Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Kid Paddle si zapaří nějaké Ďábelské hry. Zpět k automatům

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 7. 2013

Midam: Kid Paddle #1Kid Paddle od Midama slibuje nostalgické vzpomínání na dobu, kdy jsme vysedávali u herních automatů nebo u SEGA her. Ale hlavně slibuje obří dávku gamblerského humoru. Jak se zdá, ne vždy vede jedno k druhému.

Občas musí vzdělané hlavy nejdříve od něčeho chytit. Lidem vyrostlým v devadesátých letech a možná i starším (nebo i mladším?) pod duší zapalovačem škrtly právě videohry. A Kid Paddle to měl zrovna tak. Kdo chce zapalovat, musí sám hořet, a tak herní maniak Midam chce vychovat další podobně stižené.

Midam
Cenami ověnčený belgický tvůrce komiksů pochází z šedesátých let. Herní průmysl, který tvoří ústřední téma většiny jeho prací, tak mohl sledovat už od nějakých základních počátků. Aby se také zabýval něčím jiným, jakožto člověk s uměleckým titulem začínal ilustrovat v Spirou právě v sekci videoher.

Virtualita vyznačuje se lahodou a život nestojí za nic. Midam pracuje tak, že chce skrze nostalgické vzpomínání vyvolat srandovní krátké příběhy (většinou jednostránkové), případně se i vyhnout vzpomínání a čtenáře jen rozesmát. Ne vše se povede pokaždé.

Opravdu, při čtení Midam čtenáři připomene doby, kdy jsme denně běhali do obchodů s herními (dnes už jen výherními) automaty nebo do videopůjčoven, kde měli sice jen jeden automat, ale zase to bylo nejblíž a stejně se nám tu hru nikdy nepodařilo dohrát. A po zavíračce jsme seděli doma u SEGA her a cpali do nich kazetky z tržnic (na kterých bylo většinou něco jiného, než co hlásal obal).

obalka Midam: Kid Paddle #1

Taková připomínka je sice hezká, nicméně nic zvláštního to není. To si připomeneme i vlastní vzpomínkou, obrázkem na internetu či čímkoli jiným. Nic proti nostalgii, když to dané dílo drží v atmosféře nebo když vzpomíná s něhou, každopádně takovýhle způsob nic extra nepřináší.

Více ale člověka rozhodí absence vtipu. Snad jediný vtip není dobře vybroušený, čtenářem neotřásají ani salvy smíchu, ani lehký chichot, ani pouhé usmívání myšlenek, uvědomění si, že by vás to mohlo pobavit.

Kazetky z tržnice

Zpracování má sice hezký formát, příjemné barvy a všechno, ale nač zrovna téhle sérii cpát tak kvalitní lesklý papír? Sice se cena ani tak vysoko nevyšplhala, ale úplně by stačil nějaký obyčejnější, nemusí se člověk v tom lepším předvádět v nepatřičných okamžicích. V saku také většina z nás nechodí na houby.

Celkově je to s Kidd Padlem právě jako s těmi kazetkami z tržnice. Člověk si chce koupit něco nového a slibného, ale najde pouze 1000 her, v nichž se jich jen patnáct opakuje s jinými módy. A všechny už jste hráli.

Název originálu: Kid Paddle #1
Český název: Kid Paddle #1: Ďábelské hry
Scénář a kresba: Midam
Překlad: Kateřina Boháč
Obálka: Midam
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: ** (30 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kid Paddle si zapaří nějaké Ďábelské hry. Zpět k automatům

Hide picture