Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Když Smrt v Ú.P.V.O. představuje nový zážeh v motoru

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

20. 11. 2015

Po Žabím moru přichází čtvrtý díl série Hellboyových přátel Ú.P.V.O. Nazvaný je jednoduše Smrt. A změn v něm přibývá: Do autorského týmu se přidává autor Masky John Arcudi, do týmu paranormálních vyšetřovatelů živý mrtvý velitel.

Abe Sapien s Kate Corriganovou vyrážejí pátrat po stopách Abeova původu, na něž narazili v minulé knize. Mezitím se náš roztodivný tým stěhuje do nové centrály (s novým šéfem). Že se ani jedno neobejde bez komplikací, to musí být jasné snad každému.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů, vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.

První dva díly série Ú.P.V.O. byly v podstatě jen takovým úvodem. Možná trochu zbytečným, také trochu nudným, ale třetí díl už sliboval začátek velkého příběhu. Jakkoli bývají podobné řeči po dvou nudných knihách, čtyřka svědčí, že opravdu až trojka představuje ten skutečný rozjezd.

A zdá se, že půjde o opravdu velkolepý epos. Velké plus po roztříštěnosti začátku série.

Smrt také silně rezignuje na akční řežby. Poslední dobou už se zdálo, že každý sešit splňuje fádní zaběhlý systém kousek děje – držkobití – cliffhanger.

Mike Mignola: U.P.V.O. #4Tím, že tentokrát došlo k radikální redukci akce, věnuje se mnohem větší prostor atmosféře. Samozřejmě na nějaké ty rvačky dojde, ale v celé knize se krásně podaří vybudovat ono temné, tajemné hellboyovské ovzduší, díky kterému si Mignolu oblíbilo tolik lidí.

Nová posila do týmu, autor Masky John Arcudi, je velice zábavný člověk. Těžko říct, zda je to jeho práce, ale v knize se vyskytují opravdu vtipné momenty. Především co se týče homunkula Rogera a jeho nesouladu s kalhotami, čtenář se u knihy i přes hutnou atmosféru nasměje. Přesto však humor naštěstí neruší, neobjevuje se jako zlehčení v napínavých momentech, jak tomu často bývá.

Smrt překonává i matematiku

Kresba Guye Davise sice není ani zdaleka tak náladotvorná a divotvorná jako Mignolova, ale pokud se od toho oprostíme, dostaneme to, co potřebujeme. Davis zvládne skvěle vést příběh, vytříbit akci a jeho mimika funguje. Není to sice vše, co chcete, ale rozhodně je to vše, co potřebujete.

Ú.P.V.O.: Smrt představuje zásadní zlom v sérii. Z fragmentárních dvou dílů se řada přes úvod v Žabím moru přehoupla v příslib monumentálního, poutavého díla. Trochu protáhlý začátek, ale vyplatilo se čekat. Zde vše začíná. Zde pochopíte, proč si Ú.P.V.O. oblíbilo tolik čtenářů. Zde je Krakonošovo.

Název originálu: B.P.R.D.: The Dead
Český název: Ú.P.V.O.: Smrt
Scénář: Mike Mignola, John Arcudi
Kresba: Guy Davis
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 160
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydal: Comics Centrum, Praha 2015
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Když Smrt v Ú.P.V.O. představuje nový zážeh v motoru

Hide picture