Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Jestlipak mezi přítomnými není génius Leonardo sedmkrát

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

21. 10. 2013

Turk: Leonardo #7 - Neni mezi pritomnymi genius?Po více než půlroční pauze se vrací šílený vynálezce Leonardo. Po Géniovi na cestách, kde celé album zabíral jeden příběh, opět přináší dávku krátkých a úderných gagů. Návrat ke kořenům s nabytými zkušenostmi. Kruté ztřeštěnosti, poťouchlosti, šílené výmysly a nesmysly. Není mezi přítomnými génius?

uvodni Turk: Leonardo #7 - Neni mezi pritomnymi genius?

S jakými bezcitnými pokusy svého mistra se bude učedník muset potýkat tentokrát? Málo jich nebude. Ať to je protiletadlový kanón, sekačka nebo teploměr, v podstatě pro něj nic nekončí dobře. A to ani u těch mírumilovných, jako skokanský můstek, lednička nebo opalovací krém.

Bob de Groot
Rodák z Belgie (1941). Jeho práce mohli čeští čtenáři znát z magazínu Hop. Poté, po dvacetileté pauze, až pomocí jeho největšího hitu Leonarda. Na většině svých humorných komiksů pracoval s kreslířem vystupujícím pod pseudonymem Turk. Jeho práce vycházely dokonce i v prestižním časopisu Pif.

Oproti minulému dílu přichází změna ke starému osvědčenému typu krátkých šprýmů. No, snad to není natrvalo, protože i když sedmý díl patří mezi ty nejlepší z doposud u nás vydaných, celoalbovému Géniovi na cestách nešlape ani na paty.

Máločemu tolik sluší nálepka zábava pro celou rodinu jako právě Leonardovi. Samozřejmě hlavní cílovou skupinu tvoří mladší čtenářstvo, ale pobaví se i rodiče, bezdětní, zkrátka starší.

obalka Turk: Leonardo #7 - Neni mezi pritomnymi genius?

A jak? Ano, díly jedna až pět sice vtipem hýřily, ale většinou šlo spíše jen o úsměvné trampoty. Až v minulém a v tomto díle přichází i tak vybroušené scény a umně vystavěné, že občas čtenář propukne v smích. A nejsilnější povídku hned jako první, aby si Leonardo získal pozorovatele rovnou a nemusel na něho útočit pořád.

Leonardo má tu výhodu, kterou by každý správný vícedílný komiks pro děti měl mít. Člověk může začít od kteréhokoli čísla. Nekoupili jste vašemu potomkovi prvních šest alb a chtěli byste začít? Nezáleží, po kterém sáhnete, protože čtení nevyžaduje znalosti předchozího.

Mám oči jen pro sebe

Důležitou roli má i vizuál kreslíře Turka. Sám v úvodním slově mluví o potřebě jednoduchosti a má pravdu. A co víc, navíc tento požadavek splňuje. Přehledná a nenáročná linka, díky níž vtip plyne a nezdržuje od pointy, jíž by mohlo pomalé tempo rozmělnit.

Budeme se opakovat: Leonardo je zábava pro celou rodinu. Samozřejmě se objeví i nějaké méně masné a méně slané šprýmy, ale zrovna Není mezi přítomnými génius? tímto aspektem moc netrpí. Velice kvalitní období.

Název originálu: Léonard #7: Y a-t-il un génie dans la salle?
Český název: Leonardo #7: Není mezi přítomnými génius?
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Turk
Počet stran: 48
Vazba: Paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2013
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jestlipak mezi přítomnými není génius Leonardo sedmkrát

Hide picture