Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Katalog Komiksfest!u 2014 táhne na Maleeva a Gobletovou

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

6. 11. 2014

Komiksfest! 2014 už je za námi. Co nám po něm zbylo? Kocovina. Podpisy v komiksech. Zamlžené vzpomínky. Nové komiksy. Katalog s ukázkami letošních hostů. A na ten se pojďme podívat.

Komiksfest! 2014

Ačkoli se letošní Komiksfest! při porovnání s pár posledními ročníky zdá jako méně vydařený, sám o sobě byl samozřejmě povedený. Mezi navštěvujícími hvězdami nechyběla zvučná jména, Alex Maleev za Daredevila a Vránu, Dominique Goblet za novinku Předstírat je prostě lhát, a vedle klasicky velké soboty mohl člověk nadšený odcházet i z několika výstav. Opět Gobletová, Schaible, Jelinek. Pěkně strávený týden.

A teď už ke katalogu.

V katalogu se to hemží jak ukázkami, tak krátkými povídkami. Celkově se obsah dělí na dobrý a neutrální. Nic vyloženě špatného se naštěstí v katalogu nevyskytuje, jen z několika příběhů může být člověk znuděný a ihned po zaklapnutí komiksu je vypouští.

Předstírat je prostě lhát

Otevíračku katalogu tvoří Oskar Ed Branko Jelinka. Jelinkovy černé linky vytvářejí detailní, podivný svět. Pouť útočí přímo na pointu. Příběhy vykonstruované jen za účelem dojití ke konci většinou působí příliš uměle, ale toho se u Jelinka nemusíte bát. I na tak malém prostoru dovede vytvořit atmosféru a pobavit.

Druhý úryvek už přináší klasičtějšího Oskara. Mnohem více právě o té atmosféře. Když nadejde Jelinkův výjev smetí, člověku cosi docvakne. Už vím, co mi to připomnělo. Černou díru od Burnse. Podobné obrázky, velice podobná atmosféra, jen Jelinek má trošku odlišnější kresbu. Prokreslenější. A stejně jako Burns, i Jelinek vám zvládne ukrást pozornost i po dočtení komiksu.

Další zajímavý komiks přijde hned pár stran poté. Curriculum Vitae od Heikki Ronkko. Spíš než o příběh jde o takovou hříčku. Ale hříčku, která využívá možností komiksu mnohokrát více než mnohé velké grafické romány. Kdo si nedovede představit jiné čtení komiksu než to klasické, kdo tvrdí, že práce s formální stránkou jen ztíží čtení, ať se mrkne sem. Hladce a čistě. De puncto.

KomiksFEST! 2014

Vizuálně nejzajímavějším komiksem (bohužel zde jen ukázkou, ach jo) je úryvek od Johanny Schaible a Dimitry Charamandy. Barevné plochy, které působí nezvykle poutavě, i když v nich člověk nic nevidí… Ale počkat, ono se v nich po chvíli něco objevuje! A když se dojde k mixu s realistickým ztvárněním, člověk si mlaská radostí. No, třeba u nás časem jejich počin Bezesné noci vyjde, když už u nás vystavovaly. Mohla by to být krásná publikace.

A abychom nezůstali jen u chvály (třeba ukázka z Gobletové sice zaujme, ale je de facto nicneříkající, protože jde opravdu jen o malou výseč. Jedna stránka z Maleevova úžasného Daredevila je už téměř k smíchu).

Příběhy Igora Hofbauera mají sice klad ve formě lehké erotiky, zombií, krabic a podobně, ale bohužel se vše ztrácí v nudném, omšelém průpovídkování. A to beze slov. Jen výpary. Stejně tak Mäkimurto Lauri. Kresba hodící se k agresivní, nervně těkavé story. Ale s příběhem, který i přes svůj nápad zapadne, nefunguje.

Komiks jako médium pro moderní umění. Palec vzhůru

Letos chybí i nějaké články. A ten jeden mohl být napsán záživněji. A že většina čtenářů posledních několik stránek jen přeskočí, na to už bychom měli být zvyklí. A Komiksfest! musí z něčeho žít, nemá-li vybírat obrovské vstupné.

Letos katalog poněkud zapadl. Z toho nejzajímavějšího se zde objevují jen výseky. Zaujme, ale nejspíš ho už nikdo neotevře podruhé. Ne že by k tomu asi byl nějak více koncipován. Jako tečka za Komiksfest!em hezké a nezbývá než se těšit na další ročník. Mezitím se z Labyrintu ale snad ještě sesypou komiks Rudo inzerovaný zde uvnitř, ale především dlouho očekávané album jedné z nejpůsobivějších českých umělkyň, Toy_Box.

Ale katalog dostává velké plus. Když jsem v tramvaji nesl komiks vzhůru zadní ilustrací od Johanny Schaible, kdosi za mnou utrousil: No jo, asi fanoušek moderního umění. A tak to má, sakra, bejt, ne? Komiks unlimited!

Název: Komiksfest! 2014
Autoři:  Branko Jelinek, Mäkimurto Lauri, Heikki Ronkko,  Rufina Bazlova, Dominique Goblet, Igor Hofbauer, Karel Jerie, Dan Černý, Johanna Schaible, Dimitra Charamanda
Počet stran: 96
Vazba: Brožovaná
Vydal: Labyrint, Praha 2014
Doporučená cena: 199 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Katalog Komiksfest!u 2014 táhne na Maleeva a Gobletovou

Hide picture