Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Dlouhý černý úsvit osvětluje konec agenta JFK i lidstva

Olga Buriánková

Olga Buriánková

3. 10. 2012

Strašlivý mág, uchvatitel několika desítek světů – hrabě X-Hawk, naplánoval konečné řešení pro mateřskou agenturu JFK a jeho přátel. Možná ani všichni zaměstnanci Kovářů rovnováhy nebudou stačit na odražení útoku muže s jestřábí maskou. Smete každého, kdo se postaví mezi něj a ovládnutí vesmíru. Nikdo se nevyhne otroctví nebo smrti. 

Kdo má rád příběhy a styl Jiřího W. Procházky, tento díl JFK si zamiluje. Autor: Jan Pohunek

Přibyl další díl do oblíbené knižní sci-fi a fantasy série o nadnárodní agentuře Kovářů rovnováhy (chránící bezpečnost všech dostupných paralelních světů). Jeho autorem je jeden ze zakladatelů tohoto stále populárnějšího cyklu Jiří Walker Procházka. Společně s Miroslavem Žambochem se může pyšnit vytvořením literárního světa plného nekonečných možností.

Čtěte také: Visio in extremis Miroslava Žambocha je extrémně adrenalinová jízda

Jiří W. Procházka je jedním z nejpopulárnějších autorů tuzemské fantastiky. Na scénu vstoupil již v osmdesátých letech 20. století. Je mnohostranným autorem, jenž zasahuje do nejrůznějších žánrů této literární oblasti. Ať již se jedná o čistou science fiction, space operu, kyberpunk  nebo kombinaci science fiction s fantasy ve formě povídek i románů.

Do série Agent JFK, v níž se snoubí posledně jmenované různými poměry s neopakovatelnou lehkostí a nápaditostí, přispěl několikrát a vždy velmi výrazně: JFK 2 – Není krve bez ohně, 2005; 4 – Armády nesmrtelných, 2006; 11 – Podhoubí smrti, 2007; přidal i povídku  Příliš mnoho lilií do sbírky Svůj svět si musíme zasloužit (2008).

Hrabě X-Hawk dává agentuře i JFK šach mat

X-Hawk konečně zosnoval finální destrukci Kovářů rovnováhy. Nechal vraždit její agenty jednoho za druhým. Do základní reality vtáhl tisíce útočníků z obdoby El-Alamejnu ovládané magickou drogou. Tak začala jatka toho nejbrutálnějšho útoku zfanatizovaných sjetých zombálců. Jejich teleportace do nitra agentury ale způsobila i návrat JFK z tohoto žhavého světa.

Agentura se zoufale brání. Postupně se do lítého boje zapojuje každá z hlavních postav. Nepřátele zabíjejí po stovkách. Bojují o každý metr, každý zákrut. Vítězí. Prohrávají. Ustupují. Umírají. Dokáží zvrátit obludný záměr jestřábího hraběte a zachránit Agenturu nebo nic netušící lidstvo? Zvítězí nakonec hrabě?

Kováře rovnováhy čeká poslední partie

Podstatou knižní série JFK je střídání autorů jednotlivých dílů. Je klíčem k rozmanitosti celé série. Díky různým pohledům na postavy, prostředí vyprávění i styl psaní se čtenáři nikdy nenudí. Hlavní hrdinové se střídají, jsou představováni noví. Když s dalším dílem přijde jeden ze zakladatelů, dá se očekávat perfektní příběh.

Také naprosto strhující děj, množství krvavých detailů a technické podrobnosti o všech možných zbraních i vojenské technice. Těšit se snad mohou na účast kompletního hlavního mužstva, které je však v ohrožení. Zatímco přizvaní autoři na životy tahounů JFK série nesahají, její otcové takové zábrany mít nemusejí a nemají.

Jiří W. Procházka: Agent JFK 27 - Dlouhý černý úsvit

Konečně se fanoušci mohou vrátit zpět na matičku Zemi se všemi hlavními hrdiny – Johnem Kovářem, Andreou de Villefort, Vincentem Vegou, Frankem Boormanem, Ljubou Bytewskou, Patrikem Bezděchem, Carl Maria von Wonderem, Dexterem Whittackerem, Asenat a dalšími… Ale i těmi na druhé straně – Xaveriem Hawkem, Nerix, stalkery.

Je to maso!

Každého, kdo pro agenturu něco znamená, zde najdete. Úmrtnost je vysoká na obou stranách. Před očima čtenářům pak defilují bezhlavá, bezruká, rozpůlená těla, končetiny rozsekané, rozdrcené, spálené, mozky uvnitř lebek i rozstříknuté po stropech propadajících se chodeb. Zmatek. Dusivý neproniknutelný kouř. Zmar. Smrt.

Kulky hvízdající kolem ukrytých spojenců i protivníků, zavrtávající se do svalů a kostí. Výbuchy náloží rozhazující největší srocení stovek nepřátel či zbytky spojenců. V rozhodující bitvě se brodí ohořelými nebo rozsekanými těly, lesknoucími se i zčernalými vnitřnostmi, hektolitry krve cizí i vlastní… Válka v přímém přenosu. Čtenář v knize najde všechno to skvělé i příšerné, na co je z děl Jiřího Procházky zvyklý.

Maso sekané, mleté, drcené, mixované… Prostě jatka

Akce, akce, hláška, akce, občas nějaké drsnější výrazivo („Noví čmoudi?“… „Ani hovno. Zombálců jak nasráno a zbraní málo…“), opět hláška (X-Hawkovi pyrotechnici netušili, co náhodným průlomem do pátého patra způsobili. V pátém patře to věděli všichni.) a tak dále a tak dál. Dokonce je v příběhu místečko i na nějakou tu slzu. Nebo je použito vše dohromady. („Kde seš, kurva, Bože, když tě lidi nejvíc potřebujou!“ zašeptal Kovář. Bůh neodpověděl.)

Přečtěte si: Kniha Vyhlídka na věčnost. Co nám Kulhánek přinesl tentokrát?

Vše výše jmenované se opakuje a kumuluje. Až do explozivního finále, a to nejen obrazně. Poslední třetina knihy je zpestřena zjevením dámského komanda (patrně hold autora ženské části čtenářstva a ženám vůbec), jež naprosto bez problémů a funkčně zastoupilo pány vojáky. V té chvíli ostatně z většiny mrtvé.

Někdo má rád Procházku, jiný radši procházku a klid

I poslední Procházkův příběh je svištící, nezadržitelná, šílená akce. Přiková čtenáře ke stránkám slepeným slzami, protože některé (hlavně čtenářky?) dojme tolik. A nejen napoprvé. Přestože s dalšími a dalšími krvavými ztrátami nemohou pochopit, že je to skutečnost. Pevně věří, zoufale doufají, že se z tohoto zlého snu posledního temného Kovářova příběhu probudí a vše bude jako dřív.

Pokud má někdo rád příběhy a styl Jiřího Procházky, tento díl JFK si bezpochyby zamiluje. Pokud totiž není tím nejlepším, je jistě v první pětce. Pokud se ale někomu jeho rukopis příčí – krvavé podrobnosti, zabíjení, střílení, výbuchy, létající hlavy nebo občasné šťavnatější výrazy či objevující se narážky na jiná literární či filmová díla, tahle kniha rozhodně není pro něj. Jestli po všem podobném jen prahne, užije si dokonale. Mezi těmito dvěma tábory mnoho čtenářů už nezbývá.

Ohledně pokračování se teprve uvidí. Podle toho, jak autor tento díl ukončil, je dost pravděpodobné, že na otevřený konec bude navazovat nějaký další. Ale i kdyby ano, bude to dlouhé čekání!

Název originálu: Agent JFK 27: Dlouhý černý úsvit
Autor: Jiří W. Procházka
Obálka: Jan Doležálek
Počet stran: 248
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125 x 185 mm
Vydal: Triton / E. F., Praha 2012
Doporučená cena: 219 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Dlouhý černý úsvit osvětluje konec agenta JFK i lidstva

Hide picture