Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: JLA aneb když Morrison vystřízliví a chce udělat něco velkého

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 7. 2013

Howard Porter: JLA #1Grant Morrison se představuje s dalším dílem, s největším týmem DCčka JLA neboli Ligou spravedlnosti. Ale podařila se mu pěkná show i v devadesátých letech? Bací opět zaběhlé konvence sekerou?

Obří morrisonovský boom. Znenadání se vynořila spousta komiksů od Granta Morrisona, český trh zaplňuje velice bolavou mezeru. A co tu chybělo ještě? Liga spravedlnosti. Kromě skvělého humorného komiksu Dříve známí jako Liga spravedlnosti u nás totiž nic kolem této týmovky nevyšlo.

Grant Morrison
Skotský komiksový a divadelní scenárista, který účinkuje i v klipech My Chemical Romance. Z jeho věhlasných děl u nás vyšli třeba New X-Men, JLA, nějaký ten Superman a nejeden komiks s Batmanem. Za svou práci byl oceněn i anglickou královnou, jmenovala ho Member of the British Empire.

Šlo o jednu z prvních takto velkých Morrisonových prací pro DC. Třeba geniálně šílený Batman: Arkham přišel předtím, jiné vlastní věci také, ale nyní měl v devadesátých letech Morrison na starosti regulérní řadu s JLA. A možná tady se objevuje ten kámen úrazu.

Morrison se musel předvést. První půlka knihy tak servíruje klasická epická schémata. Nepřátelé, kteří jsou mnohem lepší než náš dobrý tým, dokonce i mánička Superman připomínající Jágra, našinec od nich dostává do huby, aby se najednou vše změnilo a vyhráli dobří. A tak dokola, vše s pompézním nádechem a ohrožením celého světa.

obálka Howard Porter: JLA #1

V druhé půlce už se trochu rýsuje Morrisonův rukopis, už se tam začíná objevovat něco víc, nebo alespoň podivnější způsob vyprávění. Ale nic tak radikálního, jak předvedl později v Batmanovi (kterému docela nadržuje už tady). A bohužel ani nic tak dobrého.

Morrison se trochu lepší a možná v další knize dostane čtenář to, co od tohohle očekává (alespoň tentokrát nikdo nebude vykřikovat nic o feťácích), každopádně kreslíř Howard Porter se na cestě ke zlepšení rozhodně nenachází.

Muži cení zuby a ženy špulí rty

Že je kresba mainstreamová, to aspoň tentokrát sedí ke scénáři, ale nemusí být ještě tak hrozná. Proč postavy v nepatřičných a třeba jen dialogových momentech pózují, cení zuby a tváří se jako největší borci? A proč všechny ženy musí mít stejný obličej s vyšpulenými rty a výrazem těch největších dylinek?

První díl komiksu JLA: Liga spravedlnosti přináší velké zklamání pro Morrisonovy fanoušky. Nic nového, jen pár povedených vtipů doplňujících klišé a trapný patos. Ale vývoj naznačuje, že by příště mohlo přijít něco lepšího.

Název originálu: JLA #1
Český název: JLA: Liga spravedlnosti #1
Scénář: Grant Morrison, Mark Millar
Kresba: Howard Porter, Oscar Jimenez
Překlad: L’udovít Plata
Obálka: Howard Porter
Počet stran: 256
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 175 x 265 mm
Vydal: BB/art, Praha 2012
Doporučená cena: 690 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: JLA aneb když Morrison vystřízliví a chce udělat něco velkého

Hide picture