zlatá cihla to není. Možná tak bazalt se zlatou žílou uvnitř

A jako by nestačila, v knize jsou obsaženy dvě Tomanovy povídky. A asi chápete, jak špatně se čte, když jsou viditelná i písmena ze stránky, která teprve následuje.

Čtenáři by přežili i klasický, nelesklý papír, jen aby nebyl průhledný, to se nedělá. A když už jsme u toho zpracování, co korektura? To nikomu nic neříká? Ale abychom jen nekleli, kvalita tisku je velice dobrá, ze všech dosavadních publikací těchto komiksů zřejmě nejlepší.

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana jako celek? Pořád funguje a rozhodně se vyplatí do ní jít. Žádnému fandovi tuzemského komiksu by neměla utéct, jde o opravdu důležitý a stále uchvacující kámen. Jen 60 %? Pokud vám nevadí ukecanost a rochtí zpracování, přidejte si klidně dalších dvacet.

Název: Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana
Scénář: Vlastislav Toman
Kresba: František Kobík, Michal Kocián, Jiří Veškrna, Karel Jerie, Jiří Oskar Petráček, Petr Wilda Willert
Počet stran: 344
Vazba: Vázaná
Rozměry: 210 x 300 mm
Vydal: Albatros/XYZ, Praha 2013
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jestlipak je Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana opravdu zlatá

Hide picture