Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Když se Punisher naštve, dole je nahoře, černá je bílá

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

5. 10. 2011

Garth Ennis; Leandro Fernandez: Punisher MAX 4 (perex)Před lety Franku Castleovi zabili ženu a děti a on se rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou. Teď si jeden gangster myslí, že je nutné Punisherovi smrt bližních bolestivě připomenout. Nelítostného zabijáka tím však pořádně vytočí.

Garth Ennis; Leandro Fernandez: Punisher MAX 4 (ilustrační)

Se zarputilým výrazem kosí nepřátele. Punisher, jak ho známe, Ilustrace: Leandro Fernandez

Byl by to obyčejný pracovní týden s průměrným počtem mrtvých, kdyby vykutálený gangster Nicky Cavella nepřišel s plánem, jak se jednou provždy zbavit problému s kódovým označením Punisher. Nickyho, který si hraje na všemocného pánaboha, nenapadlo nic lepšího než vykopat mrtvoly Punisherovy manželky a dětí, znesvětit je vlastní močí, natočit se při tom na video a zaslat pásku se záznamem do redakcí všech televizí, které zná.

Přečtěte si, jak Punisher mordoval v předchozích komiksech

Nicky je kabrňák. Dobře ví, že tohle starouš Frank nemůže nechat bez trestu. Shromáždí tedy armádu pistolníků a nachystá se na přehlídku ostré munice, která zákonitě musí přijít. Jenže Cavellův geniální plán má trhliny. Punisher se totiž zjevně nebojí smrti, navíc na své trestné výpravě získá nečekaného spojence.

V Punisherovi opět tečou hektolitry krve

Červená barva v tiskárnách komiksové série Punisher opět dostala pořádně zabrat. Scenárista Garth Ennis (Hitman, Preacher) jako by si chtěl na chvilku orazit a odreagovat se ještě u většího hematologického experimentu, než je čtenář u Punishera zvyklý. Franka nejspíš netěší skutečnost, že z něj učinil jednoho z nejštědřejších nedobrovolných dárců.

Ennis oddechovému rytmu příběhu přizpůsobil i dějovou linku, v níž vlastně kromě počáteční zápletky nenajde čtenář nic složitějšího. Většina postav nezmění během panelů barvu, dokud nedostanou kulku, komiks samotný nenabídne ani žádný překvapivý dějový zvrat. Navíc rádoby gangster Cavella nesahá ani po kotníky kupříkladu Finnu Cooleymu z Irské kuchyně, Cooley je přitom ve jmenovaném punisherovském komiksu jen jednou z řady vedlejších postav.

Sex bez drog a rock’n‘rollu

Naopak pořádně zaříznul Ennis kudlu do toho, co z dospělé řady Max udělalo zboží neprodejné dětem. V plné míře se irský scenárista věnuje sexu, vulgaritám a násilí.

Komiksová řada Punisher MAX v českém překladu

• Punisher MAX #01: Na začátku
Punisher MAX #02: Irská kuchyně
Punisher MAX #03: Matička Rus
• Punisher MAX #04: Dole je nahoře, černá je bílá

Speciály:
• Punisher MAX: Od kolébky do hrobu

Zatímco poslední dva zmiňované prvky nejsou u Punishera ničím výjimečným, naopak je čtenář očekává v nejvyšší možné míře, sex v předchozích příbězích tolik reflektován nebyl a pokud, pak si rozhodně neužíval pan drsňák Frank Castle. Ale i na Franka jednou dojde.

Punisher zmalovaný

Svými ilustracemi do mstitelova života opět promluvil Leandro Fernandez, který se zatím podílel na tvorbě již zmiňovaného Punisherova sešitu Irská kuchyně a na svědomí má i několik dalších svazků, které v češtině teprve mají vyjít.

obálka Garth Ennis; Leandro Fernandez: Punisher MAX 4

V komiksu Dole je nahoře, černá je bílá nepřichází Fernandez s ničím vyloženě novým, a tak čtenář sice nebude zklamaný, serotonin mu však v žilách v nadměrných dávkách také proudit nebude. Stále je sice Fernandez mnohem realističtější, citlivější a obecně temněji působící malíř než Lewis Larosa z klasické u nás též vydávané série The Punisher (scenáristou rovněž Garth Ennis), po výborném výkonu Dougieho Braithwaitea v minulém booku Matička Rus však Fernandezova ilustrace ztrácí na nablýskanosti.

Nový a stále stejný Punisher

Punisher je hrdinou, který ve svých příbězích tradičně nabízí především množství krvavých střetů, které v klidnějších pasážích doplňuje vulgární slovníček všech postav. Málokdy nabídne čtenáři složitější příběh (snad s výjimkou souboru speciálů Od kolébky do hrobu) nebo odklon od pomyslného ústředního motta Zabij je všechny.

Nejinak je tomu i v novém komiksu Dole je nahoře, černá je bílá, v němž skalního fanouška překvapí snad jen existence osob, které se nesnaží Franka Castlea zabít. Jinak se však prakticky neděje nic nového. Punisher opět s chladnou tváří rutinéra likviduje kriminálníky, kteří se marně snaží uprchnout z jeho hledáčku a případně se mu dokonce dostat do zad.

Máte rádi Gartha Ennise? Píšeme i o dalších jeho komiksech!

Tahle genocida v newyorských ulicích však začíná být pomalu vytěženým tématem, aniž by čtenáři nabídla další podněty, proč na svalnatého zabijáka nezanevřít. Po předchozí Matičce Rusi, která se celému konceptu odcizila a byla hlavně díky tomu mnohem povedenějším titulem v rámci číslované řady, se Frank Castle v novém příběhu vrací do starou krví zanesených kolejí.

A to je obrovská škoda, protože Punisher už v minulosti dokázal, že umí nejen bavit svou neskrývanou akční jednoduchostí, ale také snese tíhu hlubšího scénáře, který by výrazněji zasáhl mytologii této postavy.

Název originálu: Punisher MAX 4: Up is Down and Black is White
Český název: Punisher MAX 4: Dole je nahoře, černá je bílá
Autor: Garth Ennis
Překlad: Richard Podaný
Kresba: Leandro Ferdandez
Počet stran: 144
Vydal: BB/art, Praha 2011

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Když se Punisher naštve, dole je nahoře, černá je bílá

Hide picture