Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Kde že je dnes ten Folklór? V novém sborníku komiksů

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 11. 2015

Got Neighbours vydali druhý sborník komiksů. Téma: Folklór. Mnoho povídek od neznámých či méně známých českých a slovenských autorů si rozebírá téma ze všech stran: Ať dodržení klasického krojového folklóru, nebo volné, snad až zadání ignorující zpracování.

uvodni Sbornik komiksu #2: Folklor

Češi jedou na zájezd. Arnold Schwarzenegger jako Terminátor se objevil na Slovácku. Zápis z 8. Schůze ústřední odborné komise chovatelů králíků. Příběhy veřejných záchodků. Ponožkové zrůdy z Broumovska. Pivo. Kroje. To a mnohem víc nás čeká v povídkách rozsahu tři až pět stran.

Vít Pancíř
Vystudoval na VŠUP animaci a věnuje se především filmové tvorbě. Na svém kontě má nejeden krátkometrážní snímek, který se dočkal promítání i na světovém filmovém festivalu. Pancířova tvorba bývá spojována s bratry Topolovými, vychází z Filipových písní (Žiletky, Kilian Nedory) i Jáchymových knih (Sestra).

Sborník zaujme hned na první pohled. Na to, že jde o samizdat, má kniha výborné grafické zpracování, které velké nakladatele strčí ze židle. Od super vizuálu přes grafické rozvržení a zpracování medailónků autorů až po užitý papír. Jednička.

Po bližším zkoumání se tento dojem jen umocní.

Povídky obsažené ve sborníku využívají obrovskou a zajímavou škálu stylů. Osobitost zde střídá osobitost, něco možná nesedne každému, ale rozhodně jde o velký klad. Samozřejmě se pak najdou i nudné, všední a tuctové kousky, ale výtvarně je většina knihy skutečně na výši. Živá a vlastní, bez nutnosti napodobovat.

Co se scenáristické stránky týče, tam už jásot přestává častěji

Nejvíce to v příběhům šlape, když se do toho nebojí opřít. Ránou přímo na solár českých (a nejen těch) tradic je Zájezd Venduly Šafránkové. S nekompromisností do nás vpálí temnou stránku Folcloru také Marek Rubec. Vtipné a výstižné (kde jinde se nachází opravdový moderní folklór) je pak 00 harmony Víta Pancíře a Kristýny Mlynaříkové.

Sbornik komiksu #2: FolklorCo se týče komiksové formy, do mrtě její možnosti zkratky využívá Michal Synek ve Wassermannovi. Pokud někdo nevěří, že lze na třech obrázkách zachytit dlouhý a komplexní příběh, ať se koukne sem. Nebo k Michalu Kubíčkovi, jehož Výprava má sice trapně prostý, až chatrný děj, ale dovede krásně manipulovat s prostorem.

I přes notně slabší kousky (zbytečný Forkról, Fujara 2.1 či otravná Onibaby Haori) je tento sborník komiksu velice záslužným a odvážným počinem, který by neměl chybět nikomu, kdo se o zajímá o současný tuzemský komiks. Ostatně jestli knihu jen otevřete, určitě vás ke koupi okamžitě naláká (význační Jana Matysíková, Tomáš Hájek a Pavla Dudová).

Doufejme, že svůj účel splní a možná někoho z přítomných dotáhne dál.

Název: Sborník komiksu #2: Folklór
Počet stran: 140
Vazba: Paperback
Vydal: Got Neighbours, Praha 2015
Doporučená cena: 150 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kde že je dnes ten Folklór? V novém sborníku komiksů

Hide picture